reklama

Rossiho udržela mezi živými obří „klika“. Na Spielbergu by se vůbec nemělo závodit

Takto těsně minula Valentina Rossiho motorka Franca Morbidelliho v nedělním závodu MotoGP.
Foto: Profimedia

Boj na život a na smrt. Tak by se dalo shrnout nedělní dění v rámci závodu mistrovství světa silničních motocyklů. Na rakouském okruhu Spielberg létaly motorky vzduchem a jen centimetry rozhodly o tom, že se závodění neproměnilo v tragédii. Za největšího „klikaře“ víkendu lze označit Itala Valentina Rossiho. Ten uvedl, že za dlouhá léta mezi elitou podobnou hrůzu nezažil. „V Rakousku bylo pár strážných andělů, kteří uchránili, co mohli,“ řekl webu CNN Prima NEWS účastník juniorského motocyklového šampionátu Filip Řeháček.

reklama

Daidžiró Kato, Šója Tomizawa, Marco Simoncelli a Luis Salom. To jsou jména jezdců z MotoGP, kteří za riskantní povolání zaplatili jen v novém tisíciletí životem.

Pokud by v neděli přijel Valentino Rossi do ostré pravotočivé zatáčky na rakouském okruhu Spielberg o několik málo setin vteřiny rychleji, mohl rozšířit smutný seznam. Důsledky byly za přispění obří porce štěstí jiné a Rossi může nadále natahovat svoji bohatou kariéru.

Po souboji Johanna Zarca a Franca Morbidelliho zamířili oba zainteresovaní i se svými stroji na zem. Motocykly měly díky rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu obrovskou kinetickou energii a doletěly až do ostré zatáčky, ve které protančily právě mezi projíždějícím Rossim a také dalším jezdcem tovární Yamahy Maverickem Viňalesem.

Krátce poté, co byl závod vinou karambolu přerušen, sledovala motocyklová legenda Rossi děsivé záběry, na kterých figurovala v roli šťastlivce. Bylo zcela patrné, jak na „Doktora“ celá situace dolehla. Třásl se, kroutil hlavou a sám zkrátka nevěřil, jak obrovskou kliku měl.

Reportér MotoGP Simon Patterson situaci glosoval následovně: „Je to poprvé, co Valentino skutečně vypadal na svůj věk,“ poznamenal k vyděšené tváři 41letého veterána.

„Největší hrůza v mojí kariéře,“ řekl lakonicky sám Rossi, který se v mistrovství světa silničních motocyklů pohybuje od roku 1996. Z hororového okamžiku se ale dokázal oklepat a po obnoveném startu si vyjel páté místo.

Nešlo o chybu závodníků

Lze některému z jezdců, kteří zapříčinili děsivou podívanou, přičítat pochybení? „Zarco předjel Morbidelliho před zlomem rovinky. V rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu není jen tak bleskově pozměnit směr. Čas na reakci je minimální. Možná se ho snažil předjet trochu později, pak už to oba vymrštilo. Každopádně z mého pohledu šlo spíše o závodní incident,“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS Filip Řeháček, 18letý závodník, který se účastní juniorského mistrovství světa silničních motocyklů v barvách španělského týmu Laglisse.

Motocykly by se podle Řeháčka v budoucnu podobným způsobem neměly proměňovat v potenciální zabijáky vážící kolem 160 kilogramů. Už dříve se totiž probíralo to, zda je Spielberg vhodným dějištěm MotoGP.

„Je to trať ideální pro formule a auta. Jsou tam 90stupňové zatáčky po ohromně dlouhých rovinkách. Motorkám tam hrozí přesně takové věci. Pokud někdo v obří rychlosti před takovou zatáčkou spadne, tak motorka letí. A může trefit člověka, který masivně zpomalí,“ uvedl Řeháček. „Neděle akorát rozvířila další diskuse. Byla to vyloženě studie toho, co se může stát,“ dodal.

A stát se toho mohlo opravdu hodně. „Štěstí bylo, že Zarcova motorka aspoň narazila do bariéry, tím se dost zbrzdila. A pak, zaplaťpánbůh, oba stroje proletěly tratí ve chvíli, kdy jí proletěly,“ podotkl Řeháček.

Drama také v Moto2

O obřím štěstí se v neděli nedalo hovořit pouze v královské kubatuře. Červená vlajka signalizující přerušený závod zavlála o několik desítek minut dříve také ve třídě Moto2.

K tématu

Chvíli po startu upadl dosavadní lídr seriálu Enea Bastianini. Sebe stihl Ital odklidit do relativního bezpečí včas, ovšem jeho motocykl zůstal hrozivě ležet uprostřed trati. Několik závodníků se mohutné překážce stihlo vyhnout, ne však už Malajsijec Hafizh Syahrin, který do ní vrazil plnou rychlostí a oba stroje rozmetal na kusy.

„Ani tady nešlo o ničí chybu, to zkrátka přinesl závod. Bastianini měl highsider (jev, kdy se motorka zavlní a vykopne jezdce ze sedla, pozn. red.) na výjezdu ze zatáčky. Motorka bohužel zůstala na trati. Syahrin nic neviděl, protože před ním jel jezdec, který uhnul včas. Bastianini už ale v té rychlosti nemohl zareagovat,“ ohlédl se za dalším pádem Řeháček.

Syahrin letěl po nárazu několik metrů vzduchem. Zázrakem ale neutrpěl žádné vážné zranění, které by ohrozilo jeho život.

„V Rakousku bylo pár strážných andělů, kteří uchránili, co mohli,“ řekl s úlevou k perné neděli Řeháček, který se sám při závodech snaží nad podobně nebezpečnými situacemi zbytečně nepřemýšlet. „My jezdci počítáme s tím, že se něco podobného může přihodit. Motosport je zkrátka nebezpečný a nevyzpytatelný. Vždycky byl, vždycky bude. Ale samozřejmě zároveň doufáte, že něco takto brutálního se nepřihodí,“ zakončil.

Na Spielbergu se při upraveném kalendáři vinou koronavirové pandemie jede závod MotoGP i další víkend. Snad bude mít Velká cena Štýrska klidnější průběh a strážní andělé budou moct odpočívat.

K tématu

Tagy: MotoGP motorismus sport Valentino Rossi Spielberg Filip Řeháček
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?

ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?

Česká vláda včetně premiéra Andreje Babiše i ministra obrany Lubomíra Metnara dala jasně najevo, že nehodlá krátit výdaje na Armádu České republiky. Navzdory požadavkům komunistické strany, která Babišův kabinet drží u moci. Koronavirus tedy akceschopnost českého vojska bezprostředně neohrozil. Odhalil však jiný, možná palčivější problém, než peníze. A tím je logistika.

Slovensko

Slovensko má jít po stopách Česka. Nastane částečný lockdown

Slovensko má jít po stopách Česka. Nastane částečný lockdown

Státní tajemník ministerstva zahraničních věcí Martin Klus před jednáním krizového štábu uvedl, že se bude zabývat mimo jiné uzavíráním hranic. Podle informací slovenské televize JOJ by měl začít platit částečný lockdown od nasledujícího pondělí. Slovenské televizi JOJ to potvrdilo hned několik zdrojů. O tom, jak bude lockdown vypadat a probíhat, jedná Ústřední krizový štáb. Informaci přinesl web noviny.sk.

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

reklama
Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Von der Leyenová: Volala jsem Babišovi, do Česka zasíláme 30 plicních ventilátorů
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Další články
reklama
reklama