reklama

Obejměte nejbližší a zůstaňte doma, apeluje Babiš. Politici položili věnce na Vítkově

Politici u příležitosti výročí 102 let od vzniku Československa položili věnce na pražském Vítkově. Premiér Andrej Babiš (ANO) v projevu, který zveřejnil na Facebooku, následně vyzval, aby lidé dodržovali opatření a vzpomněli si na hodnoty prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

reklama

Babiš po položení věnce u hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově ve videu sdíleném na Facebooku poprosil občany o dodržování koronavirových opatření. Prohlásil, že si uvědomuje nelehkou situaci. Poděkoval také těm, kteří pracují i během státního svátku, a všem, kteří dělají maximum pro zvládnutí pandemie, zvláště zdravotníkům, lékařům, policistům, ale i učitelům.

„Omezte, prosím, kontakty s kamarády a kolegy. Zůstaňte, prosím, doma, obejměte manželku, manžela, partnerku, partnera, děti či rodiče. Prožijte společně den, užijte si společné chvíle, kterých je v dnešní době málo. Sám to dobře vím. Zkuste chvíli zapomenout na všechna omezení, která, souhlasím s vámi, jsou obrovským náporem na psychiku každého z nás,“ řekl ve svém projevu Babiš.

Mám něco na srdci 🇨🇿

Posted by Andrej Babiš on Wednesday, October 28, 2020

K pietnímu místu na pražském Vítkově politici přijížděli individuálně. K památníku jako první dorazil prezident Miloš Zeman, s časovými odstupy následovali předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), místopředseda Sněmovny Tomio Okamura (SPD), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) či pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

„Je důležité znovu apelovat na lidi, abychom se semkli a toto období překonali. Jsem přesvědčen, že to překonáme a vyjdeme z této doby posíleni. Že se vrátíme k úspěchům, které jsme měli, než přišla pandemie,“ uvedl už na Vítkově Babiš.

Podobně hovořil i Vystrčil. „V minulosti jsme překonali i horší situace než pandemie, přese všechno se máme docela dobře. Pokud si to uvědomíme, začneme víc držet pospolu a víc dodržovat základní pravidla, tak si myslím, že tu současnou krizi překonáme a vyjdeme z ní třeba i silnější,“ prohlásil.

Hřib řekl, že republika od svého vzniku čelila řadě výzev. „Všechny zvládla překonat a jsem přesvědčen, že překonáme i tuto,“ řekl. Za inspiraci označil nasazení a obětavost zdravotníků.

Zůstaňte doma. Obejměte manželku, manžela, partnerku, partnera, děti či rodiče.

Mnoho politiků se podobně jako premiér ke 102. výročí založení republiky vyjádřilo alespoň prostřednictvím sociálních sítí. „Opět prožíváme nelehkou dobu, dokažme, že umíme překonat útrapy, hoďme za hlavu osobní a politické spory a táhněme za jeden provaz. Společně to zvládneme,“ napsal na svůj twitterový účet ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD), který je nyní kvůli pozitivnímu testu na koronavirus v izolaci.

Ověřujte si informační zdroje

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček upozornil na to, že občané republiky by si měli ověřovat zdroje, ze kterých čerpají informace o koronaviru. „Chránit zdraví své i ostatních můžete i tak, že se na chvilku zamyslíte nad tím, odkud informace pochází. A také proč ji sdílíte – vyprávíte dál nebo přeposíláte na sociálních sítích. Pomoci můžeme třeba i tím, že dáme svému okolí jasně najevo, že nosit místo roušky ubrousek pokropený octem je hloupost. Stejně tak jako informace, že za pandemii mohou 5G sítě,“ sdělil ve videu Petříček.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na Twitter napsala, že republika se stala svobodnou a demokratickou zemí, „která speciálně letos doceňuje sílu evropské humanity, ze které pramení vzájemnost, všímavost a ochota si pomáhat“.

„V čele státu teď nemáme osoby morální integrity Tomáše Garrigua Masaryka, pořád je ale hodně těch, kteří jeho ideály sdílejí, a to je záruka toho, že se k nim brzy vrátíme,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. K výročí republiky se vyjádřil také její stranický kolega Miroslav Kalousek.

