CNN Prima News Tomáš Garrigue Masaryk

Tomáš Garrigue Masaryk

Výpis příspěvků ke štítku „Tomáš Garrigue Masaryk“

Babiš v tělocvičně a Pavel na motorce. Jak se prezidentští kandidáti udržují ve formě?

19. listopadu 2022 08:03

O generálu Petru Pavlovi se mezi lidmi říká, že je i díky vousům podobný prezidentu Masarykovi. Andrej Babiš (ANO) se prý zase snaží působit mile a klidně a Danuše Nerudová mnohým připomíná slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. To, že se chtějí někomu podobat, ale nejžhavější kandidáti na hlavu státu odmítají. A aby veřejnost neměla pochyby o jejich zdraví, snaží se mimo jiné ukázat, že jsou ve formě.

Myčka za 700, hrnec za 30. Jak to za krize frčí v největším bazaru na Moravě

5. listopadu 2022 08:32

Jak se za krize nakupuje v obchodech s použitým zbožím? „Ušetřím tisíce. Nedávno jsem tu koupila myčku za 700 korun a dneska jsem přišla pro elektrickou troubu,“ pochvaluje si 73letá Ludmila Klimánková, bývalá zdravotní sestra. „V televizi říkají, že máme žně, ale není to pravda. I my strádáme,“ říká 48letá Vladimíra Helísková, majitelka asi největšího bazaru na Moravě.

GLOSA: Panoptikum divných prezidentských kandidátů. Vyberte si, koho zvolit!

3. listopadu 2022 19:14

Připravte se na leden. Bude regulérní občanská válka. Blíží se další přímá volba prezidenta, která paralyzuje a rozhádá Česko. Z panoptika naprosto divných kandidátů vybíráme deset největších favoritů dle kurzů sázkových kanceláří. Koho z nich zvolit? Odpověď je naprosto jednoduchá: NEVÍME. Proč? Protože je to jeden úlet vedle druhého.

Slavící Česko mohlo mít jinou hymnu. Třeba Modlitbu pro Martu nebo chorál o řinčící zbroji

28. října 2022 19:15

Češi slaví výročí 104 let od založení samostatné republiky, k velkému dni neodmyslitelně patří i hymna Kde domov můj. Máloco nás dokáže tak dojmout, přitom se klidně mohlo stát, že by naše země smekala čepici při docela jiné melodii. Jednou měl tenhle Škroupův kus s Tylovými slovy namále kvůli rozdělení federace, jindy kvůli kritice, že je nepůvodní, slabošský, ukňouraný.

Masaryk se choval jako monarcha. Kvůli němu jsou čeští prezidenti mocnější, míní experti

28. října 2022 14:52

Experti ve studiu CNN Prima NEWS při příležitosti vzniku samostatné Československé republiky rozebírali, jakou roli hráli českoslovenští a čeští prezidenti v minulosti a jakou funkci mají dnes. Historik Michal Macháček a ředitel Občanského institutu Roman Joch se shodli, že Tomáš Garrigue Masaryk vystupoval jako monarcha, čímž ovlivnil všechny další vládce včetně Miloše Zemana.

Nacistická gilotina sťala Masarykova knihovníka. Smrt za ideály přišla v symbolické datum

28. října 2022 14:12

Knihovník prezidenta T. G. Masaryka a profesor Masarykovy univerzity v Brně Jan Uher (1891–⁠1942) patří mezi 612 obětí, které nacisté uvrhli pod gilotinu anebo do oprátky v berlínské věznici Plötzensee. V den 80. výročí exekuce navštívil popravčí místnost profesorův pravnuk a historik Jan B. Uhlíř. Berlín nyní poprvé od roku 1945 chystá velkou výstavu o českých odbojářích odsouzených k smrti v někdejším hlavním městě Třetí říše.

Díky osobnostem jsme bohatá země, řekl Zeman. Zdůvodnil, proč vyznamenal Zelenského

28. října 2022 09:00

Česko si 28. října připomnělo 104. výročí vzniku samostatné republiky, a tak se v Praze a řadě jiných měst uskutečnily tradiční pietní akce. Prezident Miloš Zeman jmenoval nové generály a udělil státní vyznamenání. V centru Prahy a Brna se zároveň uskutečnily protivládní demonstrace. Na tu v hlavním městě dorazily nižší desítky tisíc. Akce se neobešla bez strkanic, musela zasahovat policie. Zásadní události celého dne najdete níže v on-line přehledu, kde jsme dění sledovali minutu po minutě.

Řád Bílého lva získal od Masaryka také Mussolini. Za socialismu zase Che Guevara či Kaddáfí

28. října 2022 05:11

Prezident Miloš Zeman se chystá v pátek rozdat státní vyznamenání. Nejvyšší Řád Bílého lva přitom v minulosti získala i řada diktátorů či dalších osob, které historie hodnotí velmi problematicky. Předávání cen komunistickým pohlavárům z celého světa nebylo v době socialismu takovým překvapením, ale zajímavé je, že ve 20. letech předal Tomáš Garrigue Masaryk nejvyšší státní vyznamenání například také Benitu Mussolinimu, který se již v té době hlásil k politickým vraždám a v Itálii tvrdě likvidoval jakoukoliv demokratickou opozici.

Monarchista: Úroveň prezidentských kandidátů je bídná. Nastal čas pro českého krále

22. května 2022 15:02

Jindřich Holub ze Spolku pro obnovu Českého království v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětluje, proč je právě teď nejlepší čas na návrat k monarchii. Mít krále místo prezidenta by podle něj Čechy zkultivovalo, s důstojnou hlavou státu by nehrozily trapasy typu krádeže chilského pera či virózy nad korunovačními klenoty. S výběrem vhodného adepta by podle Holuba nebyl problém, rodové kořeny jeho favorita Karla Habsburského přece sahají až k Přemyslovcům.