reklama

Obraz Karla Gotta jde do dražby. Jeho vyvolávací cena vás překvapí

Dražba obrazu Karla Gotta, který mistr namaloval před 14 lety, začne oficiálně v pátek, ale kurátor ho vyvěsí už ve čtvrtek hned po půlnoci. Vyvolávací cena je nízká, ale minulý obraz Gotta se nakonec prodal za víc jak dva miliony korun.

reklama

Divy zpívají prezidentu Havlovi, to je název obrazu Karla Gotta, který jde do dražby. Olejomalba se do rukou aukční síně dostala od sběratele, nikoli od majitele. „Karel Gott se tady pokusil symbolicky zdůraznit určitou dvojí podobu Václava Havla, který byl dramatik, umělec a bohém a na druhou stranu byl velmi výrazný politik. Takže malbou naznačil pouze siluetu prezidenta, spíše i bohéma. Vidíme rozevláté rysy a známkou je vyobrazena státničnost prezidenta,“ řekl v pořadu ShowTime majitel internetové aukce Jaroslav Jakubec.

Požadavky na rámování

Obraz s bývalým prezidentem, který je ve společnosti známých zpěvaček, bude v internetové dražbě přibližně měsíc. „Vyvolávací cena je naprosto symbolická – jeden tisíc korun, jako u většiny obrazů v našich aukcích. Naše ceny jsou většinou takto nízké, aby si jednotliví dražitelé mohli rozhodnout, jakou cenu nabídnou,“ dodal Jakubec.

Pravost obrazu potvrzuje také mistr rámařského řemesla Viktor Brůžek, u kterého byl Karel Gott dlouholetým zákazníkem. „Přiznám se, už si nevzpomínám, pro koho byl dělaný, vím, že k tomu chtěl rám jednoduchý, protože na tom obraze je hodně postav, hodně se toho děje, a jeho požadavkem bylo, aby ten rám nepřehlušil obraz,“ vzpomínal Brůžek.

Karel Gott měl prý vždy jasnou představu o rámu pro daný obraz. „Vždycky přišel, že by to potřeboval do konce týdne, že je v sobotu nějaká akce a že to musí předávat. Většinou jsem ho musel zkorigovat, že technologické postupy se nedají urychlit,“ dodal Brůžek.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Druhý nejvyšší večerní nárůst nakažených od začátku pandemie. Obětí přibývá sto za den

Druhý nejvyšší večerní nárůst nakažených od začátku pandemie. Obětí přibývá sto za den

  • Aktualizováno

V Česku v pátek do podvečera přibylo 8075 prokázaných případů COVID-19. Je to druhý nejvyšší počet k 18:00 od začátku epidemie. Rekord je 8840 ze středy. V nemocnicích je přes 5000 lidí s covidem. Ve čtvrtek jejich počet vzrostl o 267 na 5044, v těžkém stavu je 751 z nich. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 1941 lidí, u kterých byl prokázán nový koronavirus. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Opozice: Čekat na nového ministra do úterý je nezodpovědné. Vláda musí jednat
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Pokud Zeman neodvolá Prymulu, Hamáček hrozí odchodem z vlády. Je to neomluvitelné
Klaus: Vláda prokázala neschopnost řešit krizi. Prymula se ministrem nikdy neměl stát
Probošt kapituly: Prymula neměl kam projít, jako restaurace slouží celý objekt
Restaurace, kde měli jednat Prymula s Faltýnkem, neotevřela. Prohlédněte si interiér
Další články
reklama
reklama