Putinova kamaráda tady nechceme, naznačují Poláci. Katovice zrušily Nohavicův koncert

Polské Katovice vypověděly smlouvu o pronájmu sálu pro dubnový koncert písničkáře Jaromíra Nohavici. „Nedovedeme si představit, že by během války Ruska s Ukrajinou u nás hrál,“ řekl polskému listu Gazeta Wyborcza Lukasz Kalebasiak, mluvčí katovického kulturního centra.

Jaromír Nohavica měl 3. dubna vystoupit na koncertě v Katovicích. Společnost, která jej ale měla pořádat, obdržela informaci, že katovický kulturní stánek Katowice Miasto Ogrodów vypověděl smlouvu o pronájmu příslušeného sálu.

„Nedovedeme si představit, že by během války Ruska s Ukrajinou u nás hrál,“ řekl polskému listu Gazeta Wyborcza Lukasz Kalebasiak, mluvčí katovického kulturního centra. Polákům vadí, že Nohavica byl v roce 2018 oceněn z rukou Vladimira Putina Puškinovou medailí, ruským vyznamenáním za zásluhy v oblasti kultury, umění a literatury.

Podle polského deníku ale Puškinova medaile nebyla zdaleka prvním oceněním s ruskou stopou, které Nohavica získal. Gazeta Wyborcza připomíná cenu Stříbrný lukostřelec, kterou písničkář obdržel v roce 2017 za rozvoj česko-ruských vztahů. Cenu zaštítilo ruské velvyslanectví a spolu s Nohavicou byl tehdy vyznamenán také legendární hokejový brankář Vladislav Treťjak.

Puškinova medaile, Stříbrný lukostřelec

Jaromír Nohavica navíc před pár dny vzkázal, že Puškinovu medaili rozhodně vracet nehodlá. „Nechávám si ji. Puškinovu cenu jsem dostal za zpívání písní Vladimira Vysockého a Bulata Okudžavy, a ne za válčení,“ pronesl Nohavica pro iDNES.cz na dotaz, zda nehodlá medaili vrátit.

To udělal na protest proti vpádu Ruska na Ukrajinu například slovenský spisovatel a básník Ján Štrasser. Ten dostal medaili za překlad Evžena Oněgina v roce 2004. „Bohužel, Puškinova medaile je také Putinova medaile, certifikát o jejím udělení podepsal prezident Ruské federace,“ zdůvodnil Štrasser, proč se rozhodl medaili vrátit.

Na dotaz, co říká situaci na Ukrajině, má Nohavica jasnou odpověď: „Na to se dá říct jediné: Je to hrozné,“ řekl.

Tagy: