Prasklé potrubí každý den. Jihlava doplácí na staré trubky, opravy stojí desítky milionů

V Jihlavě teď snad není jediného dne, kdy by neprasklo potrubí. Pohotovostní čety nevědí, kam dřív. Vodohospodářská infrastruktura v Jihlavě je kvůli mnohaletým sporům s předchozím vlastníkem v bídném stavu a výkyvy teplot to jen potvrdily. Teď městu nezbývá nic jiného, než začít jednat a kvůli chátrající kanalizaci sáhnout hluboko do rozpočtu.

Ať je víkend nebo svátek, v Jihlavě musí být havarijní četa na telefonu nonstop. S nástupem zimy praská potrubí stále častěji. A nejedná se zrovna o čistou práci. Než se vůbec údržbáři dostanou k porušeným trubkám, musí vyhrabat obrovské množství bahna. Teď kolem Vánoc jsou navíc místo odpočinku v pohotovosti.

„Teploty kolem nuly, tam bude souhra všech těchto ukazatelů: jak stáří, tak teplota,“ podotkl mistr pohotovostní čety Martin Javůrek. Na největším sídlišti Březinky v Jihlavě vyvěrala voda na chodník a na zlomenou trubku bylo potřeba nasadit litinový límec. „Pod ní je ještě kanalizace, takže teď už budeme muset okopávat ručně,“ dodal Javůrek.

Opravy za stovky milionů

„Situace už trvá několik týdnů a jestli si s námi bude počasí nadále takto zahrávat, tak je možné, že budeme trubky opravovat celou zimu,“ pokračoval mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. Po chodníku se v současné době nedá jít ani u školy v ulici Evžena Rošického, i zde čety řeší nečekanou havárii.

„Obnova vodohospodářské infrastruktury vyžaduje stovky milionů korun, možná i miliardy, ale zastupitelstvo schválilo plán obnovy vodohospodářské infrastruktury tak, že každý rok budeme do oprav investovat 119 milionů korun,“ dodal Radovan Daněk, mluvčí Magistrátu města Jihlav.

Město vodohospodářskou infrastrukturu ve špatném stavu převzalo před rokem po vyostřené právní válce se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Havarijní čety zatím lepí jen ty nejakutnější případy.

Tagy: