Nohavica si zatím v Polsku nezazpívá. Organizátoři zrušili všechny jeho koncerty

Všechny jarní polské koncerty hudebníka Jaromíra Nohavici byly zrušeny. Zpěvák a skladatel to oznámil na svých webových stránkách. Prostřednictvím SMS zprávy pak sdělil, že jde o rozhodnutí polských spoluorganizátorů či pronajímatelů prostor. Jako první před časem vypovědělo smlouvu o pronájmu sálu polské město Katovice. Vysvětlilo to údajným blízkým vztahem hudebníka k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, od kterého v roce 2018 získal Puškinovu medaili. Nohavica válku Ruska na Ukrajině odsoudil a sdělil, že v pátek zajistil ubytování ukrajinským uprchlíkům.

„Rádi bychom vás informovali, že všechny polské koncerty Jaromíra Nohavici plánované na přelom března a dubna byly zrušeny. Vstupenky je možné vrátit na prodejních místech. Jarek zdraví všechny své polské fanoušky a slibuje, že přijede v klidnějších časech,“ uvádí text na Nohavicově webu.

Prostřednictvím internetu Nohavica 2. března odvysílal se svého bytu živě koncert „Vlašťovko, leť“, kde se vyjádřil jak k válce na Ukrajině, tak i k rozhodnutí, že si Putinem předanou medaili ponechá. Během koncertu odsoudil válku na Ukrajině, zpíval ukrajinsky i rusky. Řekl také, že nesouhlasí s Putinem a válka je mu proti srsti.

„Přátelé na Ukrajině, přátelé v Rusku. Je mi zatěžko se od svých přátel odstřihnout. Snad se ti politici domluví,“ uvedl zpěvák. Dodal, že jeho písně zpívají lidé v různých zemích i v různých jazycích. „Anglicky, německy, rusky, ukrajinsky (...) Jsem rád, že písně spojují lidi,“ řekl. Dotkl se i ceny Puškinova medaile. „Nejsem příznivcem laciných gest, vracení medailí, poklekávání, mávání vlaječkami. Ale když je třeba pomoci, pomůžu,“ řekl. Dál uvedl, že finančně přispěl na pomoc Ukrajině prostřednictvím sbírky Člověka v tísni. Číslo účtu zveřejnil i na svém webu pro případné další dárce.

Štrasser se ocenění vzdal

Ruský prezident Nohavicovi v roce 2018 udělil Puškinovu medaili určenou ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, literatuře či jiných oborech umění. Hudebník si ji od něj osobně převzal v Kremlu. Minulý týden v pátek řekl, že si ocenění ponechá, protože ho dostal „za písně a ne za válčení“. Naopak slovenský spisovatel Ján Štrasser se ocenění veřejně vzdal. Reagoval tak na vpád ruských vojsk na Ukrajinu. „Bohužel Puškinova medaile je i Putinova medaile, certifikát o jejím udělení podepsal prezident Ruské federace,“ uvedl Štrasser.

V Česku je nositelem Puškinovy medaile kromě Nohavici také někdejší prezident Václav Klaus a předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka. Nohavica dostal v roce 2017 také cenu Stříbrný lukostřelec. Nad tímto oceněním převzal záštitu český prezident Miloš Zeman a ruské velvyslanectví v Praze.

Tagy: