reklama

Obraz Karla Gotta jde do dražby. Jeho vyvolávací cena vás překvapí

Dražba obrazu Karla Gotta, který mistr namaloval před 14 lety, začne oficiálně v pátek, ale kurátor ho vyvěsí už ve čtvrtek hned po půlnoci. Vyvolávací cena je nízká, ale minulý obraz Gotta se nakonec prodal za víc jak dva miliony korun.

reklama

Divy zpívají prezidentu Havlovi, to je název obrazu Karla Gotta, který jde do dražby. Olejomalba se do rukou aukční síně dostala od sběratele, nikoli od majitele. „Karel Gott se tady pokusil symbolicky zdůraznit určitou dvojí podobu Václava Havla, který byl dramatik, umělec a bohém a na druhou stranu byl velmi výrazný politik. Takže malbou naznačil pouze siluetu prezidenta, spíše i bohéma. Vidíme rozevláté rysy a známkou je vyobrazena státničnost prezidenta,“ řekl v pořadu ShowTime majitel internetové aukce Jaroslav Jakubec.

Požadavky na rámování

Obraz s bývalým prezidentem, který je ve společnosti známých zpěvaček, bude v internetové dražbě přibližně měsíc. „Vyvolávací cena je naprosto symbolická – jeden tisíc korun, jako u většiny obrazů v našich aukcích. Naše ceny jsou většinou takto nízké, aby si jednotliví dražitelé mohli rozhodnout, jakou cenu nabídnou,“ dodal Jakubec.

Pravost obrazu potvrzuje také mistr rámařského řemesla Viktor Brůžek, u kterého byl Karel Gott dlouholetým zákazníkem. „Přiznám se, už si nevzpomínám, pro koho byl dělaný, vím, že k tomu chtěl rám jednoduchý, protože na tom obraze je hodně postav, hodně se toho děje, a jeho požadavkem bylo, aby ten rám nepřehlušil obraz,“ vzpomínal Brůžek.

Karel Gott měl prý vždy jasnou představu o rámu pro daný obraz. „Vždycky přišel, že by to potřeboval do konce týdne, že je v sobotu nějaká akce a že to musí předávat. Většinou jsem ho musel zkorigovat, že technologické postupy se nedají urychlit,“ dodal Brůžek.

Další hlavní zprávy

Protest proti absurditě. Švédští fanoušci nemohou na stadion, fandili v obchodním domě
Komentátoři: Hamáčkovi nemůže věřit nikdo, jeho příběh o kamufláži je úplný nesmysl
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama