reklama

Nová Škoda Slavia: Dacia po česku je tady, v Evropě ale nebude k dostání

Po příchodu současného předsedy představenstva Thomase Schäfera mnozí nespokojeně brblali nad úmyslem zaměřit produkci levnějším směrem a konkurovat rumunské Dacii. Dnes by to možná nebylo od věci. Nový model Slavia by měl k pokoření Rumunů výborný potenciál, jenže v Evropě se prodávat nebude.

reklama

Škoda Slavia má předpoklady stát se skoro dokonalým lékem na dnešní dobu. Na zveřejněných oficiálních ilustracích jí to docela sluší a hlavně má být levná. Problém je akorát v tom, že svou šanci šetřit peněženky evropských zákazníků nedostane. Slavia míří do Indie a na východní trhy, což je skoro nepochopitelné, když se podíváte na aktuální žebříček nejprodávanějších aut v EU, v němž se na úkor škodovek mocně prosazuje cenově dostupná Dacia Sandero.

Pláč na špatném hrobě

Jestliže rumunský automobil v Evropě sbírá vavříny a klientelu díky výbornému poměru ceny a užitné hodnoty mezi hatchbacky, tohle mohl být jeho český ekvivalent. Slavia stojící na platformě MQB A0 IN míří na východ a nás začíná stále více mrzet, že u nás se prodávat nebude. Je to možná kacířská myšlenka, ale asi by teď udělal automobilce více užitku než Scala nebo Enyaq iV.

Můžete mladoboleslavskou automobilku za toto rozhodnutí proklínat do třetího kolena, nemá to ale žádný význam. Koncernová obchodní politika se neřeší ve vedení Škodovky, nýbrž o stupínek výše – ve Wolfsburgu či Evropském parlamentu, který svou legislativou stáčí kormidlo automobilového průmyslu směrem, kde prostor pro levná auta téměř neexistuje.

Asi by se dalo namítat, že Evropa momentálně šílí z crossoverů a SUV, navíc menší levné sedany zde nikdy nehrály tak důležitou roli jako například v Asii, Rusku či Spojených státech. To všechno je pravda. Aut tohoto typu je však dnes tak málo a trh s SUV natolik přesycen, že by Škoda Slavia (navíc s rozumnou cenovkou) neměla téměř žádnou konkurenci.

Naděje, že by se Slavia objevila v českých showroomech, se ale rovná pravděpodobnosti přistání Marťanů na Pražském hradě. Slavia je indická. A to ve značném rozsahu. Škoda tvrdí, že až 95 procent všech součástek použitých při výrobě novinky bude pocházet z místních zdrojů. Automobilka navíc už v Indii oznámila ukončení prodeje modelu Rapid, takže je to jasné.

Tagy:
prodej Indie Evropská unie nové auto škoda Slavia

Hlavní zprávy

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování
360°

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama