reklama
CNN Prima News umění

umění

Výpis příspěvků ke štítku „umění“

Ruský masochismus, temné hlubiny duše a běsi. Před 200 lety se narodil Dostojevskij

11. listopadu 2021 07:35

Před 200 roky se narodil jeden z největších spisovatelů všech dob Fjodor Michajlovič Dostojevskij. Komplikovaný génius, který ve svém díle dokázal skvěle popsat i nejskrytější hlubiny ruské duše. Co v jeho strhujících knihách z 19. století vyčteme o současné ruské povaze? A proč si Dostojevského tak zamiloval i prezident Vladimir Putin? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to rozebírá překladatel Libor Dvořák, uznávaný odborník na Rusko.

Vnuk Alfonse Muchy: Dnešní Británie mi něčím přijde jak Československo za komunistů

2. října 2021 11:23

Vleklý spor o Slovanskou epopej se zřejmě blíží ke zdárné pointě – za pět let by snad měla najít důstojný domov v Praze, jak si to kdysi přál její tvůrce Alfons Mucha. Zasloužil se o to i vnuk legendárního malíře John Mucha, který v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vypráví příběh, do něhož patří jak dědečkovo monumentální dílo, tak Gauguin bez kalhot, válečné hrdinství otce Jiřího, princ Charles, Jimi Hendrix, komunistické lágry, StB. Ale i Británie, která se podle Muchových slov mění v zemi podobnou totalitnímu Československu.

Žádná civilizace nevydrží věčně. Italská Aquileia podává svědectví o zániku té antické

25. září 2021 07:04

Temné mračno divokého kmene zažehovalo oheň požárů, všude padala setba smrti. Tak český kunsthistorik Jaromír Neumann vylíčil zničení antické Aquileie kmeny Hunů v roce 452. Třistatisícové město, druhé největší po starověkém Římu, od té doby živoří a nyní má jen tři tisíce obyvatel. Většina antických rozvalin zůstává zatím v hlíně, což je i důvod, proč Aquileiu chrání UNESCO.

Nosíte mnoho make-upu a jste zženštilí, stěžuje si Čína na herce. Ruší televizní pořady

13. září 2021 13:59

Čínské autority se rozhodly zrušit veškeré zábavné a televizní pořady, které považují za nevhodné směrem k utužení morálky ve společnosti. Podle prezidenta Si Ťin-pchinga by komunistická strana měla mít větší kontrolu nad chodem státu, především pak v oblasti vzdělávání a náboženství. Teď čínští představitelé státu zakázali působení mužů, kteří svým vzhledem připomínají spíše opačné pohlaví, v umělecké sféře. Známé osobnosti podle vládních představitelů totiž nevypadají mužně a nosí příliš ženských prvků a make-up.

Mistr improvizace se specifickým humorem. Milana Lasicu ocenil medailí i Klaus

19. července 2021 10:52

Mistr improvizace, který svým inteligentním humorem bavil diváky napříč generacemi. Takový byl slovenský herec Milan Lasica, který ve věku 81 let zemřel po kolapsu při vystoupení v bratislavském divadle Štúdio L+S. Působil také jako režisér a zpěvák, v roce 2003 obdržel od tehdejšího českého prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy.

reklama