reklama

Bavlněná revoluce: U piva vymysleli oblečení, na kterém není vidět ani pot, ani špína

S unikátním nápadem trička, na kterém není vidět pot, přišli tři tátové od rodin. Přestože jim mnoho let trvalo domyslet onu unikátní technologii, dnes už je z nich úspěšná česká firma. Bez rad jejich manželek a kolegyň, by se to ale samozřejmě neobešlo. „Tady má to něžné pohlaví moc důležitou roli,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS ředitel a spoluzakladatel společnosti CityZen Pavel Hrstka.

reklama

Triko, na kterém není vidět pot, je odolné proti špíně a vodě, vyvíjeli přibližně 15 let. Nápad přitom vznikl u sklenice piva. „Nápad vznikl díky kolegovi Renému, o kterém rád říkám, že je textilní bůh. Furt chtěl něco vymýšlet a posouvat textil dál,“ popsal Hrstka.

Vymyslet něco takového však nebylo vůbec jednoduché. „Jak říkáme, bavlna je jako víno. Každý rok je jiná podle toho, jak svítí sluníčko a kolik je vláhy. Zajistit trvalý efekt nám proto trvalo několik let,“ uvedl Hrstka v pořadu Nový den. Podle něj jde o revoluci v bavlněném průmyslu.

„Doteď jsme byli zvyklí na obyčejná trika bez funkce. Odstartovali jsme revoluci v bavlněných oděvech,“ dodává.

Za unikátní technologií stojí tři přátelé – marketingový manažer Pavel Hrstka, ekonom Martin Burkoň a odborník na textilie René Němeček. Výsledkem jsou trička a košile, které z rubové strany nepropouštějí pot a zvenku jsou tekutinám odolné. Materiál je přitom prodyšný.

„Triko se nezašpiní ani od vína, majonézy, ani kečupu,“ vysvětlil Hrstka. Oblečení od CityZenu se přitom čistí klasicky. „Pereme v pračce na 30 °C. Dnes jsou už prací prášky kvalitní, proto není potřeba dávat na vyšší teplotu. Doporučujeme poté přežehlit, aviváž je lepší vynechat,“ doplnil. Jelikož mají výrobní technologii patentovanou, detaily výroby Hrstka odmítl prozradit.

Jediné, co dováží je bavlna

A zatímco před lety začínali s jedním pánským tričkem, dnes už toho nabízí mnohem více. „Máme asi 10 barev pro muže, 11 barev pro děvčata. Děláme dámské a pánské polokošile a dokonce i svatební košile. Dětské oděvy a spodní prádlo,“ vyjmenoval Hrstka jejich sortiment s tím, že na příští rok chystají spoustu novinek.

Všechny produkty pak firma z Chrudimi vyrábí kompletně v České republice. Jediné, co si nechávají dovážet, je bavlna. „Jsme na to pyšní. V rámci Československa jsme byli textilně naprosto soběstační a nevidíme důvod, proč bychom měli oděvy tahat v kontejnerech přes půl světa, když si vše dokážeme vyrobit sami,“ konstatoval.

Velkými pomocníky jsou pro autory také jejich manželky a kolegyně. „Radíme se doma s manželkami. Pak máme kolegyně, které ladí střihy. Jsou tam různé drobnosti, které musíme akceptovat, a to bychom my chlapi nezvládli. Tady má to něžné pohlaví moc důležitou roli,“ uzavřel Hrstka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář
360°

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pelhřimovsko premiantem. Hlásí rekordní proočkovanost i minimum hospitalizovaných

Říká se, že covid nezná hranice. Místní rozdíly v rámci republiky jsou však jasně čitelné. Příkladem může být Vysočina a pelhřimovská nemocnice. Ta je momentálně oproti jiným téměř oázou klidu. Reportérka CNN Prima NEWS tam natáčela na poloprázdném covidovém oddělení. Podle lékařů za to může rekordní proočkovanost okresu, která činí 69 procent obyvatel starších dvanácti let.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama