reklama

Nesmí lhát. Bývalý europoslanec ANO Telička chce omluvu po Babišovi, hrozí i žalobou

Někdejší europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička se naštval na premiéra Andreje Babiše. Teličkovi vadí výroky Babiše pro CNN Prima NEWS o tom, že špatně vyjednal vstupní podmínky do Evropské unie. Telička po premiérovi žádá omluvu, případně se bude bránit právní cestou.

reklama

Pavel Telička výzvu k omluvě umístil na sociální sítě, Babišovi prý možná ještě pošle SMS zprávu. „Vyzývám Andreje Babiše, aby se omluvil mně i všem, kdo léta pracovali na jednáních o vstupu do EU. Jinak budu bránit jméno své a kolegů a kolegyň právní cestou,“ uvedl Telička na Twitteru.

Vadí mu Babišova slova pro CNN Prima NEWS o dvojí kvalitě potravin. Babiš prohlásil, že „Telička blbě dojednal ty vstupní podmínky“.

„Poslal jsem citaci premiéra a materiály a fakta o vyjednávání a vyjádření šéfů všech potravinářských a agrárních organizací právníkovi. Pokud nebude reakce od premiéra, s největší pravděpodobností půjdu právní cestou. Nemůže takhle lhát, tohle už překračuje hranice. Je to věc, která mě poškozuje,“ řekl CNN Prima NEWS Telička.

Babišovo vyjádření se podle Teličky dotýká dalších desítek lidí, kteří podmínky vyjednávali. „Ti lidé nad tím trávili 18 hodin denně a někdo bude kritizovat jejich práci,“ kroutí hlavou Telička.

Dodal, že dvojí kvalita s vyjednáváním podmínek o vstupu do EU vůbec nesouvisí. Podle Teličky se ukazuje, že premiér vůbec neví, o čem jednání byla.

Telička se už do europarlamentu nedostal

V době přístupových rozhovorů o vstupu České republiky do EU Telička vedl český vyjednávací tým. Česká republika podala přihlášku ke členství v Evropské unii 17. ledna 1996 prostřednictvím tehdejšího předsedy vlády Václava Klause. Do čela vyjednávacího týmu byl Telička jmenován 14. ledna 1998, tehdy pracoval jako náměstek ministra zahraničních věcí. Česká republika se stala členem EU 1. května 2004.

Telička poté působil jako evropský komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele. V létě 2013 se stal jednou z tváří hnutí ANO premiéra Andreje Babiše a kandidoval ve volbách do Evropského parlamentu, od roku 2014 do roku 2019 byl europoslancem.

Během roku 2017 se Telička začal názorově s Babišem rozcházet. V květnu se vzdal pozice experta ANO na zahraniční politiku a v říjnu 2017 oznámil, že spolupráci s hnutím ANO úplně ukončil. Teličkovi tehdy vadil nadstandardní vztah Babiše s prezidentem Milošem Zemanem, Babišův kritický postoj k Evropské unii a celkový odklon hnutí ANO od původního programu.

V únoru 2019 Telička oznámil založení nového politického hnutí Hlas, za které kandidoval v květnu téhož roku do Evropského parlamentu. Hnutí získalo 2,38 procenta hlasů a do europarlamentu se nedostalo.

Babiš s Teličkou se čas od času ostřelují. Před evropskými volbami v roce 2019 Babiš například označil Teličku za zrádce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti
Ekonomika

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti

Finanční situace rodičů má výrazný vliv na životní úroveň jejich dětí. Vyrůstá-li potomek v nuzných poměrech, je u něho až dvakrát vyšší pravděpodobnost, že na tom s penězi bude na štíru v porovnání s jejich dobře situovanými vrstevníky. Největší rozptyl mezi těmito dvěma skupinami panuje v Bulharsku, nejmenší v Lotyšsku, vyplývá z aktuálních dat Eurostatu. Jak je na tom Česká republika?

Strach o Rockyho: Covid Vémolově Lele zkomplikoval porod, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

reklama

Domácí zpravodajství

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama