Myšlenka dlouhodobějšího pobytu lidí na Měsíci nebo Marsu je zase o něco blíže realizaci. Vědcům se totiž poprvé v historii podařilo vypěstovat rostliny na vzorcích půdy Měsíce, které shromáždili výzkumníci mise Apollo v letech 1969 až 1972. Strůjcem vzácného úspěchu byla řeřicha.
Američtí astronauti v rámci programu Apollo přistáli v minulém století na Měsíci hned šestkrát. Projekt skončil v roce 1972, od té doby v NASA těží z poznatků shromážděných v rámci těchto vesmírných operací.
Výzkumníci tenkrát mimo jiné dopravili na Zemi vzorky půdy z Měsíce. Díky nim se teď vědcům podařil historický úspěch. Experti na měsíčním prachu v laboratorním prostředí poprvé vypěstovali živou rostlinu. Konkrétně šlo o druh řeřichy. Semínka vyklíčila už po dvou dnech.
Vědci růst „měsíční“ rostliny porovnávali s řeřichou, která rostla ze zemské půdy (vulkanického prachu). „Ani vám nedokážu popsat, jak ohromení jsme byli,“ popsala pro BBC profesorka Anna-Lisa Paulová z floridské univerzity, která se na výzkumu podílela. „Obě rostliny vypadaly stejně až do šestého dne,“ popsala průběh experimentu.
Rostlina rychle stárla
Poté se přeci jen začaly projevovat jisté odlišnosti. Řeřicha pěstovaná na měsíční půdě začala růst pomaleji, nebyla tak svěží a později zakrněla. Podle vědců jde přesto o průlomový objev.
„Tento výzkum je klíčový pro dlouhodobou snahu NASA v oblasti lidského výzkumu, protože bude potřeba využít suroviny na Měsíci i Marsu k výrobě zdrojů jídla pro budoucí astronauty, kteří budou žít a pracovat v hlubokém vesmíru,“ sdělil šéf NASA Bill Nelson.
„Tento výzkum rostlin je také příkladem toho, jak NASA pracuje na zemědělských inovacích, které by nám mohly pomoci pochopit, jak by rostliny dokázaly přežít i tady na Zemi v těžkých podmínkách, kde je nedostatek potravin,“ dodal Nelson.
A @CommsBio paper reports the results of experiments examining the viability of growing plants on the Moon, which show that thale cress plants grow more slowly and show more signs of stress when grown in lunar soil samples than in volcanic ash from Earth. https://t.co/UbftcllXx6 pic.twitter.com/8RkXtGQarX
— Nature Portfolio (@NaturePortfolio) May 12, 2022
Jen pár gramů
Vědci na Floridě si při pěstování řeřichy z měsíční půdy museli počínat nesmírně obezřetně. Vzorků měsíčního prachu je totiž velmi málo. Během misí Apollo transportovali astronauti na Zem 382 kilogramů měsíčních hornin, vzorků jádra, oblázků, písku a prachu z měsíčního povrchu.
Výzkumníci, kteří provedli experiment s řeřichou, poprvé žádali u NASA o vzorky z Měsíce před patnácti lety. Nakonec podle CNN dostali 12 gramů vzorků, což jim umožnilo experiment úspěšně dokončit.
NASA se plánuje na Měsíc vrátit v roce 2025.
Vlevo je řeřicha vyrostlá z vulkanického prachu, napravo řeřichy vyrostlé z měsíční půdy. Zdroj: CNN
Rostlina na měsíčním prachu vyklíčila už po dvou dnech. Zdroj: CNN
Výzkumníci, kteří pěstovali řeřichu na měsíční půdě. Zdroj: CNN