reklama

Obsazení Pandžšíru? Zbožné přání, se kterým Tálibán skončí v hrobě, zní z hrdého údolí

Bojovníci Tálibánu obklíčili vzbouřence v údolí Pandžšír. Radikální hnutí zároveň vyzvalo místní samosprávu, aby složila zbraně. Pandžšír zůstává poslední baštou odporu proti islamistům. K několika tisícům členů místního odboje se připojili i někteří bývalí vojáci afghánské armády.

reklama

Na svazích hor v údolí Pandžšír severně od Kábulu vlají vlajky Severní aliance. Ta bojovala proti Tálibánu, už když v roce 1996 poprvé ovládl většinu Afghánistánu. Odbojní lidé žijící v úrodném údolí řeky jsou hrdí na svou identitu. Cizím vlivům se urputně brání už několik desetiletí a nehodlají na tom nic měnit ani teď.

„Tohle je lidové hnutí. Když přijdou v míru, brány budou otevřené. Pokud se dohodneme, nebudeme s nimi mít žádný problém. Bránili jsme se proti Rusům, Britům i tálibům. Budeme bojovat za celý Afghánistán a ubráníme se,“ říká jeden z místních obyvatel.

Většina obyvatel Pandžšíru by se ráda dohodla s Tálibánem na mírovém řešení konfliktu. Když to ale nepůjde po dobrém, nebudou váhat a chopí se zbraní. „Chceme jim vzkázat, že naším přáním je mír. Nemůžeme mezi sebou stále bojovat. Místní lidé jsou mírumilovní. Pokud ale nebudou chtít mír a budou chtít zasáhnout silou, bitevní pole je připravené,“ pokračuje další muž.

Podle jiného obyvatele okupace a síla v Afghánistánu nikdy nic neřešila a ani nevyřeší. „Jestli ale budou chtít obsadit Pandžšír, můžou si toto zbožné přání vzít do hrobu.“ A podobně to vidí i starší muž, který už zažil mnohé boje. „Dříve jsme bojovali po boku mudžahedínů. Teď se dozvídáme, že tálibové chtějí postupovat směrem k našemu údolí. Jsme připravení bránit ho do posledního dechu. Budeme bránit naši domovinu, naši národní hrdost,“ tvrdí odhodlaně.

To, že odbojný lid myslí svá slova vážně, dokládají jednotky rozmístěné v horách. Po zuby ozbrojení muži kontrolují projíždějící auta a cvičí se pro boj v obtížných podmínkách. „Bojujeme za naši čest a za islám. Tihle tálibové jsou tu cizinci. Pokud bude válka, budeme bránit každého Afghánce,“ zakončuje muž v uniformě.

Jestli se dosud nikdy nedobyté údolí podaří ubránit i tentokrát, zatím zůstává otázkou. Jednotky Tálibánu už zahájily postup.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama