reklama

Nesmí lhát. Bývalý europoslanec ANO Telička chce omluvu po Babišovi, hrozí i žalobou

Pavel Telička ukončil spolupráci s hnutím ANO v říjnu 2017
Foto: Profimedia.cz

Někdejší europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička se naštval na premiéra Andreje Babiše. Teličkovi vadí výroky Babiše pro CNN Prima NEWS o tom, že špatně vyjednal vstupní podmínky do Evropské unie. Telička po premiérovi žádá omluvu, případně se bude bránit právní cestou.

reklama

Pavel Telička výzvu k omluvě umístil na sociální sítě, Babišovi prý možná ještě pošle SMS zprávu. „Vyzývám Andreje Babiše, aby se omluvil mně i všem, kdo léta pracovali na jednáních o vstupu do EU. Jinak budu bránit jméno své a kolegů a kolegyň právní cestou,“ uvedl Telička na Twitteru.

Vadí mu Babišova slova pro CNN Prima NEWS o dvojí kvalitě potravin. Babiš prohlásil, že „Telička blbě dojednal ty vstupní podmínky“.

„Poslal jsem citaci premiéra a materiály a fakta o vyjednávání a vyjádření šéfů všech potravinářských a agrárních organizací právníkovi. Pokud nebude reakce od premiéra, s největší pravděpodobností půjdu právní cestou. Nemůže takhle lhát, tohle už překračuje hranice. Je to věc, která mě poškozuje,“ řekl CNN Prima NEWS Telička.

K tématu

Babišovo vyjádření se podle Teličky dotýká dalších desítek lidí, kteří podmínky vyjednávali. „Ti lidé nad tím trávili 18 hodin denně a někdo bude kritizovat jejich práci,“ kroutí hlavou Telička.

Dodal, že dvojí kvalita s vyjednáváním podmínek o vstupu do EU vůbec nesouvisí. Podle Teličky se ukazuje, že premiér vůbec neví, o čem jednání byla.

Telička se už do europarlamentu nedostal

V době přístupových rozhovorů o vstupu České republiky do EU Telička vedl český vyjednávací tým. Česká republika podala přihlášku ke členství v Evropské unii 17. ledna 1996 prostřednictvím tehdejšího předsedy vlády Václava Klause. Do čela vyjednávacího týmu byl Telička jmenován 14. ledna 1998, tehdy pracoval jako náměstek ministra zahraničních věcí. Česká republika se stala členem EU 1. května 2004.

Telička poté působil jako evropský komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele. V létě 2013 se stal jednou z tváří hnutí ANO premiéra Andreje Babiše a kandidoval ve volbách do Evropského parlamentu, od roku 2014 do roku 2019 byl europoslancem.

Během roku 2017 se Telička začal názorově s Babišem rozcházet. V květnu se vzdal pozice experta ANO na zahraniční politiku a v říjnu 2017 oznámil, že spolupráci s hnutím ANO úplně ukončil. Teličkovi tehdy vadil nadstandardní vztah Babiše s prezidentem Milošem Zemanem, Babišův kritický postoj k Evropské unii a celkový odklon hnutí ANO od původního programu.

V únoru 2019 Telička oznámil založení nového politického hnutí Hlas, za které kandidoval v květnu téhož roku do Evropského parlamentu. Hnutí získalo 2,38 procenta hlasů a do europarlamentu se nedostalo.

Babiš s Teličkou se čas od času ostřelují. Před evropskými volbami v roce 2019 Babiš například označil Teličku za zrádce.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

reklama
Jana Husa mohl zachránit knihtisk, ten ale přišel až 40 let po jeho upálení
Slovinsko od úterý vrací ČR mezi bezpečné země. Výjimkou je Moravskoslezský kraj
Opilá a zdrogovaná řidička zabila při nehodě policistu, další dva jsou těžce zranění
reklama
reklama
Je vaše dovolená ohrožena kvůli koroně? Horníci za to nemůžou. Selhal stát

Názory

Domácí zpravodajství

Přes týden nás čeká polojasno a teploty do 25 stupňů. V pátek přijdou bouřky
Další články
reklama
reklama