reklama
CNN Prima News revoluce

revoluce

Výpis příspěvků ke štítku „revoluce“

Dlouhá éra končí. Kubánské komunisty už nepovede rodina Castrových, vládla přes 60 let

17. dubna 2021 16:38

Rok 1959 už je zavrtaný poměrně dost hluboko v historii. Ale na ostrovním státě Kuba se toho od té doby až do současnosti příliš neměnilo. V zemi totiž nepřetržitě vládla rodina Castrových – dlouhých 47 let revolucionář Fidel Castro, v roce 2006 pak převzal kontrolu jeho bratr Raúl. Nyní je však éra u konce. Vedení Kubánské komunistické strany má převzít mladší generace.

Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert

18. ledna 2021 22:59

Ruský soud poslal nejméně na měsíc do vazby ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Ten čelí obvinění, že „systematicky porušoval“ režim podmíněného trestu, který mu byl dříve uložen za údajnou zpronevěru. Zatčení kritizuje řada západních politiků. Bývalý honorární konzul v Petrohradě Vladimír Votápek, který byl hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové, však upozorňuje, že Rusové milují mučedníky. Kreml tak možná nechtěně tvoří figuru budoucí revoluce.

Arabské jaro 10 let poté: Z demokracie se nenajíme, protestují Tunisané

1. ledna 2021 14:26

Deset let uplynulo od okamžiku, kdy se pouliční prodavač obuvi Mohamed Bouazizi upálil před budovou tehdejší tuniské vlády. Jeho čin vyvolal statisícové protesty napříč arabským světem. Předznamenal pád několika diktátorů, ale také nekončící občanské války. Tunisko bývá nyní označované za jedinou zemi, která z arabského jara vyšla jako vítězná. Jeho občané o tom ale přesvědčeni nejsou.

Den, kdy padl Zimní palác. Před 103 lety bolševici provedli v Rusku státní převrat

7. listopadu 2020 17:12

Rusko, podzim 1917. Vladimír Iljič Lenin (vlastním jménem Uljanov) se pokusil využít prvních svobodných voleb přichystaných už prozatímní vládou, ale pohořel na celé čáře. Jeho bolševici dostali o polovinu hlasů méně než eseři. Lenin, vůdce bolševiků, se po třech měsících přestal skrývat ve Finsku a vrátil se do Petrohradu. Rozhodl se zahájit povstání, které mělo změnit osud poloviny naší planety.

Munice z krále Jiřího a antická Venuše na cucky. Jaká je historie ničení soch?

19. června 2020 05:41

„Jako historička umění vím, že ničení je normou a zachování vzácností,“ řekla pro NY Times Erine L. Thompsonová, která se zaměřuje na ničení kulturního dědictví. Již sochy ze starověké Assyrské říše z roku 2700 před Kristem na sobě mají vytesané nápisy „Kdo sochu shodí, nechť trpí po zbytek života“. Jaká je historie shazování monumentů?

Lenin. Ten, který za miliony německých zlatých zařídil ruský státní převrat

22. dubna 2020 12:48

Před 150 lety se narodil Vladimir Iljič Uljanov, později známější pod jménem Lenin, jenž se stal symbolem bolševické revoluce v Rusku. Lenin však byl nejen srdcařem socialismu, ale také velkým pragmatikem. Ruský státní převrat zosnoval v žoldu německého kapitálu. Někdejšího vůdce bolševiků Rusové, ale i starší občané bývalého Sovětského svazu, dodnes vnímají jako jednu z největších osobností své historie.

reklama