Kasl: Za pár let nebudeme mít z čeho stavět dálnice. Kámen dochází, je třeba tlačit na vládu
umění
Výpis příspěvků ke štítku „umění“
Neznámý muž vrátil ztracený van Goghův obraz. Dílo za několik milionů předal v tašce z IKEA
Nizozemská policie získala díky „detektivu umění“ Arthuru Brandovi zpět ukradený obraz od Vincenta van Gogha. Muž, který podle Branda nemá s krádeží nic společného, vrátil dílo v hodnotě několika desítek milionů korun v tašce z IKEA. O případu informoval deník The Guardian.
50 let tvorby Jiřího Kovandy: Koláže oceňované napříč světem v Galerii Smečky
Dvě a dvě je pět. Možná si teď ťukáte na čelo, ale nebojte se, nerozhodli jsme se dělat si z vás blázny. Chceme vám blíže představit umělce Jiřího Kovandu a jeho výstavu, která nese právě tento název. Najdete ji v centru Prahy v Galerii Smečky, kterou podporuje společnost Pražská plynárenská. Její zástupci totiž dobře vědí, jak důležitou roli hraje umění v životech lidí.
Krajinou Mařákovců v Galerii Kooperativy
Výstava Mařákovci v Galerii Kooperativy se ohlíží za významnou krajinářskou školou prof. Julia Mařáka, která se odvíjí od jeho působení na pražské Akademii v letech 1887 až 1899. Pod jeho pedagogickým vedením zde vznikla silná generace malířů, již moderně nazírajících na téma krajiny. Patřili mezi ně zvláště František Kaván, Antonín Slavíček, Otakar Lebeda, Alois Kalvoda, Ferdinand Engelmüller, Jaroslav Panuška, Josef Holub, Bohuslav Dvořák, Jan B. Minařík, Jan Honsa, Josef Ullmann, Stanislav Lolek a celá řada dalších, včetně jeho přítele z figurální školy Antonína Hudečka, jehož zcela pohltilo malování na Okoři.
Mlýnská strouha v Plzni: Kouzelné místo se vzácnými stromy, sochami i poeziomatem
S pořadem Prima Česko jsme v dalším díle vyrazili do centra Plzně. Do místa, kam můžete jet na výlet, jen tak relaxovat nebo si v trávě udělat piknik – do Mlýnské strouhy. Ta už učarovala místním i turistům, kteří se tam rádi vracejí.
Ozubená vagína pobouřila Vídeň. Nechutné, pohoršují se lidé kvůli provokativní soše v centru
Poklidnou eleganci ulice Graben (Příkopy) v centru Vídně rozvířila provokativní skulptura, a to pět metrů vysoká růžová instalace, která znázorňuje ženské přirození se zuby na vnitřních stranách, píše web deníku Oe24.at.
Motiv poštovních známek můžete vytvořit i vy. Krkonošské muzeum poodhaluje jejich vznik
Velké umění v miniaturní podobě. I tak by se daly označit české poštovní známky. To, že jsou jedinečné, dokazují i pravidelná ocenění v zahraničí. Na díla mistrů známkové tvorby se můžete podívat v průběhu celého léta v Krkonošském muzeu v Jilemnici. Právě tam se autoři známek tradičně setkávají. A věděli jste, že námět na poštovní známku můžete poslat i vy?
Řezbář z Drmoulu dokáže do paroží vyřezat jakékoli zvíře. Jeho práci obdivuje celý svět
Miroslav Třmínek se zařadil do početné rodiny myslivců s uměleckými sklony. Patří ke špičkovým mistrům svého oboru – a tím je řezbářství. Svoji dílnu má v Mariánských Lázních, řezbářskou práci představil v pořadu Prima Česko.
Památník obětem zla: Meditační zahradu v Plzni si autor vysnil v komunistickém žaláři
Meditujete rádi? Pokud ano, zveme vás na magické místo jako stvořené pro rozjímání, do plzeňské Meditační zahrady. Kromě relaxování v přírodě vás čeká i výprava do historie. Kdo se tam v nejbližší době nedostane, ten se může pokochat alespoň reportáží v pořadu Prima Česko. V té uvidí se navíc dozví i podrobnosti o životě jejího zakladatele Luboše Hrušky.
Obří králík požírá člověka. Plzeňská socha stále budí vášně, radnice rozhodla o jejím osudu
Plzeňská socha obřího králíka, který požírá člověka, je jedním z nejkontroverznějších děl posledních let. Kvůli vandalům je ale ve špatném stavu a i po osmi letech stále provokuje část veřejnosti. Vedení městského obvodu tentokrát nenechalo o osudu sochy hlasovat obyvatele, ale rozhodlo o něm samo.
Přehlídka křehké krásy. Mistrovství světa v broušení skla hostí Světlá nad Sázavou
České sklo je v zahraničí fenomén, a když se ti nejlepší brusiči sejdou na jednom místě, jde o velkou přehlídka talentu a umění. Vypravte se s námi do Světlé nad Sázavou, kde mistři skláři každý rok poměřují svůj um, a spolu s tvůrci pořadu Prima Česko nahlédněte do světa křehké krásy.
Je druhý nejstarší v Evropě, má i vlastní orchestrion. Letenský kolotoč působí jako stroj času
Je starý více než sto let a přece se točí! Historický kolotoč v Praze na Letné ocení nejen děti. Památka, která patří k nejstarším svého druhu, nabízí svezení na koních i autíčkách a je důkazem umění našich předků a zručných řemeslníků i faktu, že se lidé rádi bavili dávno před popularizací elektrické energie.
I umění může být vhodnou investicí. Ať už je zachyceno na plátně, ve skle nebo na minci
Umění má spoustu podob – může být zachyceno na plátno, otisknuto v minci nebo vtaveno do skla. Navíc se vždy může jednat o dobrou investici. Ať už mají pro své vlastníky hodnotu materiální, nebo citovou.