EU

Výpis příspěvků ke štítku „EU“

Lipavský: Hamás je teroristická organizace. Česko plně respektuje právo Izraele na sebeobranu

Je potřeba aktivní spolupráce při podpoře Izraele, který čelí výjimečně intenzivnímu útoku ze strany Hamásu. Zdůraznil to ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) na tiskovém briefingu před svým odletem na zasedání ministrů EU a Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Ománu. Dodal, že Česká republika plně respektuje právo Izraele na sebeobranu a považuje Hamás za teroristickou organizaci.

Rodiče mají dostat dva měsíce volna navíc. V jakém případě ho budou moci čerpat?

Všechny členské státy by podle směrnice EU měly do srpna do své legislativy začlenit takzvané rodičovské volno v rozsahu devíti týdnů pro každého z rodičů. Rodiče, ovšem pouze ti zaměstnaní, by ho mohli čerpat po dnech nebo týdnech až do osmi let věku dítěte. Česko nyní řeší otázku, kolik rodiče dostanou v tomto volnu od zaměstnavatele peněz a kolik to vše bude stát.

Ukrajinští řidiči nemívají uzavřené povinné ručení. Jak postupovat při nehodě?

Řidiči automobilů přijíždějících k nám z Ukrajiny často nemají uzavřené pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla, tedy takzvané povinné ručení. Kromě toho, že za normálních okolností jde o porušení zákona, měl by řidič nepojištěného vozidla, který způsobí dopravní nehodu, uhradit následky z vlastních zdrojů. Co mají čeští řidiči dělat při nehodě s vozidlem z Ukrajiny?

Vakcína Pfizer je pro děti účinná, potvrdily studie. Bezpečná je i pro pětileté

Vakcínu proti covidu firem Pfizer a BioNTech dobře snáší i děti mezi pěti a jedenácti lety a vyvolává u nich silnou imunitní odezvu. Společnosti to v pondělí napsaly v prohlášení s odkazem na vlastní klinické studie. Uvedly rovněž, že plánují co nejrychleji požádat regulační úřady v USA, EU a dalších zemích o povolení k nasazení očkovací látky i v této věkové skupině.

Tudy do Evropy nepůjdete. Řecko dostavělo na hranicích obří plot kvůli Afgháncům

Obří plot vztyčilo Řecko na své hranici s Tureckem. Plot měří 40 kilometrů. Atény se obávají, že kvůli situaci v Afghánistánu, kde převzalo moc radikální hnutí Tálibán, se zopakuje situace z roku 2015. Do Řecka tehdy přišly statisíce uprchlíků, převážně z válkou sužované Sýrie. Kontroly hranice s Íránem z obav před migrační vlnou z Afghánistánu posiluje i Turecko.