Milionová škoda po požáru elektrokoloběžky na Brněnsku. Plameny zachvátily rodinný dům
Tomáš Garrigue Masaryk
Výpis příspěvků ke štítku „Tomáš Garrigue Masaryk“
Vánoční cesta: Stromeček je symbolem Vánoc teprve krátce. Církev proti němu měla výhrady
Většina z nás si Vánoce bez stromečku těžko dovede představit. Dříve ale součástí vánočních svátků vůbec nebyl. Církev se dokonce proti tomuto zvyku bránila. Nakonec si ale stromeček vydobyl své místo a je v době adventu součástí každé domácnosti.
Pavel coby „automat na podpisy“? Na Hradě působí jako rozteklé želé, díví se expert
Petr Pavel se do dějin zapíše jako „automat na podpisy“. V reakci na prezidentovo rozhodnutí dát zelenou rozpočtu na příští rok to ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl politolog Lukáš Valeš. Pokud chce prezident zlepšit svůj obraz, měl by se podle něj naučit prosadit vlastní politickou sílu. „Češi jsou totiž zvyklí na Hradě na silnou osobnost,“ dodal Valeš.
Od perníčků až po rakouské išlské dortíčky. Vyzkoušejte vánoční cukroví s dlouhou tradicí
Vánoce jsou časem tradic a pečení, které provoní celý dům. Inspirujte se recepty na klasické vánoční laskominy, jejichž kořeny sahají do dávné historie a dnes jsou nezbytnou součástí svátečního období.
Zastřelený horník, Den znárodnění i mladistvé živly v ulicích aneb 28. říjen v dobovém tisku
Protektorátní policie a gestapo zatkly při pražské demonstraci z 28. října 1939 zhruba 400 protestujících. Stejné množství demonstrantů bylo zadrženo i 28. října 1989, pouta však nasazovala Veřejná bezpečnost a StB. Jak se slavil či neslavil 28. říjen v roce 1918, 1939, 1948, 1952, 1968, 1969, 1988 a 1989? Nahlédli jsme do dobového tisku.
Hlavou státu zdraví navzdory: Hindenburg si pletl Hitlera s císařem, Masaryk nezvládal podpis
Odcházení amerického prezidenta Joea Bidena provázejí spekulace o jeho mentálním zdraví, neboť se americká hlava státu ve svém funkčním období hned několikrát nedokázala vyhnout prazvláštním faux pas. Není však jediným vrcholným politikem, který stál v čele státu, ačkoliv se o jeho špatném mentálním stavu přinejmenším nahlas hovořilo. Třeba německý prezident Paul von Hindenburg sice dokázal držet na uzdě pozdějšího diktátora Adolfa Hitlera, ale ke konci svého života si jej pletl s posledním německým císařem Vilémem II. A problémy měl ke konci života i Tomáš Garrigue Masaryk.
Bohdanečské zlato vyzkoušeli Burian i Depp. Slatinné lázně nabízejí unikátní péči i skvělou kuchyni
Jsou jasným středobodem turistického ruchu a zároveň největším zaměstnavatelem ve městě. Věhlas získaly procedurami, klidným prostředím i výbornou kuchyní. O jakém místě je řeč? O Léčebných lázních Bohdaneč, které jsou jedinými lázněmi v Pardubickém kraji a slouží k léčbě pohybového aparátu. Pobývali tu Vlasta Burian, Václav Havel, mistryně v běhu na lyžích Kateřina Neumannová, představitel slavného piráta z Karibiku Johnny Depp s manželkou Vanessou Paradis i další osobnosti. Řadu procedur může využít i široká veřejnost, stejně tak přístup do areálu je volný. A v rámci natáčení pořadu Prima město jsme objevili i další zajímavosti.
Světová válka znamenala převrat zdravotnictví. Jaký byl zrod Československého červeného kříže?
Konec světové války přinesl vznik Československé republiky a znamenal i ukončení činnosti rakouské Společnosti Červeného kříže. Majetek spolků Červeného kříže na území Čech, Moravy a Slovenska zajistil stát. Činnost Červeného kříže však měla a musela pokračovat – špatná zdravotní a sociální situace vyvolaná válkou, na Slovensku navíc spojená s předválečným zanedbáváním těchto potřeb, volala po řešení.
Legendy českých hřbitovů: Slavní nebožtíci, tajné chodby, mumie a místo, kde se bojí i umrlec
Někomu to možná přijde morbidní, ale rozmáhá se specifický druh turistiky – hřbitovní. Lidé cestují za místy posledního odpočinku, kde jsou pohřbeny slavné osobnosti. Kde to má specifické kouzlo. Kde lze na chvíli zapomenout na každodenní starosti. Nebo i tam, kde už žádné hroby nejsou, protože jsme se k místu posledního odpočinku předků zachovali hanebně. Jaké české hřbitovy jsou nejzajímavější? Jaké příběhy se skrývají za tím vůbec největším na pražských Olšanech? Pro CNN Prima NEWS vypráví spisovatel Josef Pepson Snětivý, který se jako píšící cestovatel dlouhodobě věnuje i hřbitovům.
Češi a jejich antisemitismus? Koketoval s ním i TGM. Příští holokaust se nemusí týkat jen Židů
Izrael nemá od útoku Hamásu moc věrnějších spojenců, než je Česko. Ani vyloženě antisemitské projevy tu teď nejsou zdaleka tak časté jako v mnohých západních zemích. Vzhledem k tomu, jak jsme se právě my dříve dokázali chovat k Židům, je to vlastně docela překvapivé. Kde se to v nás bere? A kdy jsme v antisemitismu naopak hráli první ligu? Kdy s ním koketoval dokonce i TGM? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik Michal Frankl z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.
Rvačka pražských Rusů, Masaryk na Žižkově a nože v hospodách aneb Silvestr před 100 lety
Silvestrovské oslavy před 100 lety označila pražská i brněnská policie za „klidnější než jiné roky“. Zaznamenány byly pouze hospodské rvačky, a to bez obětí na životech. Prezident T. G. Masaryk úřadoval i na Silvestra, naplno se pracovalo také v továrnách. Připomeňme si pondělí 31. prosince 1923.
Česko-izraelská vášeň? Budoval ji už TGM se synem. Odkaz převzal Havel, Zeman i Lipavský
Jen málokteré téma spojuje české politiky napříč dobou a názorovým spektrem jako Izrael. Česko tradičně patří mezi jednu z nejvíce proizraelských zemí na světě. Základy tohoto fenoménu začal budovat již Tomáš Garrigue Masaryk v době, kdy židovský stát ještě ani neexistoval. Na TGM navázal jeho syn Jan Masaryk z postu ministra zahraničí. Po čtyřiceti letech komunistické totality výborné česko-izraelské vztahy znovu obnovil Václav Havel, což poté ctili také ostatní čeští prezidenti. Izrael se může na Česko očividně spolehnout i nyní – během těžkých časů války s radikálním palestinským hnutím Hamás.
KOMENTÁŘ: 17. listopad s prezidenty. Jeden, který nemá co říct, a dva, kteří už nemají co říct
Oslavili jsme svátek svobody, přičemž jsme měli vzácnou příležitost porovnat myšlení a názory hned tří prezidentů. Dvou bývalých a jednoho současného. Bohužel ten jediný, který by nám nejspíše řekl něco zajímavého, už není mezi námi. Co nám tohle říká o kvalitě naší demokracie?