reklama

Obsazení Pandžšíru? Zbožné přání, se kterým Tálibán skončí v hrobě, zní z hrdého údolí

Bojovníci Tálibánu obklíčili vzbouřence v údolí Pandžšír. Radikální hnutí zároveň vyzvalo místní samosprávu, aby složila zbraně. Pandžšír zůstává poslední baštou odporu proti islamistům. K několika tisícům členů místního odboje se připojili i někteří bývalí vojáci afghánské armády.

reklama

Na svazích hor v údolí Pandžšír severně od Kábulu vlají vlajky Severní aliance. Ta bojovala proti Tálibánu, už když v roce 1996 poprvé ovládl většinu Afghánistánu. Odbojní lidé žijící v úrodném údolí řeky jsou hrdí na svou identitu. Cizím vlivům se urputně brání už několik desetiletí a nehodlají na tom nic měnit ani teď.

„Tohle je lidové hnutí. Když přijdou v míru, brány budou otevřené. Pokud se dohodneme, nebudeme s nimi mít žádný problém. Bránili jsme se proti Rusům, Britům i tálibům. Budeme bojovat za celý Afghánistán a ubráníme se,“ říká jeden z místních obyvatel.

Většina obyvatel Pandžšíru by se ráda dohodla s Tálibánem na mírovém řešení konfliktu. Když to ale nepůjde po dobrém, nebudou váhat a chopí se zbraní. „Chceme jim vzkázat, že naším přáním je mír. Nemůžeme mezi sebou stále bojovat. Místní lidé jsou mírumilovní. Pokud ale nebudou chtít mír a budou chtít zasáhnout silou, bitevní pole je připravené,“ pokračuje další muž.

Podle jiného obyvatele okupace a síla v Afghánistánu nikdy nic neřešila a ani nevyřeší. „Jestli ale budou chtít obsadit Pandžšír, můžou si toto zbožné přání vzít do hrobu.“ A podobně to vidí i starší muž, který už zažil mnohé boje. „Dříve jsme bojovali po boku mudžahedínů. Teď se dozvídáme, že tálibové chtějí postupovat směrem k našemu údolí. Jsme připravení bránit ho do posledního dechu. Budeme bránit naši domovinu, naši národní hrdost,“ tvrdí odhodlaně.

To, že odbojný lid myslí svá slova vážně, dokládají jednotky rozmístěné v horách. Po zuby ozbrojení muži kontrolují projíždějící auta a cvičí se pro boj v obtížných podmínkách. „Bojujeme za naši čest a za islám. Tihle tálibové jsou tu cizinci. Pokud bude válka, budeme bránit každého Afghánce,“ zakončuje muž v uniformě.

Jestli se dosud nikdy nedobyté údolí podaří ubránit i tentokrát, zatím zůstává otázkou. Jednotky Tálibánu už zahájily postup.

Tagy:

Hlavní zprávy

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

Máte omikron? 20 příznaků, které určí nákazu. Jeden přijde ještě před pozitivním testem

Koronavirová varianta omikron se čím dál více šíří českou populací. Experti vesměs uvádí, že oproti předešlým mutacím sice tolik nezpůsobuje vážná onemocnění, ale je mnohem infekčnější. Jak poznáte, že ho máte? Existuje celá řada příznaků, experti jich zmiňují rovných dvacet. Mezi nimi i ty, které se objeví už zkraje nákazy, dokonce ještě před tím, než vám nákazu potvrdí test.

Philipp: Rozvolňovat můžeme za tři až čtyři týdny. Možná dojde i na čtvrtou dávku

Téma rozvolňování opatření v těchto dnech není na stole kvůli šíření omikronu. Můžeme se o něm začít bavit za zhruba tři až čtyři týdny. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl lékař a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). Kromě toho zmínil, že časem dojde i na debatu nutnosti čtvrté očkovací dávky proti covidu. Poslankyně SPD Karla Maříková současná vládní opatření kritizovala.

Nejezděte na Ukrajinu, apeluje Lipavský na Čechy. Uznal, že se napětí nedaří hasit

Česko zatím nevydává pokyn k evakuaci personálu zastupitelských úřadů na Ukrajině kvůli hrozící ruské invazi. Po úterním jednání krizového štábu resortu zahraničí to novinářům řekl ministr Jan Lipavský (Piráti). Apeloval na české občany, aby necestovali do příhraničních oblastí na východě a severu Ukrajiny. Ti, kteří se v zemi nacházejí, by se podle ministra měli registrovat v systému Drozd, který slouží k informování českých turistů o mimořádných událostech.

reklama

Domácí zpravodajství

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama