Noční útok na Rusko: Padající dron zažehl velký požár u Astrachaně, v zemi došlo k rušení letů

Ukrajinský dronový útok

Noční ukrajinské dronové útoky způsobily požáry v ruské Astrachaňské a Volgogradské oblasti a vynutily si zrušení letů na několika letištích. Oznámily to v pondělí podle agentury Reuters ruské úřady. Ukrajinský generální štáb později na Facebooku uvedl, že ukrajinské ozbrojené síly v noci zasáhly ropnou rafinérii ve Volgogradu a astrachaňský závod na zpracování plynu. Oba podniky podle ukrajinské armády produkují množství paliva pro ruskou invazní armádu.

„Ukrajinské ozbrojené síly se pokusily o dronový útok na objekty v regionu, včetně palivových a energetických zařízení,“ uvedl dříve na Telegramu gubernátor Astrachaňské oblasti na jihu Ruska Igor Babuškin. „Padající dron zažehl požár. Nejsou žádné oběti,“ dodal činitel. Podle ruských telegramových kanálů Ukrajina útočila na závod na zpracování plynu poblíž Astrachaně. Podnik patřící plynárenskému gigantu Gazprom byl evakuován, informuje kanál Astra s odvoláním na svědka z místa.

ČTĚTE TAKÉ: Záběry krvavé „hry na schovávanou“. Ukrajinské bomby explodovaly okupantům pod nohama

Volgogradská oblast, která sousedící s Astrachaňskou, má za sebou masivní dronový útok, oznámil její gubernátor Andrej Bočarov podle stanice BBC a tvrdil, že ruská protivzdušná obrana úder odrazila. Nikomu se nic nestalo, ale kvůli padajícím troskám dronů „vznikly lokální požáry v areálu rafinérie“, informoval Bočarov s tím, že záchranáři požáry okamžitě lokalizovali. Gubernátor neupřesnil, o kterou rafinérii se jednalo, ale podle portálu Baza byly výbuchy slyšet v okolí rafinérie ve Volgogradu. Tu provozuje firma Lukoil, podotkla agentura Reuters.

O útocích na obě zařízení později informoval ukrajinský generální štáb, který hlásí poškození ve volgogradské rafinérii a požár v astrachaňském podniku. Výsledky úderu a rozsah škod se objasňují, dodalo velení ukrajinských ozbrojených sil.

Ministerstvo obrany v Moskvě mezitím informovalo, že jeho protivzdušná obrana sestřelila 70 ukrajinských dronů – 27 nad Rostovskou, 25 nad Volgogradskou a sedm nad Astrachaňskou oblastí. Po několika bezpilotních letounech podle resortu obrany zneškodnila také nad územím Voroněžské, Belgorodské a Kurské oblasti.

Ruský letecký úřad Rosaviacija uvedl, že v zájmu bezpečnosti přerušil lety z letišť v Astrachani, Kazani, Nižněkamsku, Saratově a Uljanovsku. Předtím Rosaviacija informovala, že dočasně přerušila lety z letiště ve Volgogradu na jihu Ruska.

Ukrajinské letectvo na Telegramu oznámilo, že Rusové v noci zaútočili na Ukrajinu 71 drony, z nichž 38 ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila a dalších 25 strojů zmizelo z radarů, aniž by způsobily škody. O osudu zbylých bezpilotních letounů se nezmiňuje. Z jeho stručné zmínky na závěr příspěvku vyplývá, že škody jsou po ruském útoku v Sumské, Charkovské a Čerkaské oblasti.

Ukrajinská energetická společnost DTEK podle serveru Ukrajinska pravda oznámila, že v Dněpropetrovské a Doněcké oblasti byly zavedeny mimořádné odstávky v dodávkách elektřiny. Výpadky jsou podle společnosti Ukrenerho kvůli ruským útokům také v dalších ukrajinských regionech, napsal server.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně v podmínkách války nezávisle ověřit.

Ukrajina se brání rozsáhlé ruské vojenské agresi už třetím rokem, součástí bojů jsou i vzdušné údery, které podnikají obě země. Rusko téměř každou noc bombarduje ukrajinské území a tvrdí, že útočí na vojenské cíle. Zároveň se pokouší mimo jiné ochromit ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ukrajinské úřady však pravidelně informují o zásazích civilních míst a zabitých civilistech. Také Kyjev uvádí, že při svých útocích na Rusko cílí na vojenské cíle nebo energetická zařízení, která podporují ruské válečné tažení na Ukrajině.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hádka o Ukrajinu. Lepší špatný mír než žádný, míní Okamura. Ruská propaganda, řekl Lipavský

Tagy: