reklama

Neumíte kreslit? Tato technika vás přesvědčí, že to jde

Neumíte kreslit? Možná si to jen myslíte. Pokud totiž použijete tuto techniku suchého pastelu, dosáhnete překvapivého výsledku. Můžete vytvořit originální přání nebo obaly na knihy nejrůznějších barev a vzorů. Nebojte se do toho pustit.

reklama

Budete potřebovat:

  • suchý pastel – čím větší sadu odstínů budete mít, tím lépe se vám bude pracovat
  • nůž na oloupání pastelů
  • podklad pro malování – stránky ze starých knih
  • šablony se vzory květin, zvířat apod. podle vašeho vkusu
  • lepidlo, které je možné zase odlepovat
  • lak na vlasy k zafixování
  • pracovní podložku

Nejprve si nachystejte pastely. Ty, které budete používat, si oloupejte, Pastely se kreslí naplocho. Kousek papíru odloupněte a pastel bez obalu odlomte. Kousky si nachystejte na pracovní podložku.

Nachystejte si stránku ze staré knihy. Vyberte si šablonu a naneste na ni speciální lepidlo, které se dá znovu odlepit. Přilepte šablonu na stránku.

Pak už můžete vzít do ruky pastely a prostor kolem šablony (nebo v šabloně, podle toho, jakou jste si vybrali) vybarvit. V místech, kde se vám zdá, že je barvy méně, můžete bez obav přidat. Nebo naopak prosvětlit bílým pastelem. Může to být třeba tam, kde jsou přechody jednotlivých barev. Ale i kdekoli jinde se vám to zdá vhodné.

Suchým prstem potom pastely rozmažte. Odtud pochází i název celé techniky. Na papíru vám zůstane zřejmě trochu pastelu. Sklepejte ho do misky.

V tuto chvíli už můžete šablonu zase odlepit. Buďte opatrní, ať si papír neroztrhnete.

Ruce si omyjte nebo otřete. Pokud vám na nich ulpěly pastely, umazali byste si i nenabarvenou část stránky. Pak obrázek přemístěte na podložku a zafixujte barvy na místě. K tomu poslouží obyčejný lak na vlasy nebo přímo k tomu určený fixativ. Nechte zaschnout. Zafixované barvy budou mít sytější odstín.

Obrázek si po zaschnutí libovolně rozstříhejte a kousky nalepte porůznu na napůl přehnutou čtvrtku. Na okraje bez písmenek ještě připište pastelem přání. Z obrázku ale nemusí být jen přáníčko. Můžete ho použít i k ozdobení obalu na knihu nebo sešit.

Šablony k výrobě přáníček je vhodné použít spíše prázdnější. Tedy aby měly vhodnou plochu pro práci. Malé otvory v šabloně vám znemožní využít rozumně tuto část. Stínování tady nevyniknou. V takovém případě je vhodné se soustředit na prostor kolem šablony. Šablony si můžete bez problémů koupit v obchodě, vyrobit si vlastní nebo je vyříznout na plotteru.

Tagy:
kreslení DIY suchý pastel výroba přání

Hlavní zprávy

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?
Koronavirus

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?

Čísla nakažených covidem dramaticky letí vzhůru. Incidence vzrostla na hodnotu 154. Pokud by platily balíčky, kterými se vláda řídila na jaře, Česko by se při takových hodnotách blížilo k uzavření restaurací a hospod, ale také kultury či bazénů. Ministerstvo zdravotnictví se ale incidencí už neřídí, důležitější je prý počet hospitalizovaných v nemocnicích. I těch však přibývá.

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně
USA

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně

Herec Alec Baldwin, který při natáčení filmu Rust nešťastnou náhodou zabil hlavní kameramanku, by nikdy neměl mířit na jiného člověka, i kdyby se domníval, že je to bezpečné. Řekli to hollywoodští odborníci na bezpečnost deníku The New York Post. Podle právních expertů bude Baldwin nyní pravděpodobně čelit řadě právních problémů, včetně možného obvinění z trestného činu.

Výkonný mobil na hry a videa či „rtěnka“ se sluchátky. Vyzkoušeli jsme novinky od Huawei

Čínský technologický gigant Huawei po krátké pauze ukázal svou nejnovější řadu mobilních telefonů. Model Nova 9, který se naplno představil na vídeňské akci, cílí dle slov výrobce především na mladší zákazníky, kteří tráví čas focením a natáčením videí. Tomu odpovídají i nové funkce, svižný operační systém i výkon. Mimo to byla na tiskovém brífinku představena také bezdrátová sluchátka v designu rtěnky či nové prémiové chytré hodinky. Redakce CNN Prima NEWS měla možnost si tato zařízení vyzkoušet v praxi.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

Foldyna: Senát si počíná jako Hitler. Jednání o zbavení Zemana pravomocí zablokujeme

Čeští senátoři se chovají jako Adolf Hitler, vrátili jsme se do doby před 50 lety, prohlásil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Reagoval na rozhodnutí Senátu a šéfů sněmovních stran hlasovat o odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli jeho zdravotnímu stavu. Foldyna také varoval před ústavním pučem. Ostatní hosté pořadu s ním ale ostře nesouhlasili.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

reklama