reklama

Nizozemští farmáři začali vybíjet norky kvůli nákaze COVID-19

Podmínky na farmách kritizují ochránci zvířat dlouhodobě. Zdroj: OBRAZ - Obránci zvířat

Kvůli potvrzeným případům přenosu nákazy novým typem koronaviru z norka na člověka nařídily nizozemské úřady hromadné vybíjení zvířat na všech farmách, kde byla nákaza zjištěna. Podle ministerstva zemědělství jde prozatím o devět provozů, kde jsou norci chováni pro kožešinu.

reklama

O osudu deseti tisíc norků bylo rozhodnuto ve středu, kdy úředníci zveřejnili zprávu, že by se farmy mohly stát rezervoárem nákazy. Norci se virem zřejmě nakazili na konci dubna od zaměstnanců. V květnu se objevily dva případy, kdy se nákaza zřejmě přenesla z norka na člověka. Všechny nizozemské kožešinové farmy proto nyní spadají pod zvláštní hygienický režim, všichni zaměstnanci musejí nosit roušky a další ochranné vybavení a je zakázáno vyvážet z farem jakýkoliv odpad.

Podle nařízení úřadů musejí být vybiti všichni jedinci na postižených farmách, a to včetně chovných párů. Usmrceni budou plynem a jejich těla budou následně převezena do kafilérie za zvláštních podmínek. Po důkladné dezinfekci budou moci farmáři dále pokračovat v chovu a za ušlou škodu budou státem kompenzováni.

Proti tomu se však staví ochránci zvířat. Podle nich jde jen o další důvod, proč farmy uzavřít předčasně. V roce 2013 byl totiž v Nizozemí schválen zákon nařizující ukončení provozu kožešinových farem do roku 2024. V zemi zatím stále funguje sto čtyřicet farem. Jejich předčasným uzavřením se zabývá i vláda.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Za necelý rok se koronavirem u nás nakazilo přes 1,2 milionu lidí, zemřelo jich přes 20 tisíc a v nemocnicích leží ve vážném stavu asi 1500 pacientů. Podle prezidenta Miloše Zemana se ale naše země nenachází uprostřed národní katastrofy. „Jsme v situaci, kdy, i když někteří lamentují, se tato katastrofa blíží svému konci,“ řekl Zeman v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Prozradil také, zda by se nechal očkovat ruskou vakcínou Sputnik V.

Příběhy z první linie

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Nikdy mu před očima neumíralo tolik lidí, jako právě teď. Covidová pandemie pořádně zamávala i se životem záchranáře z Rokycan, který vedle směn v sanitce pomáhá též na urgentním příjmu v plzeňské nemocnici a na ARO jednoho ze západočeských špitálů. V dalším z Příběhů první linie na CNN Prima NEWS anonymně vypráví, jak si člověk zvyká na smrt kolem sebe. Mluví o bezmezné únavě. I o tom, že brečí jak pacienti, tak zdravotníci.

Šéf Senátu: Jsou zde dva miliony lidí, kteří lezou po kolenou. Vláda pro ně nemá plán
Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka
Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte
reklama
reklama
Zavření okresů prezident Zeman vítá. Ať jsou vojáci při kontrolách přísní, vyzývá

Partie

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Další články
reklama
reklama