CNN Prima News umění

umění

Výpis příspěvků ke štítku „umění“

50 let tvorby Jiřího Kovandy: Koláže oceňované napříč světem v Galerii Smečky

Dvě a dvě je pět. Možná si teď ťukáte na čelo, ale nebojte se, nerozhodli jsme se dělat si z vás blázny. Chceme vám blíže představit umělce Jiřího Kovandu a jeho výstavu, která nese právě tento název. Najdete ji v centru Prahy v Galerii Smečky, kterou podporuje společnost Pražská plynárenská. Její zástupci totiž dobře vědí, jak důležitou roli hraje umění v životech lidí.

Krajinou Mařákovců v Galerii Kooperativy

Výstava Mařákovci v Galerii Kooperativy se ohlíží za významnou krajinářskou školou prof. Julia Mařáka, která se odvíjí od jeho působení na pražské Akademii v letech 1887 až 1899. Pod jeho pedagogickým vedením zde vznikla silná generace malířů, již moderně nazírajících na téma krajiny. Patřili mezi ně zvláště František Kaván, Antonín Slavíček, Otakar Lebeda, Alois Kalvoda, Ferdinand Engelmüller, Jaroslav Panuška, Josef Holub, Bohuslav Dvořák, Jan B. Minařík, Jan Honsa, Josef Ullmann, Stanislav Lolek a celá řada dalších, včetně jeho přítele z figurální školy Antonína Hudečka, jehož zcela pohltilo malování na Okoři.

Motiv poštovních známek můžete vytvořit i vy. Krkonošské muzeum poodhaluje jejich vznik

Velké umění v miniaturní podobě. I tak by se daly označit české poštovní známky. To, že jsou jedinečné, dokazují i pravidelná ocenění v zahraničí. Na díla mistrů známkové tvorby se můžete podívat v průběhu celého léta v Krkonošském muzeu v Jilemnici. Právě tam se autoři známek tradičně setkávají. A věděli jste, že námět na poštovní známku můžete poslat i vy?

Památník obětem zla: Meditační zahradu v Plzni si autor vysnil v komunistickém žaláři

Meditujete rádi? Pokud ano, zveme vás na magické místo jako stvořené pro rozjímání, do plzeňské Meditační zahrady. Kromě relaxování v přírodě vás čeká i výprava do historie. Kdo se tam v nejbližší době nedostane, ten se může pokochat alespoň reportáží v pořadu Prima Česko. V té uvidí se navíc dozví i podrobnosti o životě jejího zakladatele Luboše Hrušky.