reklama

Od pátku bude Česko ve 4. stupni. Vrací se omezení pohybu, zavřou se hospody i hotely

V Česku se budou opět utahovat šrouby. Od pátku přejde země do 4. stupně v systému PES. Zavřou restaurace a hotely, v pondělí o tom rozhodla vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) se za rozhodnutí omluvil.

reklama

„V České republice bude od pátku 4. stupeň. Přál jsem si, abychom do Vánoc fungovali bez opatření. Umím si představit zklamání lidí v pohostinství, kteří pracují a zaměstnávají lidi. Omlouvám se za to. Bylo to těžké,“ řekl na tiskové konferenci Babiš.

„Dlouho jsme to zvažovali. I když je stav pacientů v nemocnicích stabilizovaný, v rámci celého roku zemřelo na covid víc než 9600 lidí. Strašně nás to mrzí. Dochází k nárůstu i mezi seniory. Riskovali bychom ke konci měsíce až 10 tisíc nakažených,“ vysvětlil premiér.

Hospody, restaurace a hotely budou muset zavřít. Můžou mít otevřená výdejová okénka. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je potřeba restaurace a hospody zavřít, protože se tam lidé setkávají bez roušek a jsou spolu delší dobu. „Je udáváno dvojnásobné riziko přenosu koronaviru,“ zdůraznil Blatný.

Vláda pro podniky schválila kompenzace, státní kasu vyjdou na 10 miliard korun. Ubytovací zařízení budou moci za každý den nuceného zavření a pokoj žádat o dotaci ve výši 100 až 330 korun. Kompenzace budou i na nájmy.

Od pátku bude platit zákaz vycházení mezi 23. hodinou a 5. hodinou ráno. Shromažďování bude opět omezeno, scházet se budou moci jen skupinky po šesti lidech.

Výjimky pro obchody

Ve stupni 4 však budou výjimky. Zůstanou například otevřené i malé obchody. Zavřít nebudou muset ani v neděli.

„Reagovali jsme na opakované výzvy Poslanecké sněmovny a zrovnoprávnili jsme všechny, kteří podnikají v obchodech a službách. Obchody a služby zůstanou otevřené,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Ve stupni 4 budou také umožněny návštěvy v sociálních zařízeních díky antigenním testům. Podle Blatného se nejedná o rozebírání systému PES, jak kritizuje opozice.

Kadeřnictví, kosmetické salóny s pedikúrou a manikúrou, masáže a solária zůstanou otevřená. Wellness centra, bazény a sauny musejí být zavřené.

K tématu

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Evropská unie

Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert

Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert

  • Aktualizováno

Evropský soud přerušil jednání o žalobě České republiky na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí Evropské komise o dotaci. O přerušení informoval web iRozhlas.cz, kterému to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Ve sporu jde o zhruba 800 tisíc korun, které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Před 35 lety se Tatra poprvé předvedla Dakaru. Proslavily ji pověstné čapí nohy
Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně
Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Další články
reklama
reklama