Neskočte na špek: Prodám štěně bez PP po rodičích s PP aneb co vše může být množírna

Slovo množírna se za poslední roky skloňuje ve všech pádech a dočtete se o ní nebo doslechnete snad ze všech médií i webů. Proč tedy stále lidé nerozumí tomu, že správná varianta je jedině pes a kočka s průkazem původu (PP) anebo z adopce?

„Koukala jsem na jeden bazar a tam paní prodává štěně trpasličího jezevčíka za 6 tisíc, prý se jim omylem spustili jejich dva psi. Určitě to byl jen omyl, bydlí v normálním čistém rodinném domě,“ tuto větu jsem slyšela o víkendu od své kamarádky, a tak jsem se snažila vysvětlovat. Ano, mohou se sice lidem spustit psi, většinou ale výsledkem nebývá populární plemeno na trhu – trpasličí jezevčík a pochopitelné řešení je pak darování do dobrých rukou s podmínkou kastrace v budoucnu a maximální poplatek ve výši dosavadních nákladů, což je okolo 1 000/1 500 korun. A hlavně, by se to nemělo opakovat!  Nezbývá tedy něž dále šířit osvětu.

Pokud nemám psa s PP, nemnožím

Pokud má člověk psa/kočku bez průkazu původu (což není očkovací průkaz, toto jsou dva odlišné dokumenty) neměl by ho/ji v žádném případě připouštět! Výmluva, že fena musí mít alespoň jednou za život štěňata, je podle veterinářky Martiny Načeradské ze zdravotních důvodů zcela neopodstatněná. Neměly by se ani zavírat oči nad tím, že někdo chce připustit svého milovaného psa z důvodu toho, aby si nechal štěně a měl památku. Štěňat se narodí víc a pak se hledá, komu se udají. V době přeplněných útulků je to čistá nerozvážnost. Proč?

Svého voříška běžně netestujete na genetická onemocnění a to, že je zdánlivě zdravý, neznamená, že některé z těchto dědičných onemocnění nedostane štěně. Proto se rodiče u uchovněných psů s PP pečlivě vybírají a proto jsou štěňata a koťata s takzvanými „papíry“ dražší. Ušetří vám to peníze do budoucna, jelikož by se jakékoli přenosy nemocí a zdravotních komplikací měly tímto omezit. Nemluvě o tom, že dostanete štěně, které bude vzhledově i povahově jednou odpovídat danému plemeni a ze štěněte čivavy vám nevyroste jack russel.

Nemají PP, protože…

Toto štěně nemá PP, protože je moc malé, bylo poslední,… Nesmysl. Pokud byli rodiče uchovněni (bonitováni), jejich všechna štěňata, včetně toho „malého třínohého“ mají průkaz původu. Změna nastává, pokud vy budete dále chtít toto štěně uchovnit a mít chov. Pokud bude mít vzhledovou nebo zdravotní vadu, nebude uchovněno a vy nebudete moci mít další chov s PP. Tím byste neměli dále toto zvíře množit a přenos nemocí nebo vzhledových vad se tím ukončí. Jednoduše se to tedy dá vysvětlit tak, že:

  • Fena a pes s PP, kteří zdravotně, povahově a vzhledově odpovídají standardům daného plemene, jsou uchovněni a následně mají štěňata a všechna se automaticky narodí s PP.
  • Štěně s PP je dále možno uchovnit, pouze pokud projde bonitací, „zkouškou“ (dělá ji klub chovatelů, hodnotí vzhled, zdraví i povahu psa).
  • Pokud štěně, které se narodí s PP, má nějaké vzhledové či zdravotní vady (stačí třeba předkus), nebude uchovněno a vy dále nebudete zvíře připouštět (toto je častý popisek v inzerátech, že rodiče mají PP, ale prodávám štěně bez PP, značí to vadu jednoho z rodičů, a proto nebyl uchovněn, štěně tedy už nemá nárok na PP)

Stejně tak je nesmyslná výmluva, že nemají PP, protože nechtěli jezdit po výstavách. Většina plemen nemá v podmínkách uchovnění návštěvy výstav a pokud ano, jedná se o jednu návštěvu výstavy.

Neskočte ani na výmluvu, že papíry štěně zatím nemá, ale přijdou a nebo je nechají dodělat.

V reportáži se dozvíte, jak má PP vypadat.

Dovezu, nesmíte ho vidět, protože by mohlo onemocnět

To je další nesmyslná výmluva množitelů. Je pravda, že štěně by se nemělo do očkování stýkat s cizími psy a nemělo by být venčeno na prostorech, kde se cizí psi často vyskytují. Pokud se chovatel bojí přenosu nějaké nemoci od vás, protože již máte doma jiné zvíře, často přistoupí na to, že si přivezete čisté vyprané oblečení, do kterého se převlíknete u chovatelky, a štěně nebude cucat tkaničky od vašich bot. Ale většina chovatelů má v tomto zdravý rozum a takové podmínky si neklade.

Vy musíte vidět, v jakém prostředí štěně žije, jak se chová v přítomnosti lidí, zda se příliš nebojí. Měli byste vidět alespoň jednoho z rodičů. Nenechte se obalamutit přílišnou ochotou, že je to pro vás daleká cesta a štěně vám dovezou. Správný chovatel vás vždy chce nejdříve vidět, než vám své „dítě“ svěří. Bude se vyptávat, zda máte zkušenosti se zvířaty, jak bydlíte, kde pracujete a kdo bude psa hlídat, až pojedete na dovolenou.

Potřebují matku

Štěně se může odebrat ve věku 7 týdnů, kdy je 3× odčerveno a 1× očkováno a nově i očipováno, to vše je uvedeno v očkovacím průkazu, což je ten „druhý“ dokument, který byste k psovi/kočce s PP měli dostat (očkovací průkaz vám musí dát i při adopci psa, například v útulku nebo azylu). Kotě se může odebrat ve věku 12 týdnů. Někteří chovatelé čekají i déle a nehledejte v tom žádný problém.

Nejedná se pouze o to, že matka své mladé kojí, ale předává jim i dovednosti, které následně utváří jedince. Pokud se zvíře odebere moc brzy, může se potýkat třeba se separační úzkostí. To však množitele nezajímá, ti se chtějí zvířat zbavit co nejdříve, aby mohli množit další, a s tím se váže asi největší problém s množírnami…

Je mi ho líto, proto jsem ho koupila

Když už totiž někdo množírnu odhalí tak, že si u množitele vybral štěně, často zvíře i přesto koupí, protože mu je ho líto. Bohužel jste tak ale udělali prostor pro dalšího chudáka a množitele podpořili. Jediná správná varianta je okamžitě množírnu nahlásit na Krajské veterinární správě (nebojte se sdělit svůj kontakt, aby vás mohli informovat o výsledku šetření) a na odboru životního prostředí na obci.

Je speciální

Pokud vám někdo nabízí psa, který je speciální, je jasné, že je to špatně. K uchovnění je potřeba, aby pes splňoval určitě znaky daného plemene (byl běžným zástupcem plemene), ať už je to velikost čumáku, barva očí, postavení uší a barva srsti. To, že je nabízený pes výjimečný, znamená, že je to kříženec nejčastěji jiných plemen. Pozor i na šedou/modrou barvu a merle zbarvení, jsou to nositelé genetických onemocnění a u většiny plemen jsou i zakázané. Nejčastěji se s tím setkáváme u tak oblíbených buldočků. Šedí (často se říká modří) psi plemen, která toto zbarvení nemají ve svém plemenném standardu (má ho třeba výmarský ohař), by neměli být k dostání. Právě kvůli velkému riziku dědičných chorob (hluchota, slepota, ...) se nesmí mezi sebou křížit dva jedinci zbarvení blue-merle.

Informujete se

Tereza Peřinová z organizace Destiny Pet, mi jednou při rozhovoru řekla velmi pravdivou věc: „Když si lidé chtějí koupit telefon nebo tablet, tráví hodiny a dny čtením recenzí, když si chtějí pořídit zvíře, nic takového je nezajímá a čím levnější, tím lepší.“

Pokud si nejste jisti, že je průkaz původu pravý, informujte se na chovatele na klubu chovatelů daného plemene. Také doporučujeme zajít se podívat na výstavu plemene, které si chcete pořídit. Dozvíte se nejen informace o chovatelích, ale i o plemeni a třeba zjistíte, že se pro vás nehodí (povahově).

Pokud nechcete investovat do psa s PP, jděte do útulku, azylu, neziskové organizace a adoptujte. Jiná správná varianta neexistuje.

Tagy:

Hlavní zprávy

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo
Názory

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:02

V Rusku se demonstruje proti mobilizaci

11:42

Zelenskyj: Ukrajina ve válce proti Rusku převzala iniciativu

11:15

Jak na anexi reagují západní politici?

10:48

Ukrajinci odhadují, že v Lymanu obklíčili na 5000 ruských vojáků

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinské jednotky prý také na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází asi až 5 500 nepřátel.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.