reklama

Ničivé požáry pustoší Kalifornii. Lidé jsou bez proudu, při hašení zemřel pilot

Desetitisíce lidí v americké Kalifornii ohrožují silné požáry, které již spálily plochu v rozsahu přes 300 tisíc akrů (přes 1 200 kilometrů čtverečních). Dvě desítky velkých a stovky menších požárů jsou důsledkem rekordní teplé vlny počasí, informoval web CNN. Jeden hasič během záchranných akcí zemřel.

reklama

Kalifornští hasiči ve středu bojovali se zhruba 367 známými ohnisky požáru, z toho ve 23 případech šlo o velké požáry. Jeden ze členů hasičského sboru, pilot vrtulníku, který shazoval vodu na plameny, zemřel, když havaroval se svým strojem. Podle úřadů byl na palubě sám.

Jeden člověk zatčen kvůli podezření ze žhářství

Jižně od San Francisca v okrscích San Mateo a Santa Cruz byla z důvodu nebezpečí nařízena evakuace asi 22 tisícům lidí. V okrsku Solano byly vydány evakuační příkazy dalším osmi tisícům lidí.

Požáry přišly během historických a bezprecedentních několikadenních veder. Přibližně 37 milionů lidí na západě USA bylo varováno před extrémním horkem.

Guvernér Kalifornie Gavin Newsom vyhlásil na úterý celostátní nouzový stav, aby shromáždil zdroje pro „boj s požáry hořící napříč státem, jejichž účinky jsou umocněny historickou vlnou veder na západním pobřeží a trvalými silnými větry“. Podle něj Kalifornie evidovala během 72 hodin téměř 11 tisíc zásahů bleskem.

Požáry kromě Kalifornie sužují i Colorado

Světová meteorologická organizace uvedla, že se snaží ověřit nedělní teplotu 54,4 stupně Celsia zaznamenanou v Death Valley (Údolí smrti), která by byla nejvyšší zaznamenanou na světe od roku 1931.

Kalifornie přitom není jediným státem USA, který se v současnosti potýká s požáry. Také v Coloradu zůstává několik ohnisek požáru mimo kontrolu. Nejméně čtyři požáry tam spálily přes 150 tisíc akrů půdy (asi 607 čtverečních kilometrů). Jeden z požárů byl přitom druhý největší v historii státu a do středy ráno spálil plochu přesahující 125 tisíc akrů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama