Česko čeká rapidní oteplení. Těsně před Vánoci vyskočí denní maxima až o 10 stupňů
krátkozrakost
Výpis příspěvků ke štítku „krátkozrakost“
Je Vám přes 40 let a oddalujete si při čtení text? Možná je to presbyopie, co to znamená?
Presbyopie, neboli vetchozrakost, je přirozený jev, který nastává po 40. roce života. Ať již nosíte brýle či nikoliv, čočka v oku začne postupně ztrácet pružnost a schopnost zaostřovat (schopnost akomodace). Můžete mít rozmazaný text na mobilním telefonu, písmenka v knize jsou pro vás příliš malá, detaily nevidíte ostře, je pro vás problematické se nalíčit. Při čtení máte potřebu text oddalovat (říká se tomu „syndrom krátkých rukou“) a máte daleko větší nároky na dobré osvětlení. Hostem pořadu Ptejte se doktora byl MUDr. Jakub Ventruba, Ph. D., který je jedním z předních českých oftalmologů a zároveň působí jako hlavní lékař pro refrakční a laserovou chirurgii v síti očních klinik LEXUM, a paní Magdalena, která podstoupila laserový oční zákrok metodou Presbyond.
Oční vady: Bývají vrozené, ale objevit se umí i náhle. Většinu lze napravit
Zhruba deset procent Čechů trpí oční vadou. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Některé jsou vrozené, jiné se mohou objevit jako důsledek nezdravého životního stylu. Mezi základní typy očních vad patří krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus nebo stařecká vetchozrakost, čili presbyopie. Nejste si jistí, jestli se některá z nich náhodou netýká i vás? Pak je čas na návštěvu optometristy nebo oftalmologa. Není totiž nutné smířit se s doživotním omezením.
Tablety a mobily si vybírají na zraku dětí svou daň. Experti popsali varovné signály i prevenci
Za posledních deset let přibylo 30 procent dětí s krátkozrakostí. Mezi hlavní viníky toho, že děti špatně vidí na dálku, patří dlouhé sledování obrazovek – televizí, tabletů i mobilních telefonů. Experti oslovení CNN Prima NEWS proto radí nepodceňovat preventivní prohlídky. Nejlepší prevencí krátkozrakosti u dětí je podle odborníků pobyt venku na přirozeném denním světle.
Kontaktní čočky slaví šedesátiny. Jak kousek průhledného gelu usnadnil život brejlounům
Měkké kontaktní čočky patří přesně mezi ty vynálezy, za které jejich autor nějakým omylem nezískal Nobelovu cenu. Pro nás brejlouny je Otto Wichterle člověkem, který nás zbavil jha nepohodlných brýlových obrouček a umožnil nám fungovat prakticky bez omezení. Kontaktní čočky za 60 let své existence prodělaly neuvěřitelný vývoj.
Postcovidový syndrom se může týkat i zraku: Kdy je vhodné zajít raději k očnímu?
Postcovidové příznaky trápí mnoho lidí, kteří se vyléčili z nemoci COVID-19. Kromě bolesti hlavy, potíží s dýcháním, kašlem a dlouhodobou únavou si lidé stěžují také na problémy se zrakem různého charakteru a intenzity. Podle primářky Oční kliniky NeoVize Lucie Valešové se tak oční kliniky plní pacienty, kteří prodělali covid. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mimo jiné zmiňuje, proč je důležité chodit na pravidelné prohlídky k očnímu a jak poznat, že se jedná o problém způsobený onemocněním COVID-19.
Krátkozrakost dosahuje epidemických rozměrů po celém světě, upozorňují odborníci
Podle odborníků přibývá lidí s krátkozrakostí a dalšími očními vadami a nemocemi. Problém vnímají v nedostatečné prevenci, kdy lidé odkládají prohlídky v domnění, že jejich zrak je v pořádku. Nemusí tomu ale tak být a je potřeba si uvědomit, že zrak je nejdůležitější vjem, který máme. Jak vypadá běžný život nevidomého člověka a s čím vším se musí poprat? O tom vypráví ve svém příběhu Marie Zemanová (47 let). I když prakticky nevidí, stále je velmi aktivní a podporuje lidi s podobným hendikepem.
Světový den zraku: Oči máme jenom jedny, pečujme o ně!
Na druhý říjnový čtvrtek pravidelně připadá Světový den zraku. Ten má za cíl upozornit na rizika očních vad a vyzývá k tomu, abychom se o zdraví svých očí pečlivě starali. Vždyť zrakem získáváme až 80 procent okolních vjemů. Díky dostupné a kvalitní lékařské péči mají Češi tu výhodu, že řadě problémů mohou preventivně předcházet a většinu potíží lze úspěšně řešit. Přesto mnozí z nás návštěvy očního lékaře zanedbávají.
Vidím, že nevidím! Jak poznáte, že trpíte oční vadou?
Ačkoliv 60 procent světové populace trpí oční vadou, pouhá čtvrtina problémy řeší. Ignorováním potíží si však můžete „zadělat“ na další zdravotní trable, jako jsou bolesti hlavy či zvýšená únava, ale také nevratně ztratit zrak. Nepodceňujte proto pravidelné návštěvy očního lékaře, obzvlášť pokud pociťujete změny ve vidění. Ukážeme vám, jak se projevují nejrozšířenější oční vady a jak se jich můžete zbavit.