reklama

Obraz Karla Gotta jde do dražby. Jeho vyvolávací cena vás překvapí

Dražba obrazu Karla Gotta, který mistr namaloval před 14 lety, začne oficiálně v pátek, ale kurátor ho vyvěsí už ve čtvrtek hned po půlnoci. Vyvolávací cena je nízká, ale minulý obraz Gotta se nakonec prodal za víc jak dva miliony korun.

reklama

Divy zpívají prezidentu Havlovi, to je název obrazu Karla Gotta, který jde do dražby. Olejomalba se do rukou aukční síně dostala od sběratele, nikoli od majitele. „Karel Gott se tady pokusil symbolicky zdůraznit určitou dvojí podobu Václava Havla, který byl dramatik, umělec a bohém a na druhou stranu byl velmi výrazný politik. Takže malbou naznačil pouze siluetu prezidenta, spíše i bohéma. Vidíme rozevláté rysy a známkou je vyobrazena státničnost prezidenta,“ řekl v pořadu ShowTime majitel internetové aukce Jaroslav Jakubec.

Požadavky na rámování

Obraz s bývalým prezidentem, který je ve společnosti známých zpěvaček, bude v internetové dražbě přibližně měsíc. „Vyvolávací cena je naprosto symbolická – jeden tisíc korun, jako u většiny obrazů v našich aukcích. Naše ceny jsou většinou takto nízké, aby si jednotliví dražitelé mohli rozhodnout, jakou cenu nabídnou,“ dodal Jakubec.

Pravost obrazu potvrzuje také mistr rámařského řemesla Viktor Brůžek, u kterého byl Karel Gott dlouholetým zákazníkem. „Přiznám se, už si nevzpomínám, pro koho byl dělaný, vím, že k tomu chtěl rám jednoduchý, protože na tom obraze je hodně postav, hodně se toho děje, a jeho požadavkem bylo, aby ten rám nepřehlušil obraz,“ vzpomínal Brůžek.

Karel Gott měl prý vždy jasnou představu o rámu pro daný obraz. „Vždycky přišel, že by to potřeboval do konce týdne, že je v sobotu nějaká akce a že to musí předávat. Většinou jsem ho musel zkorigovat, že technologické postupy se nedají urychlit,“ dodal Brůžek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci
Koronavirus

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

Už jednou jsem proti pandemickému zákonu hlasoval, jde to bez něj, říká vládní senátor
360°

Už jednou jsem proti pandemickému zákonu hlasoval, jde to bez něj, říká vládní senátor

Senátor Zdeněk Hraba (STAN) zastupující v horní komoře Parlamentu vládní koalici hlasoval už proti minulému návrhu pandemického zákona. „Zvládnout covid lze i bez něj,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS v souvislosti s novým zněním této normy. Na druhou stranu je podle něj pandemický zákon oproti platnému krizovému zákonu „slabým čajem“. Podle právníka a představitele Iniciativy 21 Jindřicha Rajchla (Trikolóra) jde o zásah do lidských práv a svobod občanů.

reklama

Domácí zpravodajství

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama