EU

Výpis příspěvků ke štítku „EU“

Rodiče mají dostat dva měsíce volna navíc. V jakém případě ho budou moci čerpat?

20. dubna 2022 05:06

Všechny členské státy by podle směrnice EU měly do srpna do své legislativy začlenit takzvané rodičovské volno v rozsahu devíti týdnů pro každého z rodičů. Rodiče, ovšem pouze ti zaměstnaní, by ho mohli čerpat po dnech nebo týdnech až do osmi let věku dítěte. Česko nyní řeší otázku, kolik rodiče dostanou v tomto volnu od zaměstnavatele peněz a kolik to vše bude stát.

Ukrajinští řidiči nemívají uzavřené povinné ručení. Jak postupovat při nehodě?

14. dubna 2022 23:52

Řidiči automobilů přijíždějících k nám z Ukrajiny často nemají uzavřené pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla, tedy takzvané povinné ručení. Kromě toho, že za normálních okolností jde o porušení zákona, měl by řidič nepojištěného vozidla, který způsobí dopravní nehodu, uhradit následky z vlastních zdrojů. Co mají čeští řidiči dělat při nehodě s vozidlem z Ukrajiny?

Vakcína Pfizer je pro děti účinná, potvrdily studie. Bezpečná je i pro pětileté

20. září 2021 15:14

Vakcínu proti covidu firem Pfizer a BioNTech dobře snáší i děti mezi pěti a jedenácti lety a vyvolává u nich silnou imunitní odezvu. Společnosti to v pondělí napsaly v prohlášení s odkazem na vlastní klinické studie. Uvedly rovněž, že plánují co nejrychleji požádat regulační úřady v USA, EU a dalších zemích o povolení k nasazení očkovací látky i v této věkové skupině.

Tudy do Evropy nepůjdete. Řecko dostavělo na hranicích obří plot kvůli Afgháncům

21. srpna 2021 15:19

Obří plot vztyčilo Řecko na své hranici s Tureckem. Plot měří 40 kilometrů. Atény se obávají, že kvůli situaci v Afghánistánu, kde převzalo moc radikální hnutí Tálibán, se zopakuje situace z roku 2015. Do Řecka tehdy přišly statisíce uprchlíků, převážně z válkou sužované Sýrie. Kontroly hranice s Íránem z obav před migrační vlnou z Afghánistánu posiluje i Turecko.

Do Česka bychom měli přijmout afghánské rodiny, které pomáhaly EU, apeluje Petříček

21. srpna 2021 05:24

V Afghánistánu zůstaly stovky rodin, které pomáhaly NATO nebo evropským institucím. Česká republika by měla podle exministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) takovým lidem pomoci. Někdejší šéf české diplomacie to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Česko zatím evakuovalo 170 Afghánců, kteří spolupracovali s naší armádou nebo ambasádou, a to včetně jejich rodin. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) tím pomoc skončila.