reklama

Rossiho udržela mezi živými obří „klika“. Na Spielbergu by se vůbec nemělo závodit

Boj na život a na smrt. Tak by se dalo shrnout nedělní dění v rámci závodu mistrovství světa silničních motocyklů. Na rakouském okruhu Spielberg létaly motorky vzduchem a jen centimetry rozhodly o tom, že se závodění neproměnilo v tragédii. Za největšího „klikaře“ víkendu lze označit Itala Valentina Rossiho. Ten uvedl, že za dlouhá léta mezi elitou podobnou hrůzu nezažil. „V Rakousku bylo pár strážných andělů, kteří uchránili, co mohli,“ řekl webu CNN Prima NEWS účastník juniorského motocyklového šampionátu Filip Řeháček.

reklama

Daidžiró Kato, Šója Tomizawa, Marco Simoncelli a Luis Salom. To jsou jména jezdců z MotoGP, kteří za riskantní povolání zaplatili jen v novém tisíciletí životem.

Pokud by v neděli přijel Valentino Rossi do ostré pravotočivé zatáčky na rakouském okruhu Spielberg o několik málo setin vteřiny rychleji, mohl rozšířit smutný seznam. Důsledky byly za přispění obří porce štěstí jiné a Rossi může nadále natahovat svoji bohatou kariéru.

Po souboji Johanna Zarca a Franca Morbidelliho zamířili oba zainteresovaní i se svými stroji na zem. Motocykly měly díky rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu obrovskou kinetickou energii a doletěly až do ostré zatáčky, ve které protančily právě mezi projíždějícím Rossim a také dalším jezdcem tovární Yamahy Maverickem Viňalesem.

Krátce poté, co byl závod vinou karambolu přerušen, sledovala motocyklová legenda Rossi děsivé záběry, na kterých figurovala v roli šťastlivce. Bylo zcela patrné, jak na „Doktora“ celá situace dolehla. Třásl se, kroutil hlavou a sám zkrátka nevěřil, jak obrovskou kliku měl.

Reportér MotoGP Simon Patterson situaci glosoval následovně: „Je to poprvé, co Valentino skutečně vypadal na svůj věk,“ poznamenal k vyděšené tváři 41letého veterána.

„Největší hrůza v mojí kariéře,“ řekl lakonicky sám Rossi, který se v mistrovství světa silničních motocyklů pohybuje od roku 1996. Z hororového okamžiku se ale dokázal oklepat a po obnoveném startu si vyjel páté místo.

Nešlo o chybu závodníků

Lze některému z jezdců, kteří zapříčinili děsivou podívanou, přičítat pochybení? „Zarco předjel Morbidelliho před zlomem rovinky. V rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu není jen tak bleskově pozměnit směr. Čas na reakci je minimální. Možná se ho snažil předjet trochu později, pak už to oba vymrštilo. Každopádně z mého pohledu šlo spíše o závodní incident,“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS Filip Řeháček, 18letý závodník, který se účastní juniorského mistrovství světa silničních motocyklů v barvách španělského týmu Laglisse.

Motocykly by se podle Řeháčka v budoucnu podobným způsobem neměly proměňovat v potenciální zabijáky vážící kolem 160 kilogramů. Už dříve se totiž probíralo to, zda je Spielberg vhodným dějištěm MotoGP.

„Je to trať ideální pro formule a auta. Jsou tam 90stupňové zatáčky po ohromně dlouhých rovinkách. Motorkám tam hrozí přesně takové věci. Pokud někdo v obří rychlosti před takovou zatáčkou spadne, tak motorka letí. A může trefit člověka, který masivně zpomalí,“ uvedl Řeháček. „Neděle akorát rozvířila další diskuse. Byla to vyloženě studie toho, co se může stát,“ dodal.

A stát se toho mohlo opravdu hodně. „Štěstí bylo, že Zarcova motorka aspoň narazila do bariéry, tím se dost zbrzdila. A pak, zaplaťpánbůh, oba stroje proletěly tratí ve chvíli, kdy jí proletěly,“ podotkl Řeháček.

Drama také v Moto2

O obřím štěstí se v neděli nedalo hovořit pouze v královské kubatuře. Červená vlajka signalizující přerušený závod zavlála o několik desítek minut dříve také ve třídě Moto2.

Chvíli po startu upadl dosavadní lídr seriálu Enea Bastianini. Sebe stihl Ital odklidit do relativního bezpečí včas, ovšem jeho motocykl zůstal hrozivě ležet uprostřed trati. Několik závodníků se mohutné překážce stihlo vyhnout, ne však už Malajsijec Hafizh Syahrin, který do ní vrazil plnou rychlostí a oba stroje rozmetal na kusy.

„Ani tady nešlo o ničí chybu, to zkrátka přinesl závod. Bastianini měl highsider (jev, kdy se motorka zavlní a vykopne jezdce ze sedla, pozn. red.) na výjezdu ze zatáčky. Motorka bohužel zůstala na trati. Syahrin nic neviděl, protože před ním jel jezdec, který uhnul včas. Bastianini už ale v té rychlosti nemohl zareagovat,“ ohlédl se za dalším pádem Řeháček.

Syahrin letěl po nárazu několik metrů vzduchem. Zázrakem ale neutrpěl žádné vážné zranění, které by ohrozilo jeho život.

„V Rakousku bylo pár strážných andělů, kteří uchránili, co mohli,“ řekl s úlevou k perné neděli Řeháček, který se sám při závodech snaží nad podobně nebezpečnými situacemi zbytečně nepřemýšlet. „My jezdci počítáme s tím, že se něco podobného může přihodit. Motosport je zkrátka nebezpečný a nevyzpytatelný. Vždycky byl, vždycky bude. Ale samozřejmě zároveň doufáte, že něco takto brutálního se nepřihodí,“ zakončil.

Na Spielbergu se při upraveném kalendáři vinou koronavirové pandemie jede závod MotoGP i další víkend. Snad bude mít Velká cena Štýrska klidnější průběh a strážní andělé budou moct odpočívat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají
Zahraničí

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana
Václav Klaus

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana

Bývalý prezident Václav Klaus v neděli navštívil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN). Jeho mluvčí Petr Macinka uvedl, že tam Klaus zamířil na předem domluvenou kontrolu a při té příležitosti šel pozdravit současnou hlavu státu Miloše Zemana. Ten v nemocnici zůstává od úterý, podle Hradu kvůli dehydrataci a lehkému vyčerpání.

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Dojemný snímek Schumacherů. Vzdal bych se všeho, abych si s tátou popovídal, řekl Mick

Očekávaný dokument o Michaelu Schumacherovi už je několik dní k dispozici na streamovací platformě Netflix. Jednou z hlavních postav, která ve filmu vypráví o legendě formule 1, je její syn Mick – nyní sám pilot v královně motorsportu. Mluví o tom, jak je pro něj těžké nemoct si s otcem popovídat o svém zaměstnání. Zároveň v souvislosti s filmem publikoval na Instagramu dojemnou fotografii z dětství.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama