reklama

Rossiho udržela mezi živými obří „klika“. Na Spielbergu by se vůbec nemělo závodit

Boj na život a na smrt. Tak by se dalo shrnout nedělní dění v rámci závodu mistrovství světa silničních motocyklů. Na rakouském okruhu Spielberg létaly motorky vzduchem a jen centimetry rozhodly o tom, že se závodění neproměnilo v tragédii. Za největšího „klikaře“ víkendu lze označit Itala Valentina Rossiho. Ten uvedl, že za dlouhá léta mezi elitou podobnou hrůzu nezažil. „V Rakousku bylo pár strážných andělů, kteří uchránili, co mohli,“ řekl webu CNN Prima NEWS účastník juniorského motocyklového šampionátu Filip Řeháček.

reklama

Daidžiró Kato, Šója Tomizawa, Marco Simoncelli a Luis Salom. To jsou jména jezdců z MotoGP, kteří za riskantní povolání zaplatili jen v novém tisíciletí životem.

Pokud by v neděli přijel Valentino Rossi do ostré pravotočivé zatáčky na rakouském okruhu Spielberg o několik málo setin vteřiny rychleji, mohl rozšířit smutný seznam. Důsledky byly za přispění obří porce štěstí jiné a Rossi může nadále natahovat svoji bohatou kariéru.

Po souboji Johanna Zarca a Franca Morbidelliho zamířili oba zainteresovaní i se svými stroji na zem. Motocykly měly díky rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu obrovskou kinetickou energii a doletěly až do ostré zatáčky, ve které protančily právě mezi projíždějícím Rossim a také dalším jezdcem tovární Yamahy Maverickem Viňalesem.

Krátce poté, co byl závod vinou karambolu přerušen, sledovala motocyklová legenda Rossi děsivé záběry, na kterých figurovala v roli šťastlivce. Bylo zcela patrné, jak na „Doktora“ celá situace dolehla. Třásl se, kroutil hlavou a sám zkrátka nevěřil, jak obrovskou kliku měl.

Reportér MotoGP Simon Patterson situaci glosoval následovně: „Je to poprvé, co Valentino skutečně vypadal na svůj věk,“ poznamenal k vyděšené tváři 41letého veterána.

„Největší hrůza v mojí kariéře,“ řekl lakonicky sám Rossi, který se v mistrovství světa silničních motocyklů pohybuje od roku 1996. Z hororového okamžiku se ale dokázal oklepat a po obnoveném startu si vyjel páté místo.

Nešlo o chybu závodníků

Lze některému z jezdců, kteří zapříčinili děsivou podívanou, přičítat pochybení? „Zarco předjel Morbidelliho před zlomem rovinky. V rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu není jen tak bleskově pozměnit směr. Čas na reakci je minimální. Možná se ho snažil předjet trochu později, pak už to oba vymrštilo. Každopádně z mého pohledu šlo spíše o závodní incident,“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS Filip Řeháček, 18letý závodník, který se účastní juniorského mistrovství světa silničních motocyklů v barvách španělského týmu Laglisse.

Motocykly by se podle Řeháčka v budoucnu podobným způsobem neměly proměňovat v potenciální zabijáky vážící kolem 160 kilogramů. Už dříve se totiž probíralo to, zda je Spielberg vhodným dějištěm MotoGP.

„Je to trať ideální pro formule a auta. Jsou tam 90stupňové zatáčky po ohromně dlouhých rovinkách. Motorkám tam hrozí přesně takové věci. Pokud někdo v obří rychlosti před takovou zatáčkou spadne, tak motorka letí. A může trefit člověka, který masivně zpomalí,“ uvedl Řeháček. „Neděle akorát rozvířila další diskuse. Byla to vyloženě studie toho, co se může stát,“ dodal.

A stát se toho mohlo opravdu hodně. „Štěstí bylo, že Zarcova motorka aspoň narazila do bariéry, tím se dost zbrzdila. A pak, zaplaťpánbůh, oba stroje proletěly tratí ve chvíli, kdy jí proletěly,“ podotkl Řeháček.

Drama také v Moto2

O obřím štěstí se v neděli nedalo hovořit pouze v královské kubatuře. Červená vlajka signalizující přerušený závod zavlála o několik desítek minut dříve také ve třídě Moto2.

Chvíli po startu upadl dosavadní lídr seriálu Enea Bastianini. Sebe stihl Ital odklidit do relativního bezpečí včas, ovšem jeho motocykl zůstal hrozivě ležet uprostřed trati. Několik závodníků se mohutné překážce stihlo vyhnout, ne však už Malajsijec Hafizh Syahrin, který do ní vrazil plnou rychlostí a oba stroje rozmetal na kusy.

„Ani tady nešlo o ničí chybu, to zkrátka přinesl závod. Bastianini měl highsider (jev, kdy se motorka zavlní a vykopne jezdce ze sedla, pozn. red.) na výjezdu ze zatáčky. Motorka bohužel zůstala na trati. Syahrin nic neviděl, protože před ním jel jezdec, který uhnul včas. Bastianini už ale v té rychlosti nemohl zareagovat,“ ohlédl se za dalším pádem Řeháček.

Syahrin letěl po nárazu několik metrů vzduchem. Zázrakem ale neutrpěl žádné vážné zranění, které by ohrozilo jeho život.

„V Rakousku bylo pár strážných andělů, kteří uchránili, co mohli,“ řekl s úlevou k perné neděli Řeháček, který se sám při závodech snaží nad podobně nebezpečnými situacemi zbytečně nepřemýšlet. „My jezdci počítáme s tím, že se něco podobného může přihodit. Motosport je zkrátka nebezpečný a nevyzpytatelný. Vždycky byl, vždycky bude. Ale samozřejmě zároveň doufáte, že něco takto brutálního se nepřihodí,“ zakončil.

Na Spielbergu se při upraveném kalendáři vinou koronavirové pandemie jede závod MotoGP i další víkend. Snad bude mít Velká cena Štýrska klidnější průběh a strážní andělé budou moct odpočívat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama