
Požární poplach na Benešovsku: Hoří hospic. Zasahují hasiči, záchranáři ošetřili zraněného
Česko modernizuje svou energetickou síť. Nejde přitom jen o stabilnější dodávky elektřiny – nové technologie ovlivní každodenní život každého z nás. Klíčovou roli přitom hrají investice z evropských fondů. Ukázkovým příkladem je nově postavená rozvodna v centru Českých Budějovic. Nová rozvodna stojí nenápadně v centru města, ale pro jeho energetickou budoucnost má klíčový význam
Nizozemsko se potýká s nečekanými problémy kvůli dodávkám elektřiny. Tamní rozvodná síť je velmi přetížená, protože se země snaží urychleně dekarbonizovat a splnit přísné klimatické cíle. Na připojení do sítě přitom čekají další tisíce podniků a domácností. Brzdí to ekonomický růst Nizozemska a potřebné investice do nových vedení a rozvoden mají dosahovat astronomických 200 miliard eur. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy je nizozemský příklad ukázkou fiaska Green Dealu, ze kterého se musí ostatní státy poučit.
Pokračující válka na Ukrajině „nakopla“ obranný průmysl. Evropské zbrojovky rostou, vévodí jim ty z Velké Británie, Francie a Ruska. Z konfliktu na Ukrajině ale těží i české a slovenské zbrojovky. Které to jsou, popisuje pro redakci CNN Prima NEWS Monika Hrnčárová ze společnosti HitHorizons.
Ceny bytů v Česku v posledních letech rostly výrazně rychleji než mzdy. Martin Slaný, předseda dozorčí rady a hlavní ekonom investiční skupiny DRFG, odhaluje, proč je vlastnické bydlení pro české domácnosti nedostupné – od rekordních poměrů cena/příjem přes dopady covidových nulových sazeb až po regulatorní bariéry. A nabízí řešení: spoření, investice do nemovitostníchů a důkladný výběr.
Nemovitost jako investice, která nikdy neztratí na hodnotě – tak přistupuje velká část Čechů ke koupi bydlení. I když to tak většinou bývá, jisté to rozhodně není. Odhady naznačují, že kvůli odchodu lidí do větších měst mohou ceny nemovitostí v některých místech výrazně klesat. Například na venkově, zjistilo CNN Prima NEWS.
Investice do nemovitostí jsou jedním z nejčastějších způsobů, jak Češi zhodnocují své peníze. Proč? Jaké jsou výhody a rizika? Kdy se koupě investičního bytu vyplatí – a kdy už méně? Jaké chyby investoři nejčastěji dělají? A jak se na trh dívají odborníci? V novém dílu pořadu Klíč k bydlení na CNN Prima News odpovídají Tomáš Kučera, realitní expert, a Jan Pelíšek, ředitel nemovitostní divize investiční skupiny DRFG.
Automobilka Tatra Trucks z Kopřivnice na Novojičínsku chystá investice za více než 7,3 miliardy korun. Cílem je zvýšit výrobní kapacitu až na tři tisíce vozidel ročně, posílit konkurenceschopnost na globálních trzích a proměnit továrnu v moderní a udržitelný průmyslový komplex. Tatra chce modernizovat výrobní technologie, digitalizovat procesy nebo postavit novou výrobní halu a centrální logistický sklad. Oznámil to mluvčí Tatry Trucks Andrej Čírtek. Výroba by se tedy měla zdvojnásobit, loni firma vyrobila 1 548 aut.
Zájem Čechů o investování prudce roste – za posledních pět let se jejich počet zvýšil o třetinu. Co je k tomu vede? Podle Petra Mederlyho, obchodního ředitele Generali Investments, za tím stojí kombinace krizí, inflace a také rostoucí povědomí o možnostech, jak své peníze lépe ochránit a zhodnotit.
Hledáte způsob, jak zhodnotit své úspory? Nejste v tom sami. Podle Indexu prosperity se o investice aktivně zajímají dvě třetiny Čechů. Vedle spořicích účtů roste zájem hlavně o investování do akcií a podílových fondů – a mladí Češi začínají s investováním čím dál dříve. Jenže než svěříte své peníze trhu, měli byste vědět, co děláte.
Zemědělci jásají, spotřebitelé skřípou zuby. Výkupní cena mléka jde nahoru, takže zdražují i mléčné produkty. Za nárůst může podle Svazu mlékárníků větší poptávka spotřebitelů, ale také omezování chovů v Německu. Supermarkety tvrdí, že musí prodej mléčných výrobků dotovat, dlouhodobě to ale prý nepůjde.
O tom, že má Martin Košťál nos na dobrý byznys, není pochyb. Ve svých osmnácti letech dokázal na český trh dostat tehdy nedostatkové zboží — akrylátové hračky pro papoušky. Neváhal pro ně přitom osobně vyrazit až do Číny. Dnes stojí v čele jedné z nejrychleji rostoucích firem vyrábějících krmiva pro psy a kočky u nás — ALEMAR Food Group. A loni nabídl všem zájemcům o alternativní investiční příležitosti ke koupi její akcie. V současnosti dohlíží na čtyřfázové rozšíření výroby, které má pomoci výrazně navýšit počty vyrobených konzerv. Ty i nadále splňují hlavní požadavek, na němž si zakladatel firmy zakládá od samého počátku — kvalitní maso bez chemie.
V loňském roce jsme v Česku rekordně investovali, konkrétně 62 miliard korun. Kromě investic do infrastruktury také silně podporujeme inovativní společnosti, jako je Rohlík. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedla prezidentka Evropské investiční banky (EIB) Nadia Calviñoová. Popsala, jakým způsobem EIB investuje do projektů souvisejících s obranou a bezpečností, a dotkla se i důsledků, které může mít kauza bitcoinového daru ministerstvu spravedlnosti na důvěru zahraničních investorů v Českou republiku.