Na sociálních sítích se objevily záběry natočené v Afghánistánu, na nichž je vidět ve vzduchu helikoptéra, pod níž je zavěšeno lidské tělo. Zatím není jasné, zda šlo o brutální popravu v režii radikálního hnutí Tálibán, nebo jestli byla tato osoba naživu. Například podle agentury Reuters je pravděpodobnější spíš druhá možnost.
V polovině srpna hnutí Tálibán dobylo hlavní město Kábul, a získalo tak kontrolu nad většinou území Afghánistánu. Po stažení západních sil se dostal nejen ke stovkám tisíc kusů zbraní a obrovskému množství munice, ale také k bojovým vrtulníkům, obrněným vozům, funkčnímu dělostřelectvu či noktovizorům a neprůstřelným vestám.
Nyní má radikální hnutí k dispozici lepší výzbroj než leckterá země na světě. Mnoho odborníků pochybovalo o tom, zda tálibánci dokáží nejmodernější technologie využít v praxi. Bez schopných lidí a dodavatelů, kteří by se starali o údržbu vrtulníků a letadel, je totiž jejich ukořistění spíš symbolickým vítězstvím.
Materiál pro propagandu
„Zabavení zbraní má pro Tálibán větší hodnotu v rámci propagandy, než aby reálně zvýšilo jeho bojeschopnost,“ sdělil pro list Times of Israel bezpečnostní expert Matthew Henman. Na sociálních sítích se skutečně začala objevovat propagandistická videa, na kterých se tálibové ukazují s ukořistěnou technikou.
Největší rozruch však způsobily záběry ikonického amerického vrtulníku UH-60 Black Hawk (Černý jestřáb), který letí ve vzduchu a na provazu pod ním visí člověk. Není zatím jasné, zda živý, nebo mrtvý.
AFGHANISTAN—Talib reportedly flying commandeer American-made UH-60 Black Hawk, today…
— Bree A Dail (@breeadail) August 30, 2021
Unsure what dangling a man like this is attempting to accomplish? pic.twitter.com/tCaVgS6y4d
Někteří novináři začali okamžitě spekulovat nad tím, že by mohlo jít o brutální popravu člověka, který v minulosti spolupracoval s americkou armádou. „Další snímek, který zachycuje svět v nové éře teroru. Takto se teď budou využívat americké helikoptéry,“ napsal na Twitter indický televizní moderátor Sudhir Chaudhary.
Další uživatelé na sociálních sítích se zase sarkasticky vyptávají odborníků, kteří mluvili o tom, že tálibánci nebudou umět vrtulníky pilotovat, jestli si po těchto záběrech stále stojí za svým názorem.
Postupem času v médiích začal převládat názor, že nešlo o zabití spolupracovníka USA, ale o přepravu živé osoby. Nahrává tomu i fakt, že ve veřejném prostoru nejsou záběry ze samotné případné popravy.