CNN Prima News riziko

riziko

Výpis příspěvků ke štítku „riziko“

Výborný ke slintavce: Česko začne testovat mléko. I převoz velikonočního jehněte je hazard

Aktualizováno

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na pondělní tiskové konferenci uvedl, že slintavku a kulhavku může po Česku rozšířit převoz byť jen jediného kusu chovného zvířete. Slovensko přitom plánuje dodávat velikonoční jehňata a kůzlata. Politik rovněž oznámil zavedení PCR testů na mléko z farem na Břeclavsku a Hodonínsku s platností nejspíše od úterý, ve zbylých jihomoravských farmách se testování týká chovů nad sto dojnic. Na hraničním přechodu Halámky-Gmünd na jihu Čech bude veterina s policií kontrolovat a dezinfikovat nákladní auta, a to od úterní půlnoci.

V LA zkrotili rozsáhlé požáry. Teď se hasiči obávají, že by v nich mohla doutnat rakovina

Lesní požáry, jako byly ty lednové v Kalifornii, po nichž losangeleská čtvrť Pacific Palisades shořela na popel, jsou pro hasiče nebezpečné – stejně jako 11. září. Právě po událostech v roce 2001 se u 3 500 hasičů projevila rakovina. Jednalo se o důsledek vystavení se směsi karcinogenních látek při pracích u Světového obchodního centra. Stejného scénáře a budoucnosti se obávají ti, kteří krotili plameny v Los Angeles. Rovněž v tomto případě se do akcí zapojily tisíce hasičů.

Babiš je bezpečnostní riziko, řekl k obraně Hřib. A vy všech pokrytců král, hřímala Jermanová

K ostré výměně názorů kvůli obraně došlo v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Šéf Pirátů Zdeněk Hřib označil šéfa ANO Andreje Babiše za bezpečnostní riziko pro Česko v souvislosti s jeho odmítnutím schůzky svolané premiérem Petrem Fialou (ODS). Hnutí rovněž vyčetl „dvojité pokrytectví“. Europoslankyně Jaroslava Jermanová Pokorná (ANO) opáčila, že je Hřib „všech pokrytců král“ a Piráty označila za „pseudoopozici“.

Klíšťata se hlásí o slovo, jediné vám může změnit život. Které nemoci přenáší a jak se chránit?

S rostoucími teplotami se klíšťata opět začínají hlásit o slovo. Česká republika navíc patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě – a počet hlášených případů každým rokem roste. Podobný trend vyplývá i z hlášení týkajících se lymské boreliózy. Za první dva měsíce roku 2025 bylo již evidováno sedm případů encefalitidy a 328 případů boreliózy, vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Experti proto apelují, aby lidé nepodceňovali prevenci a nechali se v případě encefalitidy očkovat. Na jaké příznaky se u obou nemocí zaměřit?

IKEA stahuje lampy a světelné řetězy, hrozí zranění proudem. Lidé je mají přestat používat

Nábytkářský řetězec IKEA stahuje z prodeje některé šarže venkovních světelných řetězů a lamp ze sérií Ledljus, Sommarlanke, Strala a Svartra. Kvůli výrobní vadě u nich hrozí riziko úrazu elektrickým proudem. Zákazníci, kteří si tyto výrobky koupili, by je proto měli ihned přestat používat. Současně by je měli vrátit do jakéhokoliv obchodního domu IKEA, kde za ně dostanou zpátky peníze v plné výši a nemusí ani předložit doklad o nákupu, uvedl prodejce v tiskové zprávě.

Denisa s Michalem o dopadech pásového oparu: Mučivá bolest i rána pro psychiku. Varují druhé

Že pacient trpí pásovým oparem, lékaři z valné většiny odhalí až díky charakteristické vyrážce. Tomuto příznaku však předchází mučivá bolest. Pro pana Michala byla v 60 letech tak útrapná, že v jedné chvíli zvažoval amputaci postižené nohy. Může dojít i k ovlivnění psychiky. To je případ herečky Denisy Nesvačilové, která jej prodělala již několikrát. Opar se jí vždy tvoří v obličeji. Přes odlišný průběh se oba ale shodují, že se informace o nemoci a její prevenci měly dostat do širšího povědomí veřejnosti.

Boj proti rakovině: Existuje prevence, riziko diagnózy přesto roste. V čem lidé dělají chybu?

Zvýšit všeobecné povědomí o zákeřné nemoci – takový je cíl světového dne boje proti rakovině, který každoročně připadá na 4. února. Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku, hned po onemocnění srdce a cév. Podle údajů onkologů z loňské konference Prague Onko žilo v tuzemsku v roce 2022 zhruba 600 tisíc lidí vyléčených či léčících se s nádorovým onemocněním. Lékaři však varují: situace se může v následujících letech výrazně zhoršovat. Významným pomocníkem při včasném odhalování karcinomů jsou zejména preventivní vyšetření, řada lidí je však zanedbává.

Plicní embolie přichází nečekaně, může skončit smrtí. Jak vzniká a kdo je nejvíce ohrožen?

Nepříliš častá, avšak potenciálně velmi závažná až život ohrožující porucha plicního oběhu. Po srdečním infarktu a mozkové mrtvici je plicní embolie až třetí nejčastější srdečně-cévní příčinou úmrtí. Může vzniknout nečekaně, někteří lidé k ní však mají větší předpoklady. Na co si dát pozor, jak embolie vzniká, při kterých zdravotních potížích zpozornět a existuje prevence? Na to pro CNN Prima NEWS odpovídal plicní lékař Milan Sova z Fakultní nemocnice Brno a člen výboru pneumologické společnosti.

Mrtvice nehledí na věk: Zdeňka zasáhla za volantem a ochrnul. Riziko pomůže odhalit test

Ačkoliv počet lidí v České republice, které ročně zasáhne cévní mozková příhoda, v posledních letech klesá, data jsou stále alarmující. Zatímco v roce 2017 postihla dle ÚZIS téměř 30 tisíc lidí, nyní jde o zhruba 6 500 Čechů ročně méně – přičemž se pětina případů týká lidí mladších 55 let. To byl i případ pana Zdeňka, který kvůli mrtvici ve 36 letech ochrnul na všechny končetiny, problémem byla zanedbaná prevence a nezdravý životní styl. Kdy tedy zpozornět? Vyplňte si jednoduchý test.