OBRAZEM: Zeman plující, strašící i trenky pálící. Podívejte se na prezidentovy ikonické fotky

Deset let s prezidentem Milošem Zemanem dalo vzniknout celé řadě lehce zapamatovatelných – či těžko zapomenutelných – fotografií. Na některých česká hlava státu plula ve svém oblíbeném nafukovacím člunu na Vysočině, na jiných si hrála na aligátora před reportérkou FTV Prima. Během svého úřadování zažil prezident také jmenování vlády „z akvária“ či nečekaný protest polonahé ukrajinské aktivistky. Redakce CNN Prima NEWS vybrala ikonické snímky, kterých se Zeman dočkal během své prezidentské funkce.

Zeman na člunu

Končící prezident rád trávil letní dovolenou v Novém Veselí na Vysočině, kam během svého mandátu opakovaně zamířil. V městysu spoluvlastní nemovitost, o které hovoří jako o chatě. Jeho oblíbenou kratochvílí byly projížďky na nafukovacím člunu na místním rybníce – za dozoru osobní ochranky.

Zeman v „akváriu“

Jmenování vlády Petra Fialy (ODS) předcházely problémy. Nejdřív byl Zeman den po vyhlášení voleb hospitalizován v nemocnici, poté měl pozitivní test na COVID-19. I kvůli tomu musel prezident jmenovat nový kabinet až po sedmi týdnech od voleb a ve speciální izolační buňce z plexiskla.

Zeman na běžkách

Dovolená na Vysočině se v případě Zemana netočila jen okolo nafukovacího člunu. Jakmile v Novém Veselí napadl sníh, oprášil prezident své běžky. „Prezident Miloš Zeman se rozhodl strávit dovolenou na Vysočině. Vyrazil proto do Nového Veselí, kde je po letech sníh. Obul boty, nasadil běžky a vyrazil na túru,“ sdělil v roce 2017 mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman pod útokem

Prezidentské volby v lednu 2018 proběhly relativně klidně – až na moment, kdy Zeman vešel do volební místnosti. Než stačil vložit do urny svůj hlas, vyskočila před ním aktivistka ze skupiny Femen a na obnaženém těle měla nápis mířený proti Zemanovi a Putinovi. Vzápětí ji srazila prezidentská ochranka. Hlava státu ženu po incidentu označila za „sextremistku“.

Zeman s otevřenou náručí

Návštěva srbského Bělehradu byla předposlední zahraniční cestou Zemana v pozici českého prezidenta. Už na letišti se setkal se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučičem, se kterým se – jak je vidno z fotografie – přivítal s otevřenou náručí.

Zeman se zaťatou pěstí

Na druhý svátek vánoční v roce 2017 měl prezident svůj tradiční projev. Během něj zmínil, že neplánuje vyhlašovat nové volby, a slíbil, že vláda Andreje Babiše (ANO) vznikne do několika měsíců. Také náhle zaťal pěst a zamával s ní, čímž pro uživatele internetu připravil další vděčný zdroj vtípků.

Zeman s becherovkovým samopalem

Tisková konference prezidenta Zemana při návštěvě Plzeňského kraje měla poněkud netradiční vsuvku. Ve Zbiroze na Rokycansku se hlava státu pochlubila jedním z darů – dřevěnou maketou samopalu s nápisem „na novináře“. Zásobník tvořila lahev Zemanova oblíbeného alkoholu, tedy Becherovky.

Zeman jako „aligátor“

Když Zeman v roce 2013 vyhrál první kolo prezidentské volby, neskrýval dobrou náladu. Během rozhovoru pro televizi Prima se po dotazu, zda vlastní nějaký mobilní telefon, rozhodl k překvapení všech přítomných – včetně reportérky – předvést „aligátora“. Tak se totiž jmenoval i model jeho jednoduchého a levného mobilu.

Zeman nad korunovačními klenoty

Prezident byl coby jeden z klíčníků u slavnostního otevření Korunní komory v katedrále sv. Víta, kde jsou uloženy korunovační klenoty. Ze zveřejněných záběrů a fotografií ale bylo zřejmé, že jeho forma tehdy nebyla nejlepší. Zeman se nad klenoty ošíval, místy vypadal nepřítomně a podle dalších svědectví mírně vrávoral. Pražský hrad jeho zdravotní stav připsal viróze, jiní vsázeli spíše na alkohol.

Zeman mávající holí

Jiný rozpačitý moment dal vzniknout další fotografii. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dorazil na schůzku se Zemanem, přičemž před ní avizoval, že nehodlá podávat demisi. Prezident však nechal na Pražském hradě připravit sál, jako kdyby ministerský předseda demisi přinesl. Ve stejném duchu se nesl i jeho projev, přičemž Sobotkovi šermoval holí před obličejem. Poté odešel ze sálu, zatímco předseda vlády stále mluvil k novinářům.

Zeman pálící trenýrky

Skupina Ztohoven v roce 2015 v převlečení za kominíky vyšplhala na střechu paláce Pražského hradu a vyměnila prezidentskou standartu za červené trenýrky. Svou akcí chtěla protestovat proti chování prezidenta. Červené trenýrky se poté staly symbolem odporu proti Zemanovi. Ten se s protestem vypořádal po svém. V červnu svolal tiskovou konferenci a nechal trenýrky ceremoniálně spálit v Lumbeho zahradě v areálu Pražského hradu. Na nečekané události se podíleli hasiči z hradního útvaru.

Zeman prohlížející volební lístek

Během parlamentních voleb v roce 2021 vložil Zeman svůj hlas z pohodlí prezidentského zámku v Lánech. Aby Pražský hrad ukázal, že je hlava státu v pořádku, zveřejnil několik fotografií s prezidentem a volební urnou, na některých z nich ale Zeman nevypadal příliš přítomně. Den po volbách skončil v Ústřední vojenské nemocnici.

Tagy: