reklama

Obraz Karla Gotta jde do dražby. Jeho vyvolávací cena vás překvapí

Dražba obrazu Karla Gotta, který mistr namaloval před 14 lety, začne oficiálně v pátek, ale kurátor ho vyvěsí už ve čtvrtek hned po půlnoci. Vyvolávací cena je nízká, ale minulý obraz Gotta se nakonec prodal za víc jak dva miliony korun.

reklama

Divy zpívají prezidentu Havlovi, to je název obrazu Karla Gotta, který jde do dražby. Olejomalba se do rukou aukční síně dostala od sběratele, nikoli od majitele. „Karel Gott se tady pokusil symbolicky zdůraznit určitou dvojí podobu Václava Havla, který byl dramatik, umělec a bohém a na druhou stranu byl velmi výrazný politik. Takže malbou naznačil pouze siluetu prezidenta, spíše i bohéma. Vidíme rozevláté rysy a známkou je vyobrazena státničnost prezidenta,“ řekl v pořadu ShowTime majitel internetové aukce Jaroslav Jakubec.

Požadavky na rámování

Obraz s bývalým prezidentem, který je ve společnosti známých zpěvaček, bude v internetové dražbě přibližně měsíc. „Vyvolávací cena je naprosto symbolická – jeden tisíc korun, jako u většiny obrazů v našich aukcích. Naše ceny jsou většinou takto nízké, aby si jednotliví dražitelé mohli rozhodnout, jakou cenu nabídnou,“ dodal Jakubec.

Pravost obrazu potvrzuje také mistr rámařského řemesla Viktor Brůžek, u kterého byl Karel Gott dlouholetým zákazníkem. „Přiznám se, už si nevzpomínám, pro koho byl dělaný, vím, že k tomu chtěl rám jednoduchý, protože na tom obraze je hodně postav, hodně se toho děje, a jeho požadavkem bylo, aby ten rám nepřehlušil obraz,“ vzpomínal Brůžek.

Karel Gott měl prý vždy jasnou představu o rámu pro daný obraz. „Vždycky přišel, že by to potřeboval do konce týdne, že je v sobotu nějaká akce a že to musí předávat. Většinou jsem ho musel zkorigovat, že technologické postupy se nedají urychlit,“ dodal Brůžek.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama