reklama

Rossiho udržela mezi živými obří „klika“. Na Spielbergu by se vůbec nemělo závodit

Takto těsně minula Valentina Rossiho motorka Franca Morbidelliho v nedělním závodu MotoGP.
Zdroj: Profimedia

Boj na život a na smrt. Tak by se dalo shrnout nedělní dění v rámci závodu mistrovství světa silničních motocyklů. Na rakouském okruhu Spielberg létaly motorky vzduchem a jen centimetry rozhodly o tom, že se závodění neproměnilo v tragédii. Za největšího „klikaře“ víkendu lze označit Itala Valentina Rossiho. Ten uvedl, že za dlouhá léta mezi elitou podobnou hrůzu nezažil. „V Rakousku bylo pár strážných andělů, kteří uchránili, co mohli,“ řekl webu CNN Prima NEWS účastník juniorského motocyklového šampionátu Filip Řeháček.

reklama

Daidžiró Kato, Šója Tomizawa, Marco Simoncelli a Luis Salom. To jsou jména jezdců z MotoGP, kteří za riskantní povolání zaplatili jen v novém tisíciletí životem.

Pokud by v neděli přijel Valentino Rossi do ostré pravotočivé zatáčky na rakouském okruhu Spielberg o několik málo setin vteřiny rychleji, mohl rozšířit smutný seznam. Důsledky byly za přispění obří porce štěstí jiné a Rossi může nadále natahovat svoji bohatou kariéru.

Po souboji Johanna Zarca a Franca Morbidelliho zamířili oba zainteresovaní i se svými stroji na zem. Motocykly měly díky rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu obrovskou kinetickou energii a doletěly až do ostré zatáčky, ve které protančily právě mezi projíždějícím Rossim a také dalším jezdcem tovární Yamahy Maverickem Viňalesem.

Krátce poté, co byl závod vinou karambolu přerušen, sledovala motocyklová legenda Rossi děsivé záběry, na kterých figurovala v roli šťastlivce. Bylo zcela patrné, jak na „Doktora“ celá situace dolehla. Třásl se, kroutil hlavou a sám zkrátka nevěřil, jak obrovskou kliku měl.

Reportér MotoGP Simon Patterson situaci glosoval následovně: „Je to poprvé, co Valentino skutečně vypadal na svůj věk,“ poznamenal k vyděšené tváři 41letého veterána.

„Největší hrůza v mojí kariéře,“ řekl lakonicky sám Rossi, který se v mistrovství světa silničních motocyklů pohybuje od roku 1996. Z hororového okamžiku se ale dokázal oklepat a po obnoveném startu si vyjel páté místo.

Nešlo o chybu závodníků

Lze některému z jezdců, kteří zapříčinili děsivou podívanou, přičítat pochybení? „Zarco předjel Morbidelliho před zlomem rovinky. V rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu není jen tak bleskově pozměnit směr. Čas na reakci je minimální. Možná se ho snažil předjet trochu později, pak už to oba vymrštilo. Každopádně z mého pohledu šlo spíše o závodní incident,“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS Filip Řeháček, 18letý závodník, který se účastní juniorského mistrovství světa silničních motocyklů v barvách španělského týmu Laglisse.

Český motocyklový závodník Filip Řeháček si nemyslí, že by za hororové chvíle mohl někdo z jezdců.
Český motocyklový závodník Filip Řeháček si nemyslí, že by za hororové chvíle mohl někdo z jezdců.
Zdroj: Instagram.com

Motocykly by se podle Řeháčka v budoucnu podobným způsobem neměly proměňovat v potenciální zabijáky vážící kolem 160 kilogramů. Už dříve se totiž probíralo to, zda je Spielberg vhodným dějištěm MotoGP.

„Je to trať ideální pro formule a auta. Jsou tam 90stupňové zatáčky po ohromně dlouhých rovinkách. Motorkám tam hrozí přesně takové věci. Pokud někdo v obří rychlosti před takovou zatáčkou spadne, tak motorka letí. A může trefit člověka, který masivně zpomalí,“ uvedl Řeháček. „Neděle akorát rozvířila další diskuse. Byla to vyloženě studie toho, co se může stát,“ dodal.

A stát se toho mohlo opravdu hodně. „Štěstí bylo, že Zarcova motorka aspoň narazila do bariéry, tím se dost zbrzdila. A pak, zaplaťpánbůh, oba stroje proletěly tratí ve chvíli, kdy jí proletěly,“ podotkl Řeháček.

Drama také v Moto2

O obřím štěstí se v neděli nedalo hovořit pouze v královské kubatuře. Červená vlajka signalizující přerušený závod zavlála o několik desítek minut dříve také ve třídě Moto2.

K tématu

Chvíli po startu upadl dosavadní lídr seriálu Enea Bastianini. Sebe stihl Ital odklidit do relativního bezpečí včas, ovšem jeho motocykl zůstal hrozivě ležet uprostřed trati. Několik závodníků se mohutné překážce stihlo vyhnout, ne však už Malajsijec Hafizh Syahrin, který do ní vrazil plnou rychlostí a oba stroje rozmetal na kusy.

„Ani tady nešlo o ničí chybu, to zkrátka přinesl závod. Bastianini měl highsider (jev, kdy se motorka zavlní a vykopne jezdce ze sedla, pozn. red.) na výjezdu ze zatáčky. Motorka bohužel zůstala na trati. Syahrin nic neviděl, protože před ním jel jezdec, který uhnul včas. Bastianini už ale v té rychlosti nemohl zareagovat,“ ohlédl se za dalším pádem Řeháček.

Syahrin letěl po nárazu několik metrů vzduchem. Zázrakem ale neutrpěl žádné vážné zranění, které by ohrozilo jeho život.

„V Rakousku bylo pár strážných andělů, kteří uchránili, co mohli,“ řekl s úlevou k perné neděli Řeháček, který se sám při závodech snaží nad podobně nebezpečnými situacemi zbytečně nepřemýšlet. „My jezdci počítáme s tím, že se něco podobného může přihodit. Motosport je zkrátka nebezpečný a nevyzpytatelný. Vždycky byl, vždycky bude. Ale samozřejmě zároveň doufáte, že něco takto brutálního se nepřihodí,“ zakončil.

Na Spielbergu se při upraveném kalendáři vinou koronavirové pandemie jede závod MotoGP i další víkend. Snad bude mít Velká cena Štýrska klidnější průběh a strážní andělé budou moct odpočívat.

K tématu

Tagy: MotoGP motorismus sport Valentino Rossi Spielberg Filip Řeháček
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů

Jedna dávka vakcíny sice umožňuje očkovaným cestovat do některých zemí nebo využívat jinak omezené služeb, přesto by ji lidé neměli z medicínského hlediska příliš přeceňovat. Lékaři zdůrazňují, že je člověk plně chráněn teprve až 14 dnů po podání druhé dávky. Apelují proto na ministerstvo zdravotnictví, aby se čekání mezi vpichy znovu zkrátilo na 21 dnů. 42 dnů prý mělo smysl pouze při nedostatku vakcín.

Velký den milovníků levné módy. Primark v Česku otvírá svou první prodejnu
Chaos kolem táborů se blíží ke konci. Budou se vaše děti muset znovu testovat?
Velký návrat pilota, který málem uhořel, do F1 se nekoná. Rozlučku zhatila opatření
Meghan na odhalení sochy Diany? Pokud dorazí, bude to cirkus, říká královský expert
reklama
reklama
Summit Bidena a Putina: Strnulé úsměvy, pompézní konvoj a pořádné faux pas

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Válek: Místo dupání po lidech měla vláda vysvětlovat, proč se očkovat. Totálně selhala
Někdo si nepřál, aby stížnosti na Feriho doputovaly až k vedení fakulty, uvedl děkan
Další články
reklama
reklama