Netrhejte vzácné rostliny, apeluje kambodžská vláda. U žen jsou populární díky tvaru

Kambodžská vláda žádá veřejnost, aby přestala trhat vzácné masožravé rostliny. Stalo se tak poté, co se na internetu objevilo video několika žen, které s natrhanými rostlinami pózují. Některé láčkovky totiž při pohledu z určitého úhlu připomínají lidský penis. To je sice podle odborníků pro fotografie atraktivní, ale bezohledné nakládání s těmito rostlinami může vést k jejich vyhynutí.

Ministerstvo životního prostředí asijské země sdílelo na sociálních sítích fotky tří žen, které rostliny trhaly a pak se s nimi natáčely. Úřady v této souvislosti apelovaly na veřejnost, aby takhle se vzácnými rostlinami rozhodně nezacházela. „To, co ty ženy dělaly, je špatné. Už to, prosím, nedělejte,“ stojí ve facebookovém příspěvku.

Web Live Science uvádí, že se jedná o druh rostliny Nepenthes bokorensis z rodu láčkovek. Míst jejich přirozeného výskytu v Kambodži v posledních letech ubývá. Důvodem je stále se rozrůstající zemědělství a také turistický průmysl zasahující do chráněných oblastí. Botanik François Mey, který Nepenthes bokorensis popsal, varoval, že by tato rostlina mohla brzy čelit riziku vyhynutí.

„Pokud lidé mají zájem si s touto rostlinou udělat vtipné selfie, je to v pořádku. Jen ať netrhají láčky (listový orgán vzniklý u masožravých rostlin sloužící k pasivnímu lákání, chytání a následnému trávení kořisti, pozn. red.), protože to oslabí schopnost rostliny živit se,“ apeluje Mey.

Tagy:
rostliny Kambodža rostlina penis vláda trhání Nepenthes bokorensis láčkovka