CNN Prima News revoluce

revoluce

Výpis příspěvků ke štítku „revoluce“

Méně polotovarů, cukru i soli, více obilovin. Školní jídelny čeká po 30 letech revoluce

Konec instantních směsí a polotovarů ve školních jídelnách. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) mají projít obědy od nového školního roku velkou změnou. Obsahovat by měly například méně soli a v rámci celých menu i méně mléka a slazených nápojů. Podle odborníků byla změna na čase. Dodnes se totiž školní stravování řídí 30 let starými normami.

Fremr a spol.: Chartista ještě 34 let po revoluci zápasí s kostlivci komunismu v justici

Někdejší chartista, disident a jeden z hybatelů 17. listopadu 1989 Petr Pazdera Payne nečekal, že ještě 34 let po sametové revoluci budou mezi špičkami justice zůstávat lidé, kteří za komunismu soudili odmítače povinné vojenské služby, emigranty a jiné tehdy nepohodlné osoby. „Považuji za zvrácené, že nejvyšším státním zástupcem je předrevoluční vojenský prokurátor a komunista Igor Stříž, který posílal do vězení mladé muže odmítající kvůli svému přesvědčení základní vojenskou službu,“ říká Payne.

Politické tajemství Ivana Jonáka: Chtěl být „Markem Prchalem“ své doby, ale skončil v podsvětí

Stačila pokora a politický pragmatismus. A třeba by vůbec nevznikl Discoland Sylvie. A Ivana Jonáka bychom znali jako výrazného porevolučního politika. Proč to nakonec nedopadlo? Hluboko do hlav nejhorších českých mafiánů, vrahů a zločinců nahlížejí novináři CNN Prima NEWS Václav Janata a Jakub Kvasnička v novém videopodcastovém projektu HLASY ZLOČINU.

Jak znáte projev Miloše Jakeše na Červeném Hrádku? Otázky na statisícové příjmy Zagorové i Jandů

V létě roku 1989 přednesl tehdejší generální tajemník komunistické strany Miloš Jakeš projev na Červeném Hrádku u Plzně, který z něj udělal nechtěnou komediální hvězdu. Úryvky z jeho řeči, které se tajně šířily prostřednictvím kazet celým národem, mezi lidmi vyvolávaly smích. Projev zlidověl. Vzpomenete si, co všechno z Jakešových úst zaznělo? Dne 12. srpna by mu bylo 101 let.

Konec víčkových sbírek. Je to škoda, lituje nařízení EU maminka 11letého postiženého Hynka

Nové nařízení Evropské unie o neodnímatelných víčkách plastových lahví se sice kladně projeví v oblasti ekologie, ale zároveň kvůli němu zanikne jedna z možností, jak pomoci potřebným. Kontroverzní inovace totiž přinese definitivní konec všem víčkovým sbírkám. „Bude to určitě škoda, byly to jednoduché penízky, ke kterým jsme mohli přijít,“ reagovala ve vysílání CNN Prima NEWS maminka jedenáctiletého Hynka, jenž po úrazu přišel o pohyblivost.

Symbolem revoluce v Íránu jsou ženy. Lidi do ulic žene hněv, smrti se už nebojí, říká novinářka

Žena, život, svoboda. To je slogan, který se stal symbolem silného odporu vůči krutému íránskému režimu. Odstartovala jej smrt Kurdky Mahsy Amínové na následky brutálního zásahu policie kvůli nedostatečnému zahalení vlasů. Do ulic nejen v Teheránu pravidelně vycházejí muži a ženy volající po svobodě. Navzdory tomu, že jim hrozí zatčení, mučení, či dokonce popravy. Odborníci současné protesty nazývají „ženskou revolucí“. Česká novinářka afghánského původu Fatima Rahimi v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsala drsné praktiky, které v zemi panují, i smutné osudy jednotlivců, kteří se nebojí nasadit život za změnu poměrů v jejich rodné zemi.

Provinili se tancem na náměstí. Místo svatby čeká snoubence v Íránu deset a půl roku vězení

Za romantický tanec uprostřed náměstí hlavního města udělil revoluční soud v Íránu dvěma snoubencům desetiletý trest vězení. Mladý pár se nechal natočit v listopadu minulého roku u známé teheránské futuristické Věže svobody (Azádí). Video poté zveřejnil na Instagramu. Soud snoubence shledal vinnými z „podněcování ke korupci a veřejné prostituci“ a ze „shromažďování se záměrem narušovat národní bezpečnost“. Na případ upozornily lidskoprávní organizace.

Experti ke kampani: Flanelová revoluce. Pavel je ale suchý a Babiš stojí na slabých nohách

Pavlova pozice před druhým kolem je zřejmě stále silnější než jeho protikandidáta Andreje Babiše. Shodli se na tom experti ve vysílání 360° na CNN Prima NEWS. Oba kandidáti si podle politického marketéra Oty Klempíře raději drží distanc. Sází na své silné stránky, doplnil ho politolog Lukáš Jelínek. Podle analytika STEM průzkumy zatím vychází ve prospěch Petra Pavla.

Světelná revoluce brněnských vědců: Žárovky by mohlo nahradit „studené světlo“ z hlubin

Podobně revoluční změnu, jakou kdysi způsobil vynález žárovky, by mohl jednou přinést výzkum brněnských vědců z Loschmidtových laboratoří. Na molekulární úrovni popsali a objasnili mechanismus svícení renily fialové, mořského žahavce. Právě u živočichů se schopností bioluminiscence, tedy produkce „studeného světla“, by se lidstvo mohlo inspirovat při hledání cest k udržitelnějšímu a efektivnějšímu svícení. O výzkumu informoval odborný časopis Nature Catalysis.