Vzdejte hold vyvěšením vlajky

Šéf ODS Petr Fiala upozornil na fakt, že i přes současná protikoronavirová opatření můžeme hold naší republice vzdát i tím, že vyvěsíme českou vlajku.

„Myšlenka společného státu Čechů a Slováků nepřežila. Ale demokracie samotná, víra v člověka a jeho práva a svobody jsou hodnoty nadčasové. A ty přežijí, dokud budou lidé, kteří je každodenně žijí. Cesta je v každodenním nalézání moudrosti a lidskosti. Vše nejlepší, republiko,“ napsal pak na Twitter předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Zrušený ceremoniál a projev Zemana

Vyvrcholením oslav státního svátku býval tradičně slavnostní večer na Pražském hradě, při kterém prezident udílí státní vyznamenání. I když Zeman chtěl původně ceremoniál i přes špatnou situaci kolem epidemie zachovat, rozhodl se nakonec na doporučení zástupců vlády svůj úmysl změnit. Vyznamenání vybraným osobnostem ve středu udělí, převezmou ho ale až za rok. Prezident avizoval, že posmrtně ocení například zpěváka Karla Gotta či herce Karla Fialu, mezi vyznamenanými bude i končící ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Neuskuteční se ani projev prezidenta, který slavnostní akt ve Vladislavském sále na Pražském hradě doprovází. Zeman k národu promluví v proslovu, který můžete sledovat na CNN Prima NEWS od 20:05.

Tagy:

Hlavní zprávy

Není důvod k panice, tvrdí už zase Vojtěch. Po tomto výroku obvykle přišlo zpřísnění
Koronavirus

Není důvod k panice, tvrdí už zase Vojtěch. Po tomto výroku obvykle přišlo zpřísnění

„Není důvod k panice,“ zdůraznil znovu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci před týdnem. Těmito slovy už občany od začátku pandemie uklidňoval nejméně šestkrát. Vojtěch říká, že vzhledem k proočkovanosti a nízké zátěži nemocnic si aktuálně může toto tvrzení dovolit. Opozice mu ale vytýká, že nemá plán a jen uklidňuje lidi podobně jako posádka letadla před turbulencemi. V minulosti se po Vojtěchově ujištění, že není důvod k panice, situace pokaždé zhoršila.

Proč už se další lidé nechtějí očkovat? Vždyť jde o život, reagují na průzkum odborníci

Nechápu, že se nechce nechat více lidí očkovat, reagoval imunolog Václav Hořejší na výsledky exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. Z toho vyplývá, že 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu a pouze tři procenta to ještě mají v plánu. 20 procent vakcínu odmítá a osm procent ještě váhá. Podobně nad nezájmem Čechů o očkování kroutí hlavou i další odborníci.

Princ Philip s oblibou stříkal hořčici na zeď. Miloval, když se věci pokazily, říká William

Když letos v dubnu zemřel ve věku 99 let britský princ Philip, oplakával ho celý svět. Pro jeho manželku královnu Alžbětu II. byl velkou oporou, pro vnoučata milující dědeček, který s nimi rád dováděl. Podle princů Charlese a Williama byl Philip, vévoda z Edinburghu, navíc opravdovým králem grilování. Shodli se na tom ve vzpomínkovému programu stanice BBC.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Jaroš: Jestli čeští horolezci lezli v Pákistánu bez povolení, udělali pr*ser

Pokud lezla dvojice českých horolezců v Pákistánu na horu Rakapoši bez povolení, udělala pr*ser, který si bude muset vyřešit. Tak komentoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS zkušený horolezec Radek Jaroš počínání svých kolegů. Jakub Vlček a Petr Macek, které kvůli potížím při sestupu z pákistánské Rakapoši musel 15. září po dlouhé záchranné akci do bezpečí dopravit vrtulník pákistánské armády, zůstávají v zemi. Pákistán požaduje zaplacení celé operace.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Aktualizováno

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Adámek je po operaci mandlí v bdělém kómatu. Vše špatně, obvinila matka u soudu lékařku

Aktualizováno

Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi lety kvůli pooperačním komplikacím v takzvaném bdělém kómatu, dopustili zdravotníci nemocnice při zákroku i po něm. Matka v úterý vypovídala před pardubickým soudem, několikrát se neubránila slzám. Generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald už dřív řekl, že podle interního šetření případu nenastalo pochybení v léčebném postupu.

reklama