Za vraždy a požívání jater dostal kanibal doživotí. Nemůžu jíst maso dětí pod 10 let, řekl

Děsivý případ sektanta –⁠ kanibala má své rozuzlení. Šest let po spáchání vraždy třicetileté Jekatěriny Obuchovské a její desetileté dcery Anny soud rozhodl o doživotním vězení pro Ukrajince Sergeje Ljubenka. Spolupachatelka vraha Julija Bojkovová byla odsouzena k deseti letům vězení již dříve. Žena je za mřížemi od roku 2015, propuštěna by mohla být již za čtyři roky. O případu informoval ukrajinský web Obozrevatel.

Motiv vraždy prozatím není oficiálně stanoven. Policie se ale domnívá, že k hrůze došlo za okultním účelem. 10letou Annu navíc pomohla zabít Ljubenkova 19letá milenka Julia Bojkovová. Dítě uškrtili a tělo rozřezali. Sám vrah při výslechu přiznal, že ochutnal syrová játra zavražděného dítěte. „Nemohl jsem to udělat dříve, protože podle mého náboženství nemůžete jíst maso dětí mladších deseti let,“ potvrdil.

U soudu se Ljubenko často usmíval. Když ale dostal poslední slovo, řekl: „Sám jsem otec. Nedokážu si ani představit, co teď rodina cítí.“

Žena, která byla komplicem satanistického kanibala, u soudu prohlásila, že ji Ljubenko donutil číst knihy se satanistickou tematikou. „Bylo to o Luciferovi. Řekla jsem, že je to pro mě moc těžké, ale nutil mě, že si to přečíst zkrátka musím,“ potvrdila.

K moři a nikdy zpět

K hrůznému zločinu, který šokoval celou Ukrajinu, došlo v létě roku 2015. Jekatěrina Obuchovská zmizela 8. srpna. Podle výpovědí svědků ji údajně odvezl k moři její snoubenec, který se prezentoval jako zámožný podnikatel. Hned druhý den po odjezdu ale žena přestala komunikovat. Brzy nato se náhle muž objevil sám v jedné vesnici poblíž a řekl, že na Katinu žádost chce vzít k moři i její desetiletou dceru Aničku. Od té doby je nikdo neviděl.

Tělo Jekatěriny Obuchovské našel náhodně jeden z místních v lese u vesnice Nivka 22 kilometrů od Kyjeva. Tvář oběti však byla natolik znetvořená, že nebylo možno ženu identifikovat. Byla tak pohřbena jako neznámá osoba.

O osudu 10leté Anny dlouhou dobu nebyly žádné informace. Rodina dívky do poslední chvíle doufala, že dítě žije. Zázrak se ale neuskutečnil. Dívčiny ostatky byly nalezeny na okraji vesnice v Chmelnycké oblasti. Identifikovali ji pouze podle oblečení.

Boháč, co se nerad fotil

Jekatěrina potkala svého budoucího vraha na seznamce. Šestatřicetiletý muž se představil jako majitel sítě lékáren v Kyjevě. Krátce po virtuálním seznámení přijel Sergej Ljubenko do Chmelnyckého regionu svou milou navštívit. Přátelé zemřelé vzpomínají, že žádný z nich neměl Sergeje rád. Muž se prý choval dost zvláštně. Téměř celou dobu jen seděl doma a ven vycházel vždy až tehdy, když se setmělo.

Přátelé Jekatěrinu upozorňovali na všelijaké pochybnosti, například, že úspěšný podnikatel, který tvrdil, že má v Kyjevě pět bytů, neměl ani vlastní auto. „Víte, on nemá rád všechen ten patos, proto za mnou přijel mikrobusem,“ ospravedlňovala ho vždy Obuchovská. Ženě nepřišlo zvláštní ani to, že se bohatý muž oblékal ledabyle a byl poněkud zanedbaný.

Další podivnost, na kterou přátelé poukazovali, byl fakt, že se Ljubeko nerad fotil. Pět měsíců dvojice žila u Jekatěriny ve vesnici, byznys si měl muž vyřizovat po telefonu. Když někdo jen z legrace namířil na Sergeje fotoaparát nebo mobilní telefon, prudce se otočil a velmi agresivně reagoval, proč to dělají.

V určitém okamžiku začal odsouzený ženu nutit, aby četla okultní knihy. Když odmítla, rozzuřil se a dvojice se rozešla. Oběť mu tehdy napsala dopis se slovy: „Dnes je to pět měsíců, co se známe, ale nevím, kdo jsi. Chtěla jsem rodinu, kterou mi nemůžeš dát. Nemám z toho špatný pocit. Ať se tvé touhy naplní a láska ve tvém srdci žije i nadále. Sbohem.“ Sergej ale dělal jakoby nic. Když dopis našel, schoval ho a zůstal v domě bydlet dál.

Jak se později ukázalo, usvědčený vrah byl už jednou ženatý a měl dítě, rodinu však opustil, když byly synovi pouhé dva roky – osm let předtím, než potkal Jekatěrinu. Měl navíc hned několik milenek, na jejichž náklady žil.

Skvělý manipulátor

„S největší pravděpodobností si podezřelý vymyslel nějaké vlastní náboženství. Něco spojeného se satanismem,“ řekl před šesti lety Alexandr Tereščuk, tehdejší náčelník policie hlavního města. „Našli jsme u něj spoustu okultistické literatury. Jeho zápisníky byly popsány neidentifikovatelnými magickými symboly. Učení obsažená v jeho sešitech neměla nic společného se žádným známým náboženstvím. Přečetl hodně literatury o psychologii. Věděl, jak ovlivňovat lidi. Zřejmě se seznamoval s mladými na internetu, aby si vytvořil své ,stádo‘,“ dodal Tereščuk.

Bývalý šéf policie také dodal, že Ljubenka prověřují kvůli účasti na dalších vraždách několika desetiletých dívek. V případech těchto zločinů se ale kanibalovu vinu prokázat prozatím nepodařilo.

Tagy: