reklama

VIDEO: Požáry v Jižní Kalifornii dál zuří, evakuovaných jsou tisíce

Evakuace nařízená tisícům lidí v Jižní Kalifornii kvůli rozsáhlému lesnímu požáru v horách východně od Los Angeles stále platí. Hasičům práci značně komplikuje místy těžce přístupný terén a vysoké letní teploty.

reklama

Příčina požáru se vyšetřuje, informovala agentura AP. Plameny v okrese Riverside podle úřadů dosud sežehly zhruba 80 kilometrů čtverečních suchého porostu a lesů. Pod kontrolu se zatím hasičům podařilo dostat jen pět procent požáru.

Úřady nechaly požáru pohltit část svahu hory San Gorgonio, která se tyčí do výšky 3 350 metrů, jelikož hasičské operace v strmém a těžce přístupném terénu byly vyhodnoceny jako příliš riskantní, uvedla mluvčí americké lesnické služby Lisa Coxová. „Nechceme hasiče dostat do nebezpečné situace,“ řekla. „Požár postupuje přímo nahoru po svahu hory,“ dodala.

V pátek byly také hlášeny další dva požáry v Cherry Valley, blízko města Beaumont, zhruba 137 kilometrů východně od centra Los Angeles. Plameny tam zachvátily křovinatou vegetaci na hřebenech hor a dostaly se blízko k obydlím, zatímco se je hasiči snažili dostat pod kontrolu i ze vzduchu. Oheň tam zničil jeden dům a dvě stodoly. Nikdo však nebyl zraněn.

Evakuace byla nařízena zhruba pro 8 000 lidí v Jižní Kalifornii. Kempy a turistické stezky v lese San Bernardino National Forest a přírodní oblasti San Gorgonio Wilderness byly uzavřeny. Silný dým, viditelný z dálky, tam zhoršuje kvalitu vzduchu.

V neděli se v nedalekém městě Palm Springs rtuť teploměru vyšplhala na 43 stupňů Celsia. Podle americké Národní meteorologické služby lze očekávat, že „nebezpečně vysoké teploty“ budou vzhledem k tlakové výši nad značnou části Jižní Kalifornie trvat i v nadcházejících dnech.

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama