OBRAZEM: Rudé blesky, chaos i dým. V „ohnivém kruhu“ běsní sopka, Indonésii hrozí cunami

V Indonésii se probudila sopka Mount Ruang.

V Indonésii se probudila sopka

Indonéské ministerstvo dopravy po několika silných erupcích sopky Ruang uzavřelo mezinárodní letiště Manado, které je od vulkánu vzdálené asi 100 kilometrů. Příkaz k evakuaci ve středu dostalo na 11 tisíc lidí. Sopka od úterý v pěti erupcích vychrlila vysoko do ovzduší sopečný popel, od noci se z ní valí láva. Hrozí i vlna cunami.

Sopka Ruang zažila od úterý nejméně pět mohutných erupcí, popel vystoupal až kilometr vysoko. Úřady se obávají, že by se část 725 metrů vysoké sopky mohla zřítit do moře a vyvolat cunami, jako tomu bylo při erupci v roce 1871.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sopka na Islandu nic není, časovaná bomba tiká jinde. Erupce může zničit Zemi, varuje expert

Kvůli lávě úřady zvýšily varování na nejvyšší stupeň ze čtyř. „V noci na čtvrtek sopka vychrlila materiál, začaly tu padat kamínky. Lidé se sami začali evakuovat, ale panoval tu zmatek,“ uvedl vedoucí záchranářů Jandry Paendong.

Skupina 20 záchranářů postupně odvážela ohrožené obyvatele na nafukovacích člunech, dodal Paendong. Okolo soptícího vulkánu úřady vytyčily šestikilometrový bezpečnostní perimetr, kam je zákaz vstupu.

Na sociálních sítích se přesto objevují záběry lávy s mohutným černým dýmem a červenými záblesky. Kvůli padajícím kamínkům byla evakuována i nemocnice, poškozeno je několik domů.

Letiště Manado slouží pro mezinárodní i regionální lety. Nízkonákladová společnost Air Asia kvůli ohrožení zrušila lety na devět letišť v oblasti, píše agentura Reuters. Aerolinky Malaysia Airlines zrušily celkem 19 letů, píše server The Borneo Post.

Indonésie leží v takzvaném tichomořském ohnivém kruhu – geologicky nejaktivnější oblasti na Zemi, kde jsou sopečné výbuchy a zemětřesení časté. V Indonésii se nachází přibližně 130 aktivních sopek.

VIDEO: Sopka Etna a její kouřové kroužky

Tagy: