CNN Prima News Tomáš Garrigue Masaryk

Tomáš Garrigue Masaryk

Výpis příspěvků ke štítku „Tomáš Garrigue Masaryk“

Sochy Masaryka a Churchilla v mikině? Videa ukazují akci neznámé skupiny v Praze a Brně

Na internetu se objevila videa, na kterých má skupina lidí pod rouškou tmy oblékat do fialových mikin sochy významných osobností. „Vybaveni“ takto podle záběrů byli například Winston Churchill před budovou Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze nebo Tomáš Garrigue Masaryk před Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity v Brně. Zatím není zcela zřejmé, jaký je smysl této akce.

Otevření Masarykovy obálky, inaugurace Trumpa a GTA VI. Jaké události nás čekají v roce 2025?

Událostmi nabitý rok 2024 se chýlí ke konci, ani v dalším roce ale nebude o akci nouze. Na přetřes přijdou i v roce 2025 mnohé volby, hlasovat se bude i v Česku, a to do Poslanecké sněmovny. Historici se už bezpochyby třesou na obsah zapečetěné obálky TGM. V Bílém domě mezitím znovu usedne Donald Trump. A svět se možná dočká i nejočekávanější videohry světa.

Pokecejte si s virtuálním Vémolou či Karlem IV. Česká AI aplikace „naklonuje“ téměř kohokoliv

Do arény chatovacích aplikací s umělou inteligencí vstupuje unikátní český projekt se zajímavou premisou. Platforma Hitchat.ai totiž umožňuje „naklonovat“ a následně rozpovídat známé osobnosti, historické postavy či prakticky kohokoliv. Stačí dostatek správných dat. Už nyní nabízí desítky různých lidí – není problém prohodit řeč s virtuální kopií bojovníka Karlose Vémoly či vyzpovídat ekonoma Lukáše Kovandu, ale také se zeptat na názor na současnou politiku třeba krále Karla IV. nebo československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Vánoce prezidentů: Masaryk dával stejnou věc všem, Havel psal z vězení o kaviáru

Zimní svátky jsou pro mnohé jedním z nejoblíbenějších období v roce. S Vánocemi se pojí řada tradic, ale také rodinná pohoda a odpočinek. Někteří českoslovenští prezidenti však ani na Štědrý den neopouštěli pracovní povinnosti. Už v dobách první republiky se tradicí stal vánoční projev prezidenta k národu. Jak ale konec roku trávily hlavy státu v soukromí?

Pavel coby „automat na podpisy“? Na Hradě působí jako rozteklé želé, díví se expert

Petr Pavel se do dějin zapíše jako „automat na podpisy“. V reakci na prezidentovo rozhodnutí dát zelenou rozpočtu na příští rok to ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl politolog Lukáš Valeš. Pokud chce prezident zlepšit svůj obraz, měl by se podle něj naučit prosadit vlastní politickou sílu. „Češi jsou totiž zvyklí na Hradě na silnou osobnost,“ dodal Valeš.

Zastřelený horník, Den znárodnění i mladistvé živly v ulicích aneb 28. říjen v dobovém tisku

Protektorátní policie a gestapo zatkly při pražské demonstraci z 28. října 1939 zhruba 400 protestujících. Stejné množství demonstrantů bylo zadrženo i 28. října 1989, pouta však nasazovala Veřejná bezpečnost a StB. Jak se slavil či neslavil 28. říjen v roce 1918, 1939, 1948, 1952, 1968, 1969, 1988 a 1989? Nahlédli jsme do dobového tisku.

Hlavou státu zdraví navzdory: Hindenburg si pletl Hitlera s císařem, Masaryk nezvládal podpis

Odcházení amerického prezidenta Joea Bidena provázejí spekulace o jeho mentálním zdraví, neboť se americká hlava státu ve svém funkčním období hned několikrát nedokázala vyhnout prazvláštním faux pas. Není však jediným vrcholným politikem, který stál v čele státu, ačkoliv se o jeho špatném mentálním stavu přinejmenším nahlas hovořilo. Třeba německý prezident Paul von Hindenburg sice dokázal držet na uzdě pozdějšího diktátora Adolfa Hitlera, ale ke konci svého života si jej pletl s posledním německým císařem Vilémem II. A problémy měl ke konci života i Tomáš Garrigue Masaryk.

Bohdanečské zlato vyzkoušeli Burian i Depp. Slatinné lázně nabízejí unikátní péči i skvělou kuchyni

Jsou jasným středobodem turistického ruchu a zároveň největším zaměstnavatelem ve městě. Věhlas získaly procedurami, klidným prostředím i výbornou kuchyní. O jakém místě je řeč? O Léčebných lázních Bohdaneč, které jsou jedinými lázněmi v Pardubickém kraji a slouží k léčbě pohybového aparátu. Pobývali tu Vlasta Burian, Václav Havel, mistryně v běhu na lyžích Kateřina Neumannová, představitel slavného piráta z Karibiku Johnny Depp s manželkou Vanessou Paradis i další osobnosti. Řadu procedur může využít i široká veřejnost, stejně tak přístup do areálu je volný. A v rámci natáčení pořadu Prima město jsme objevili i další zajímavosti.

Světová válka znamenala převrat zdravotnictví. Jaký byl zrod Československého červeného kříže?

Konec světové války přinesl vznik Československé republiky a znamenal i ukončení činnosti rakouské Společnosti Červeného kříže. Majetek spolků Červeného kříže na území Čech, Moravy a Slovenska zajistil stát. Činnost Červeného kříže však měla a musela pokračovat – špatná zdravotní a sociální situace vyvolaná válkou, na Slovensku navíc spojená s předválečným zanedbáváním těchto potřeb, volala po řešení.

Legendy českých hřbitovů: Slavní nebožtíci, tajné chodby, mumie a místo, kde se bojí i umrlec

Někomu to možná přijde morbidní, ale rozmáhá se specifický druh turistiky – hřbitovní. Lidé cestují za místy posledního odpočinku, kde jsou pohřbeny slavné osobnosti. Kde to má specifické kouzlo. Kde lze na chvíli zapomenout na každodenní starosti. Nebo i tam, kde už žádné hroby nejsou, protože jsme se k místu posledního odpočinku předků zachovali hanebně. Jaké české hřbitovy jsou nejzajímavější? Jaké příběhy se skrývají za tím vůbec největším na pražských Olšanech? Pro CNN Prima NEWS vypráví spisovatel Josef Pepson Snětivý, který se jako píšící cestovatel dlouhodobě věnuje i hřbitovům.