CNN Prima News Tomáš Garrigue Masaryk

Tomáš Garrigue Masaryk

Výpis příspěvků ke štítku „Tomáš Garrigue Masaryk“

Bohdanečské zlato vyzkoušeli Burian i Depp. Slatinné lázně nabízejí unikátní péči i skvělou kuchyni

Jsou jasným středobodem turistického ruchu a zároveň největším zaměstnavatelem ve městě. Věhlas získaly procedurami, klidným prostředím i výbornou kuchyní. O jakém místě je řeč? O Léčebných lázních Bohdaneč, které jsou jedinými lázněmi v Pardubickém kraji a slouží k léčbě pohybového aparátu. Pobývali tu Vlasta Burian, Václav Havel, mistryně v běhu na lyžích Kateřina Neumannová, představitel slavného piráta z Karibiku Johnny Depp s manželkou Vanessou Paradis i další osobnosti. Řadu procedur může využít i široká veřejnost, stejně tak přístup do areálu je volný. A v rámci natáčení pořadu Prima město jsme objevili i další zajímavosti.

Světová válka znamenala převrat zdravotnictví. Jaký byl zrod Československého červeného kříže?

Konec světové války přinesl vznik Československé republiky a znamenal i ukončení činnosti rakouské Společnosti Červeného kříže. Majetek spolků Červeného kříže na území Čech, Moravy a Slovenska zajistil stát. Činnost Červeného kříže však měla a musela pokračovat – špatná zdravotní a sociální situace vyvolaná válkou, na Slovensku navíc spojená s předválečným zanedbáváním těchto potřeb, volala po řešení.

Legendy českých hřbitovů: Slavní nebožtíci, tajné chodby, mumie a místo, kde se bojí i umrlec

Někomu to možná přijde morbidní, ale rozmáhá se specifický druh turistiky – hřbitovní. Lidé cestují za místy posledního odpočinku, kde jsou pohřbeny slavné osobnosti. Kde to má specifické kouzlo. Kde lze na chvíli zapomenout na každodenní starosti. Nebo i tam, kde už žádné hroby nejsou, protože jsme se k místu posledního odpočinku předků zachovali hanebně. Jaké české hřbitovy jsou nejzajímavější? Jaké příběhy se skrývají za tím vůbec největším na pražských Olšanech? Pro CNN Prima NEWS vypráví spisovatel Josef Pepson Snětivý, který se jako píšící cestovatel dlouhodobě věnuje i hřbitovům.

Češi a jejich antisemitismus? Koketoval s ním i TGM. Příští holokaust se nemusí týkat jen Židů

Izrael nemá od útoku Hamásu moc věrnějších spojenců, než je Česko. Ani vyloženě antisemitské projevy tu teď nejsou zdaleka tak časté jako v mnohých západních zemích. Vzhledem k tomu, jak jsme se právě my dříve dokázali chovat k Židům, je to vlastně docela překvapivé. Kde se to v nás bere? A kdy jsme v antisemitismu naopak hráli první ligu? Kdy s ním koketoval dokonce i TGM? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik Michal Frankl z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.

Česko-izraelská vášeň? Budoval ji už TGM se synem. Odkaz převzal Havel, Zeman i Lipavský

Jen málokteré téma spojuje české politiky napříč dobou a názorovým spektrem jako Izrael. Česko tradičně patří mezi jednu z nejvíce proizraelských zemí na světě. Základy tohoto fenoménu začal budovat již Tomáš Garrigue Masaryk v době, kdy židovský stát ještě ani neexistoval. Na TGM navázal jeho syn Jan Masaryk z postu ministra zahraničí. Po čtyřiceti letech komunistické totality výborné česko-izraelské vztahy znovu obnovil Václav Havel, což poté ctili také ostatní čeští prezidenti. Izrael se může na Česko očividně spolehnout i nyní – během těžkých časů války s radikálním palestinským hnutím Hamás.

Vyznamenání od komunistického rozvědčíka? Oceněná Marta Kubišová vrací úder Babišovi

Martu Kubišovou výrok Andreje Babiše, který v pořadu Partie Terezie Tománkové označil za absurdní, že státní vyznamenání přijali chartisté z rukou prezidenta Petra Pavla, jehož označil za bývalého komunistického rozvědčíka, pobavil. Pro CNN Prima NEWS promluvila nejen o tom, co si o jeho slovech myslí, ale i jak si slavnostní ceremoniál užila.

Spousta pokladů pod jednou střechou. Poštovní muzeum v Praze ukrývá nejen známky

Poštovní muzeum v Praze ve vás možná ihned nevyvolá nepřekonatelnou touhu po návštěvě. Byla by ovšem nesmírná škoda ho při procházkách hlavním městem minout. Vedle poštovních známek z celého světa jsou tady k vidění i historické telefonní seznamy a také nástěnné malby významného malíře a dekoratéra 19. století Josefa Navrátila. Ve své době patřil k malířské špičce a mít v bytě jeho dílo bylo v módě.

Starý Most vstal z mrtvých. Ve virtuální realitě se můžete projít městem, jež ustoupilo těžbě

Přenést se 60 let zpátky v čase do míst, která už neexistují. Zní to neuvěřitelně, ale v Mostě se do minulosti můžete vrátit celkem snadno. A to díky virtuální realitě. Pomocí speciálních brýlí se totiž můžete procházet ulicemi starého Mostu, který v roce 1967 začali bourat kvůli těžbě uhlí. Na tvorbě 3D ulic se podílí studenti středních a vysokých škol z regionu, kteří do virtuální reality přenáší dobové fotografie. Zážitek je to hlavně pro lidi, kteří ve starém Mostě dříve bydleli.