Sledujte RADAR: Do Česka se žene sněžení a mrazy, meteorologové vydali výstrahu
mráz
Výpis příspěvků ke štítku „mráz“
Česko brzy zasáhnou mrazy. Sněžit může i v nižších polohách, hrozí další rizikový jev
Sníh se postupně blíží do Česka. Podle expertů Českého hydrometeorologického ústavu se sněžení očekává zejména v polohách od tisíce metrů nad mořem. Ani nižší polohy však nemusí zůstat bílé pokrývky ušetřeny. Již o víkendu totiž noční teploty klesnou až k minus třem stupňům Celsia.
Zima brzy udeří v plné síle: Sněžit bude i v nížinách, tvrdí experti a zveřejnili mapu
Do Česka brzy vpadne zima v plné síle. Koncem příštího týdne by mohl padat sníh především ve vyšších polohách. V týdnu od 18. listopadu by ovšem mohl dokonce přikrýt i nižší polohy. Informoval o tom v neoficiální předpovědi web Meteo Včasné varování. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je ale na takové predikce ještě příliš brzy.
Sledujte RADAR: Řidiče potrápí mrznoucí mlhy. Noci budou jako v zimě, teploty klesnou pod nulu
Česko čeká jasný zbytek týdne s denními teplotami okolo 10 °C. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Během nocí ale budou teploty pravidelně klesat pod nulu a během rán se mohou objevovat mrznoucí mlhy.
VÝSTRAHA: Českem se prožene prudký vítr. Hrozí škody na budovách i lámání stromů
V Česku v následujících dnech dosáhnou teplotní maxima 17 °C. V noci se však vyskytnou četné přízemní mrazíky. Od středy se očekává zejména na Českomoravské vrchovině a na horách na severozápadě a severu Čech silný vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti až 20 m/s (70 km/h), uvádí Český hydrometeorologický ústav. Ten v úterý také vydal výstrahu.
Kouzlo sušení hub mrazem: Vydrží léta a při vaření je nerozeznáte od čerstvých
V Česku vrcholí houbařské žně a lidé z lesů nosí plné košíky. Někdo houby zavařuje, jiný suší. Vyzkoušet ale můžete nový trend – lyofilizované houby, tedy sušení hub mrazem. Houby si zachovají svou barvu, chuť a hlavně obsah vitamínů. Navíc vydrží i několik let.
Meteorologové varují před hustou mlhou, kde hrozí nebezpečí? Viditelnost bude pod 100 metrů
Do Česka o víkendu dorazí chladné počasí a na některých místech teploty klesnou pod bod mrazu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Zejména v Čechách se vyskytnou velmi husté mlhy, které řidičům na cestách mohou způsobit komplikace.
První předpověď na zimu: Čeká nás divočina, odhadují experti. Dočkáme se sněhu i v nížinách?
Mnozí Češi již netrpělivě vyhlížejí zimní měsíce a předpovědi na toto období. Podle organizace Meteo Včasné varování máme před sebou pestrou zimu – mrazivé týdny by se měly střídat s oteplením a výraznými srážkami. Častý by měl být rovněž déšť se sněhem. Experti rovněž nastínili, zda se sněhové nadílky dočkají i obyvatelé v nížinách. Počasí v tomto období prý bude připomínat „divočinu“.
Češi by se měli připravit na zdražení potravin, říká chovatel drůbeže. Dojde na něj
Letošní sezóna je druhá nejhorší za posledních sedmnáct let, hlásili nedávno zemědělci. Nejhůře se i kvůli náhlým jarním mrazům dařilo při pěstování ovoce, především jablek nebo vinné révy. A situace se týká také obilovin. Hodnocení přitom přišlo ještě před povodněmi, které v uplynulém týdnu ochromily části Čech i Moravy. Jak pohroma ovlivní už tak chudou sklizeň a jak vše zmíněné pocítí Češi jako koncoví spotřebitelé? Je prvním poslíčkem předznamenávajícím opětovné zdražení potravin máslo, jehož cena se vyšplhala k sedmdesáti korunám? O tom v pořadu Co na to vaše peněženka diskutovali David Bednář, generální ředitel Drůbežářského závodu Klatovy a Michal Kučera, předseda sněmovního Zemědělského výboru z TOP 09, podle kterého je vysoká cena másla nesmyslná.
Mizerná sezóna pro palírny a moštárny na severu Čech. Pomůže Morava, cenu to údajně neovlivní
Pěstitelské palírny a moštárny na severu Čech očekávají nejhorší sezónu za poslední desetiletí. Jablek se v regionu urodilo jen zlomek obvyklé úrody, zatímco třešně nebo švestky pozdní mráz na jaře spálil kompletně. Tamní výrobci si tak budou muset dovézt ovoce z moravských sadů, kde byla úroda lepší. Nepříznivý stav i přesto nehodlají promítnout do cen.
V Česku už se prodává burčák, sklizeň začala dříve. Vinaři radí, jak ho co nejlépe převážet
Vinaři v srpnu zahájili prodej burčáku. Sběr vinné révy letos začal vlivem teplého počasí o dva týdny dříve než loni. Ceny většinou zůstávají stejné. Zákazníci však převážně pořídí především zkvašený mošt z moravských hroznů. Úrody v Čechách totiž většinou zničily jarní mrazy.
Borůvek je letos v českých lesích žalostně málo. Úrodu zdecimovaly jarní mrazy
Češi jsou národ sběračů. Odnesou si z lesa každý rok plody za osm miliard. Letos však úroda lesních borůvek nebude tak velká. Zasáhly je totiž jarní mrazy. Keříky, které mají být obsypané temně modrými bobulemi, jsou téměř holé. Mnohem méně jich letos dozrává i v Krušných horách.
Cena jablek vystřelí nad 40 korun za kilo, tvrdí agrární analytik. Češi si za ovoce připlatí
Jarní mrazy se tvrdě podepisují na letošní úrodě. Už nyní je jasné, že produkce ovoce bude téměř o 80 procent nižší oproti pětiletému průměru – a očekává se citelné zdražení, a to zejména u jablek. Agrární analytik Petr Havel pro CNN Prima NEWS u nich odhaduje prolomení hranice 40 korun za kilo. Dramatickému zdražení nad 50 korun však nevěří.