
Ostrá hádka o důchody v Partii: Juchelka nastínil plán ANO. Smutný příběh, protestoval Pospíšil
Husité šli 6. července 1925 znovu do boje proti katolíkům. Tak to alespoň vnímal Vatikán, když ten den zavlála nad Pražským hradem velká bílá vlajka s rudým husitským kalichem. A kališnický prapor se třepotal i na Staroměstské radnici. Reakce Svatého stolce byla okamžitá, papežský nuncius Francesco Marmaggi si ještě tentýž den sbalil kufry a ve 22.30 hodin už na pražském hlavním nádraží nasedal do vlaku, kterým záhy opustil Československo.
V nedožitých 70 letech zemřela v pátek bývalá místostarostka města a profesorka kutnohorského Gymnázia Jiřího Ortena Dana Vepřková. Právě její škola tento týden získala titul Gympl roku 2025. Dlouholetá češtinářka a dějepisářka zemřela po těžké nemoci, oznámila škola na svých sociálních sítích.
Druhorepublikový prezident, který si své zvolení nepřál. Emil Hácha je jednou z nejkontroverznějších postav české historie. Někteří, v čele například s jeho předchůdcem Edvardem Benešem, mu zazlívali některé kroky za nacistické okupace a obviňovali jej z kolaborace. Druhý tábor naopak vyzdvihuje fakt, že se mu jako hlavě státu za cenu ústupků povedlo zachránit život stovkám studentů, internovaných 17. listopadu 1939, a příslušníků odboje. Ve svobodném světě se již Hácha obhájit nedokázal. Zemřel přesně před 80 lety, krátce po konci druhé světové války za zdmi pankrácké věznice.
Z vánočního stromu, který loni zdobil Staroměstské náměstí v Praze, se stal takzvaný hmyzí hotel. Byl umístěn v parku v Krompachu na Českolipsku, odkud smrk ztepilý pocházel. Dřevo zpracovali stejně jako v předchozích letech studenti Střední odborné školy Jarov. V tiskové zprávě o tom informovala městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má každoročně na starosti kácení, převoz a výzdobu stromu. Učni ze smrku udělali i další výrobky, které zamíří do Dětského centra Paprsek v Praze 9. Staroměstské náměstí loni zdobil 22 metrů vysoký smrk ztepilý, jenž vyrostl na soukromé zahradě v Krompachu.
Hokej v Česku většinou spojuje, hlavně při oslavách velkých vítězství. Ale společnost je rozdělená a pověstné příkopy – především v reakcích na sociálních sítích – procházejí i hokejovou „rodinou“, jak fanoušky nazýval Jaromír Jágr. Na právě probíhajícím mistrovství světa v Dánsku a ve Švédsku se o tom přesvědčil brankář Karel Vejmelka, který to schytal za to, že si na svou masku nechal vedle rodné Třebíče ztvárnit i prezidenta Petra Pavla.
Karel IV., Jan Hus, Komenský nebo Masaryk, to jsou velikáni českého národa. Potkat se nikdy nemohli, přesto existuje místo, kde můžete narazit na všechny. Statkář a umělec samouk Vojtěch Kopic je zvěčnil do kamene v unikátní galerii pod širým nebem v samém srdci Českého ráje, nedaleko Kacanova.
Sociální sítě by měly zveřejnit, jak manipulují s prioritizací zpráv, řekl v otázce dezinformací vládní koordinátor strategické komunikace státu Otakar Foltýn. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS také podotkl, že lež je „bohužel sexy“ – sítě by podle něj měly dávat pravdě stejnou šanci. Foltýn rovněž promluvil o účelu kritizovaného úřadu, stavu veřejné diskuze či o svém kontroverzním výroku ohledně „sviní“, který vyvolal bouřlivou reakci ve společnosti.
Na internetu se objevila videa, na kterých má skupina lidí pod rouškou tmy oblékat do fialových mikin sochy významných osobností. „Vybaveni“ takto podle záběrů byli například Winston Churchill před budovou Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze nebo Tomáš Garrigue Masaryk před Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity v Brně. Zatím není zcela zřejmé, jaký je smysl této akce.
Událostmi nabitý rok 2024 se chýlí ke konci, ani v dalším roce ale nebude o akci nouze. Na přetřes přijdou i v roce 2025 mnohé volby, hlasovat se bude i v Česku, a to do Poslanecké sněmovny. Historici se už bezpochyby třesou na obsah zapečetěné obálky TGM. V Bílém domě mezitím znovu usedne Donald Trump. A svět se možná dočká i nejočekávanější videohry světa.
Do arény chatovacích aplikací s umělou inteligencí vstupuje unikátní český projekt se zajímavou premisou. Platforma Hitchat.ai totiž umožňuje „naklonovat“ a následně rozpovídat známé osobnosti, historické postavy či prakticky kohokoliv. Stačí dostatek správných dat. Už nyní nabízí desítky různých lidí – není problém prohodit řeč s virtuální kopií bojovníka Karlose Vémoly či vyzpovídat ekonoma Lukáše Kovandu, ale také se zeptat na názor na současnou politiku třeba krále Karla IV. nebo československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
Zimní svátky jsou pro mnohé jedním z nejoblíbenějších období v roce. S Vánocemi se pojí řada tradic, ale také rodinná pohoda a odpočinek. Někteří českoslovenští prezidenti však ani na Štědrý den neopouštěli pracovní povinnosti. Už v dobách první republiky se tradicí stal vánoční projev prezidenta k národu. Jak ale konec roku trávily hlavy státu v soukromí?
Většina z nás si Vánoce bez stromečku těžko dovede představit. Dříve ale součástí vánočních svátků vůbec nebyl. Církev se dokonce proti tomuto zvyku bránila. Nakonec si ale stromeček vydobyl své místo a je v době adventu součástí každé domácnosti.