reklama

Ničivé požáry pustoší Kalifornii. Lidé jsou bez proudu, při hašení zemřel pilot

Desetitisíce lidí v americké Kalifornii ohrožují silné požáry, které již spálily plochu v rozsahu přes 300 tisíc akrů (přes 1 200 kilometrů čtverečních). Dvě desítky velkých a stovky menších požárů jsou důsledkem rekordní teplé vlny počasí, informoval web CNN. Jeden hasič během záchranných akcí zemřel.

reklama

Kalifornští hasiči ve středu bojovali se zhruba 367 známými ohnisky požáru, z toho ve 23 případech šlo o velké požáry. Jeden ze členů hasičského sboru, pilot vrtulníku, který shazoval vodu na plameny, zemřel, když havaroval se svým strojem. Podle úřadů byl na palubě sám.

Jeden člověk zatčen kvůli podezření ze žhářství

Jižně od San Francisca v okrscích San Mateo a Santa Cruz byla z důvodu nebezpečí nařízena evakuace asi 22 tisícům lidí. V okrsku Solano byly vydány evakuační příkazy dalším osmi tisícům lidí.

K tématu

Požáry přišly během historických a bezprecedentních několikadenních veder. Přibližně 37 milionů lidí na západě USA bylo varováno před extrémním horkem.

Guvernér Kalifornie Gavin Newsom vyhlásil na úterý celostátní nouzový stav, aby shromáždil zdroje pro „boj s požáry hořící napříč státem, jejichž účinky jsou umocněny historickou vlnou veder na západním pobřeží a trvalými silnými větry“. Podle něj Kalifornie evidovala během 72 hodin téměř 11 tisíc zásahů bleskem.

Požáry kromě Kalifornie sužují i Colorado

Světová meteorologická organizace uvedla, že se snaží ověřit nedělní teplotu 54,4 stupně Celsia zaznamenanou v Death Valley (Údolí smrti), která by byla nejvyšší zaznamenanou na světe od roku 1931.

Kalifornie přitom není jediným státem USA, který se v současnosti potýká s požáry. Také v Coloradu zůstává několik ohnisek požáru mimo kontrolu. Nejméně čtyři požáry tam spálily přes 150 tisíc akrů půdy (asi 607 čtverečních kilometrů). Jeden z požárů byl přitom druhý největší v historii státu a do středy ráno spálil plochu přesahující 125 tisíc akrů.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

USA

Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina

Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina

Jindy plná parkoviště jsou najednou prázdná a vlakem jezdí málo kdo. Ředitel Českého domu v New Yorku Miroslav Konvalina se rozpovídal v rámci festivalu Prima ZOOM NEZNÁMÁ ZEMĚ 2020 o tom, jak vypadá v současnosti situace ohledně koronavirové pandemie v USA. Úřady se prý snaží zavedené restrikce rozvolňovat, jenže vše jde podle něj pomalu. Někteří lidé, jako například lékaři, už dokonce ani nenosí běžné oblečení.

Koronavirus

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Christina Alexanderová jako mnoho dalších prodělala koronavirus. Když v polovině března vařila večeři, uvědomila si, že ztratila chuť a čich. Stejně jako u odhadovaných 34 až 68 procent infikovaných měla i ona zkreslené smyslové vnímání. Proč dochází ke ztrátě chuti a čichu, se vědci stále snaží zjistit. Jejich závěry zveřejnil portál Inverse spolu se svědectvím dalších mladých lidí.

reklama
Stanley Cup je jako droga. Vyhrát jednou mi nestačí, svěřuje se hokejista Palát
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama