reklama

Tučné odškodné pro zakázané kožešinové farmy napočítal sám farmář. Poslanci to nevěděli

Odškodnění ve výši zhruba 180 milionů korun by měli od státu dostat majitelé kožešinových farem jako kompenzaci za své zrušení. Počítá s tím návrh poslankyně ANO Margity Balaštíkové, s nímž souhlasilo i ministerstvo zemědělství. Výpočet odškodnění ale budí pochybnosti. Není totiž jasné, kdo a jak ho spočítal. Investigativní tým CNN Prima NEWS zjistil, že návrh kompenzace pochází ze znaleckých posudků jediné farmy. Její majitel má shodou okolností získat největší odškodné. Poslanci se cítí podvedeni a budou požadovat vysvětlení.

reklama

Odškodnění 6 900 korun za každého chovaného norka a 5 400 korun za každou lišku. Podle tohoto klíče má být kompenzován každý farmář kožešinových zvířat, jejichž chov byl před třemi lety zakázán.

Kde se vzala konkrétní čísla za norka a lišku, zjišťovala redakce CNN Prima NEWS. Poslankyně Balaštíková trvá na tom, že to bylo ministerstvo zemědělství, které o částce odškodnění vyjednávalo se zástupci farem, a na stanovení výše odškodnění se tak podílelo. Částka dle ní pochází z průměru posudků, které předložili chovatelé, a posudků, jež mělo ministerstvo zemědělství.

Ministerstvo ale teď nečekaně od návrhu dává ruce pryč. Říká, že žádnou fixní částku neschválilo. „Ministerstvo souhlasí s principem odškodnění formou náhrady škody dle počtu chovaných zvířat, výši sazby ale ministerstvo nestanovovalo,” uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí resortu Vojtěch Bílý s tím, že k dohodě o výši sazeb nedošlo.

Poslankyně: finální částku předložila právní kancelář chovatele

Příběh se rozmotává až s dalším překvapivým výrokem poslankyně Balaštíkové. „Znalecký posudek pochází od právní kanceláře, která jej nechala vyhotovit a která zastupuje chovatele kožešinových zvířat,” řekla CNN Prima NEWS Balaštíková.

Jenže podle našeho zjištění vše stojí na posudcích, které si zaplatil a dodal největší český kožešinový farmář David Vojtíšek. Tomu patří farma Norek ve Velkém Ratmírově. Pro CNN Prima NEWS potvrdil, že zadal a zaplatil znalecké posudky i advokáta, který vyjednával o odškodnění s poslankyní Balaštíkovou i se zástupci ministerstva zemědělství. Právě on má podle návrhu získat největší podíl odškodného. „Za 13 500 zvířat dostaneme podle návrhu 93 milionů,” řekl.

K tématu

Vypadá to tedy tak, že jediné posudky, které existují, nechal vypracovat sám Vojtíšek. Na otázku, zda ministerstvo ověřovalo čísla dodaná znalci, totiž bývalý náměstek ministerstva Petr Jílek neodpověděl. Ani na dotaz, zda si resort nechal udělat svůj nezávislý posudek.

Jílek jen řekl, že to mělo být až prací poslanců při projednávání návrhu. Právě Jílek byl u vyjednávání o odškodném a na ministerstvu stále pracuje. Je ředitelem odboru environmentálního a ekologického zemědělství.

„My jsme souhlasili s tím principem odškodnění. Mysleli jsme, že diskuse o výši kompenzace se bude dál vést v Poslanecké sněmovně,” řekl CNN Prima NEWS. „Čísla byla součástí poslaneckého pozměňovacího návrhu, ta by si měli být schopni obhájit právě poslanci,” dodal.

Jednat o kompenzacích bude znovu zemědělský výbor

Jenže právě souhlasným stanoviskem ministerstva se poslanci při hlasování v zemědělském výboru řídili. Ti se nyní cítí podvedeni a chtějí vysvětlení. „Rozhodně budeme požadovat, aby ministerstvo zemědělství doložilo kompetentní posudky,” řekl místopředseda výboru Petr Bendl (ODS).

Podobně hovoří i další místopředseda výboru Radek Holomčík (Piráti). „Ministerstvo má být partnerem zemědělského výboru, nyní má spolupráce a vzájemná důvěra trhliny. O tom kroku paní Balaštíkové ani nemluvě, to je horší, to vnímáme jako prachsprosté přivedení v omyl,” řekl Holomčík. Zabývat se tím chtějí na nejbližším jednání zemědělského výboru.

Sněmovní zemědělský výbor už v únoru pozměňovací návrh Margity Balaštíkové odhlasoval. Celá Sněmovna o návrhu ještě nerozhodla. Jednat o něm bude v rámci novely zákona na ochranu zvířat.

Další hlavní zprávy

Cestování

Covid cestovní seriál: Přísný sever Afriky. Co potřebujete do Egypta, Maroka či Tuniska?

Covid cestovní seriál: Přísný sever Afriky. Co potřebujete do Egypta, Maroka či Tuniska?

Chorvatsko či Bulharsko už dávno nejsou jedinou krajinou zaslíbenou českým turistům. Mnoho našinců čím dál častěji cestují do zemí na severu Afriky. Jedná se zejména o Egypt, Tunisko či Maroko. Jaké podmínky musí nyní Češi splnit, aby se do těchto destinací mohli vydat na dovolenou? A jaké kroky musí učinit po návratu do Česka? Připravili jsme pro vás přehledné informace o vycestování právě do těchto dovolenkových rájů.

Obchod v Olomouci zakazuje vstup očkovaným proti covidu. Úřady prošetřují diskriminaci
Noční bouře strhla stožáry u Temelína. Část elektrárny stojí, lidé jsou bez elektřiny
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Pirátský kandidát na ministra považuje vyšší zdanění za řešení bytové krize
Tachezy: Indická mutace delta může v Česku převládnout koncem léta
Další články
reklama
reklama