Nekompromisní knockout restartoval věhlas Joshuy. Brita chválí i bijci Kraj a Procházka

Pro jednoho drtivá prohra, pro druhého perfektní reklama. Britský boxer Anthony Joshua v pátek ve druhém kole razantně knockautoval bývalého UFC šampiona těžké váhy jménem Francis Ngannou. Právě rodák z Kamerunu na konci října dokázal během ringové bitvy posadit na zadek Tysona Furyho, který ale nakonec na body vyhrál. To Joshua nenechal nic náhodě. „Skvělé oči a taktika v boji,“ říká Jiří Procházka, bývalý šampion UFC.

Dva zápasy, dvě prohry. Přesto se jednalo o dva mimořádně sledované a zaplacené duely. Bývalý šampion nejtěžší divize UFC Francis Ngannou totiž nastoupil v ringu proti dvěma velkým jménům světa boxu.

ČTĚTE TAKÉ: Soupeř mě urazil slovy o škaredé české vlajce, prozradil Procházka. Absolutně za hranou

Na konci října se popasoval s Tysonem Furym, s nímž prohrál na body, ale fakt, že několikanásobného světového šampiona dokázal na chvíli srazit k zemi, z něj pro mnoho fanoušků udělal hrdinu.

Před jeho pátečním zápasem s Anthonym Joshuou panovala velká očekávání, zda se mu podobný zázrak podaří znovu. Nestalo se. Britský ranař nepodcenil přípravu a troufalého vyzyvatele ze světa MMA srazil k podlaze ringu hned dvakrát v druhém kole. Poslední úder byl tak demoliční, že rozhodčí duel ukončil.

„Za mě krásný zápas a ukázka toho, že Joshua byl jako ryba ve vodě. A jakmile tam Ngannou začal přistupovat na Joshuovu hru přední rukou, tak rychlost a reakce byly úplně někde jinde. Bylo vidět, že Francis to tempo přestává stíhat rychlostí rukou. Myšleno kadencí,“ hodnotí bitvu Jiří Procházka, MMA zápasník a bývalý šampion polotěžké váhy UFC. „A jakmile se chtěl přestřelovat přední, tak na to už měl Joshua přichystáno více zbraní. Francis vlastně nepředvedl skoro žádný tlak. Myslím, že to byla jeho hlavní chyba. Zase to nahrávalo Joshuovi. Opravdu moc krásný zápas. Skvělé oči a taktika v boji, především ze strany Joshuy.“

„Fakt se mi líbil jeho výkon. Bylo hodně vidět, že je soustředěný, aby něco náhodně nechytil, a pak mu nedal absolutně žádnou šanci, vůbec ho k ničemu nepustil. Hned na něj vlítnul a prostě ho takzvaně urval,“ hodnotí výkon čtyřiatřicetiletého Brita bývalý český boxer Rudolf Kraj, majitel stříbrné olympijské medaile ze Sydney 2000. „Ale nemůžu porovnávat, v jaké je formě, když nezápasil s boxerem. Ale v tomto souboji se mi zase líbil, byl odhodlaný a šel prostě vyhrát, nic jiného si nepřipouštěl, jako dřív!“

Velký střet si nenechal ujít ani Vasil Ducár, nejúspěšnější český boxer současnosti. „Tak, jak by Ngannou porazil Joshuu v MMA, tak ho Joshua porazil v boxu,“ říká Ducár. „Jsou to pořád dva různé sporty, i když můžou být podobné. Řidič Dakaru taky nemůže jet s formulí a měřit se se špičkou, i když taky točí volantem. Joshua ukázal to, co se Furymu svým přístupem nepovedlo… Že box je jiný sport.“

Fury před střetem s Ngannouem zjevně podcenil přípravu. Před sebou má nyní ale velkou výzvu, 18. května se postaví do ringu proti neporažené ukrajinské legendě Oleksandru Usykovi. Půjde o souboj, který by sjednotil všechny významné světové tituly boxu. Podaří-li se britskému provokatérovi uspět, byl by na obzoru i zápas s Joshuou. A jak by to možná dopadlo?

„To se nedá odhadovat. Ale kdyby měl Joshua takhle působit, takovým dojmem a být takhle sebevědomý, tak bych mu i věřil!“ dodává Kraj.

Na boxerském turnaji v Rijádu zápasil i český reprezentant Martin Švarc, který prohrál čtyřkolovou bitvu na body s Romanem Furym z Velké Británie.

Tagy: