Každá hodina strávená u obrazovky zvyšuje riziko krátkozrakosti o 21 procent, zjistili korejští vědci. Výsledky studie zveřejnili ve vědeckém časopise JAMA Network Open. Lidem doporučili chodit více ven a častěji se dívat do dálky.
Korejští vědci zjistili, že každá hodina, kterou mladí lidé stráví před obrazovkou, zvyšuje pravděpodobnost krátkozrakosti, informuje web The Guardian.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zubař měl vytrhnout muži 18 zdravých zubů. Odvedl jsem dobrou práci, hájí se u soudu v Ostravě
Krátkozrakost je způsobena nadměrným prodloužením oční bulvy. Podle výzkumu by do roku 2050 mohlo mít tuto vadu přibližně 40 % dětí a dospívajících na celém světě.
Roli v tom, u koho se krátkozrakost vyvine, hraje genetika. Mezi další faktory, které zvyšují riziko, patří i nedostatečný pobyt venku a dlouhodobé soustředění se na věci, které jsou blízko – tedy například obrazovky.
Vědci zkoumali 45 studií zahrnujících 335 524 účastníků. Jedna hodina denně u mobilního telefonu nebo počítače je podle nich neškodná. Young Kook Kim, autor studie publikované ve vědeckém časopise JAMA Network Open, ale upozornil, že každá další hodina zvyšuje riziko krátkozrakosti přibližně o 21 procent.
Podle vědců nejsou bezpečné ani knihy. Lidé by prý měli více chodit ven a častěji se dívat do dálky.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Mor, který kazí Čechům životy. Před spaním vynechte hádky a odložte mobily, radí odborníci