Nejzajímavější pohyblivé sci-fi mosty vypadají jako housenka nebo těžební věž

Přestože vypadají jako ze sci-fi filmu, některé pohyblivé mosty již dnes plní užitečné funkce a přitahují turisty. S nejzajímavějšími britskými konstrukcemi tohoto typu se můžete seznámit v reportáži CNN Prima NEWS.

The Rolling Bridge v Londýně je pěší lávkou složenou z osmi trojúhelníkových částí, které mají dřevěnou mostovku, ocelové zábradlí, a rozkládá se díky hydraulickému systému. Žádný jiný most na světě se podobným způsobem nepohybuje. Jeho tvůrci byli v roce 2005 oceněni cenou za design.

Rotační lodní výtah jako technická pamětihodnost

Falkirk Wheel je zase jediný rotační lodní výtah svého typu na světě. Tato technická pamětihodnost Skotska propojuje dva průplavy, přičemž překonává výškový rozdíl 24 metrů. Umožňuje tak vnitrozemské vodní spojení mezi Edinburghem a Glasgow.

Výtah se skládá ze dvou van s kapacitou 600 tun vody. Díky Archimedově zákonu jsou obě vany vždy vyváženy a nezáleží na hmotnosti plujících lodí. K pohonu celého zařízení proto stačí relativně slabý motor, který otočí rotorem o 180 stupňů za pět minut.

Prvním pohyblivým mostem na světě, který počítá se systémem naklápění, je zřejmě Gateshead Millennium Bridge. Ten spojuje prvky obloukového mostu s naklápěcím mechanismem, díky kterému pod ním mohou proplouvat lodě. V dolní poloze slouží pro pěší a cyklisty a stejně jako všechny dříve zmíněné mosty rovněž jako oblíbená turistická atrakce.

Tagy: