reklama

Nesmí lhát. Bývalý europoslanec ANO Telička chce omluvu po Babišovi, hrozí i žalobou

Někdejší europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička se naštval na premiéra Andreje Babiše. Teličkovi vadí výroky Babiše pro CNN Prima NEWS o tom, že špatně vyjednal vstupní podmínky do Evropské unie. Telička po premiérovi žádá omluvu, případně se bude bránit právní cestou.

reklama

Pavel Telička výzvu k omluvě umístil na sociální sítě, Babišovi prý možná ještě pošle SMS zprávu. „Vyzývám Andreje Babiše, aby se omluvil mně i všem, kdo léta pracovali na jednáních o vstupu do EU. Jinak budu bránit jméno své a kolegů a kolegyň právní cestou,“ uvedl Telička na Twitteru.

Vadí mu Babišova slova pro CNN Prima NEWS o dvojí kvalitě potravin. Babiš prohlásil, že „Telička blbě dojednal ty vstupní podmínky“.

„Poslal jsem citaci premiéra a materiály a fakta o vyjednávání a vyjádření šéfů všech potravinářských a agrárních organizací právníkovi. Pokud nebude reakce od premiéra, s největší pravděpodobností půjdu právní cestou. Nemůže takhle lhát, tohle už překračuje hranice. Je to věc, která mě poškozuje,“ řekl CNN Prima NEWS Telička.

Babišovo vyjádření se podle Teličky dotýká dalších desítek lidí, kteří podmínky vyjednávali. „Ti lidé nad tím trávili 18 hodin denně a někdo bude kritizovat jejich práci,“ kroutí hlavou Telička.

Dodal, že dvojí kvalita s vyjednáváním podmínek o vstupu do EU vůbec nesouvisí. Podle Teličky se ukazuje, že premiér vůbec neví, o čem jednání byla.

Telička se už do europarlamentu nedostal

V době přístupových rozhovorů o vstupu České republiky do EU Telička vedl český vyjednávací tým. Česká republika podala přihlášku ke členství v Evropské unii 17. ledna 1996 prostřednictvím tehdejšího předsedy vlády Václava Klause. Do čela vyjednávacího týmu byl Telička jmenován 14. ledna 1998, tehdy pracoval jako náměstek ministra zahraničních věcí. Česká republika se stala členem EU 1. května 2004.

Telička poté působil jako evropský komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele. V létě 2013 se stal jednou z tváří hnutí ANO premiéra Andreje Babiše a kandidoval ve volbách do Evropského parlamentu, od roku 2014 do roku 2019 byl europoslancem.

Během roku 2017 se Telička začal názorově s Babišem rozcházet. V květnu se vzdal pozice experta ANO na zahraniční politiku a v říjnu 2017 oznámil, že spolupráci s hnutím ANO úplně ukončil. Teličkovi tehdy vadil nadstandardní vztah Babiše s prezidentem Milošem Zemanem, Babišův kritický postoj k Evropské unii a celkový odklon hnutí ANO od původního programu.

V únoru 2019 Telička oznámil založení nového politického hnutí Hlas, za které kandidoval v květnu téhož roku do Evropského parlamentu. Hnutí získalo 2,38 procenta hlasů a do europarlamentu se nedostalo.

Babiš s Teličkou se čas od času ostřelují. Před evropskými volbami v roce 2019 Babiš například označil Teličku za zrádce.

Tagy:
Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou
OH 2021

Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou

Nepatřila mezi nasazené hráčky a fanoušci jí před olympiádou ze všech českých tenistek věřili snad nejméně. Teď Markétu Vondroušovou dělí jediná výhra od zisku zlaté medaile. V semifinále si 22letá rodačka ze Sokolova poradila se světovou šestkou z Ukrajiny Elinou Svitolinovou ve dvou setech 6:3 a 6:1 a nyní ji čeká poslední překážka v podobě Švýcarky Belindy Bencicové.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

Živě
ON-LINE: Česko má jisté další medaile. USA našly po odstoupení Bilesové novou hvězdu

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Sledujte 360° s Robertem Šlachtou: Kdo z politiků ho štve a jak to má se ženami?

Volební modely připisují hnutí Přísaha šanci na poslanecká křesla. Proč ale nechce jeho předseda a expolicista Robert Šlachta říct, s kým by spolupracoval na úrovni dolní komory či přímo ve vládě? Kteří politici ho v poslední době naštvali? V čem spatřuje své slabiny a jak to má se ženami? To vše poodhalí speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor s Robertem Šlachtou můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama