CNN Prima News riziko

riziko

Výpis příspěvků ke štítku „riziko“

Peněženky, alkohol, ale i máslo. O adventu mají zloději žně a vymýšlejí nové triky

Každoroční nákupy v období adventu lákají kapesní zloděje. Ti se v předvánočním shonu zaměřují na nepozorné zákazníky v obchodech a na adventních trzích. Počet drobných krádeží v tomto období vzroste zhruba o 25 procent. Policie proto zvyšuje v rámci prevence kriminality skrytý i viditelný dohled. K zločinu se navíc neuchylují jen jednotlivci, ale i organizované skupiny, kterých pozvolna přibývá.

Rakušan: Demonstrace Palestinců v centru Prahy? Potenciální riziko, zakázat ji ale nelze

Demonstrace, kterou údajně svolávají Palestinci žijící na území Česka do centra Prahy, by podle podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) patřila mezi potenciálně rizikové akce. Policie ji však nemůže předem zakázat, budou-li dodrženy podmínky shromažďovacího práva, ale ohlídá ji. Ministr to ve čtvrtek uvedl na dotaz poslance SPD Radka Kotena, podle něhož prý demonstraci na Václavském náměstí chystají palestinští radikálové. V přehledu veřejných shromáždění v hlavním městě zatím žádná podobná akce na nejbližší dny uvedena není.

Čeští včelaři bijí na poplach. Agresivní sršeň je u hranic, plení úly a zuřivě útočí i na lidi

Sršeň asijská je považována za velkou hrozbu pro evropské včelařství. Po zprávách o jejím výskytu v Maďarsku se na její přílet začali připravovat i čeští včelaři. Jak uvedla předsedkyně jejich svazu Jarmila Machová pro CNN Prima NEWS, dříve nebo později tento agresivní hmyz dorazí i do tuzemska. Oslovení malí včelaři mají o své chovy obavy, sršeň asijská je totiž schopná vyhubit celá včelstva a v Evropě nemá přirozené nepřátele. „Mohu zúžit česno, ideálně mít silná včelstva, ale co jinak mohu dělat?“ ptal se jeden ze včelařů. Na přílet agresivních sršní se začínají připravovat i hasiči. Není totiž nebezpečná jen pro včely, ale i pro lidi.

Každých 20 minut v Česku zemře člověk na rakovinu. Stále více postihuje mladé, uvádí studie

Počet těch, kteří jsou mladší 50 let a trpí jedním z devětadvaceti různých typů rakoviny, dramaticky roste. Vyplývá to ze studie, kterou vypracoval vědecký tým složený ze skotských a čínských expertů. Znepokojující sdělení vychází z celosvětových dat a odhalilo, že za třicet let se výskyt rakoviny v mladém věku zvýšil o takřka 80 procent. Není to první zneklidňující zjištění. Již v polovině letošního roku lékaři informovali, že podíl onkologických pacientů mezi lidmi ve věku do 50 let roste. Alarmující jsou i zprávy z domova – každých 20 minut v Česku zemře na rakovinu jeden člověk.

Umělá inteligence vydává první sbírku básní. Je nepřátelská a tísnivá, vyděsilo editory knihy

Umělá inteligence vydává svou první knihu. I Am Code (Já jsem kód) je sbírka básní, které vybrala trojice autorů – Brent Katz, Josh Morgenthau a Simon Rich. Ke generování děl využili umělou inteligenci code-davinci-002, jejíž kód stál i na začátku populární AI ChatGPT. Chování obou nástrojů se ale podle editorů až děsivě liší.

RADAR: Extrémní horko, které Česko dlouho nepamatuje. Podívejte se, kde bude nejtepleji

Až 37 °C. Takové teploty v sobotu očekávají experti z Českého hydrometeorologického ústavu napříč zemí. Z extrémního počasí vycházejí i platné výstrahy, které mimo jiné kvůli neobvyklému horku upozorňují na rizika pro lidi, zvířata, přírodu, ale i dopravu. Ochlazení se nedočkáme ani v neděli, teploty by se měly pohybovat až kolem 34 °C. S koncem týdne se připojí i další nebezpečný jev: bouřky.

Diverzifikace jako podmínka úspěšného investora. Nevsaďte vše na jednu kartu, radí Amundi

Investiční začátečníci nad ní mávnou rukou, pro matadory na trzích pak představuje páteř jejich finančního úspěchu. Řeč je o diverzifikaci – tedy rozkládání investičního riziko tím, že člověk nakupuje různé druhy aktiv. Tento proces může probíhat hned na několika úrovních. Největší evropský správce aktiv Amundi radí, jak disciplinovaně investovat.