Ohňová show na koncertě v ropném skladu. Ukrajinci si utahují ze ztráty Rusů, ukázali video

Rozhovor s ukrajinským velitelem

Rusové musí řešit další problém. Ve městě Makijivka na území samozvané Doněcké lidové republiky vzplálo v noci na středu skladiště ropy. Z vyjádření ukrajinského Centra strategické komunikace vyplývá, že požár nezachvátil budovu náhodou. Ukrajinci se podobnými útoky snaží zpomalit naplnění ruských plánů na obsazení jejich území. Další výbuchy v týdnu otřásly také jihem země. Vedle toho jednotky obránců překazily hned tři průzkumné snahy Ruska v Chersonské oblasti.

Další pokusy odvrátit agresi vojenských sil ruského prezidenta Vladimira Putina vyústily v noci na středu na východě Ukrajiny v masivní explozi. Požár zachvátil ropný sklad v Makijivce u Doněcku, kde tábořily ruské síly.

Twitterový účet Ukraine News Live, který záběry ohněm sužovaného skladu paliva sdílel, přirovnal výbuch k ohňové show. „Ozbrojené síly Ukrajiny uspořádaly divokou ohňovou show pro Rusy v okupované Makijivce v Doněcké oblasti. HIMARS pracoval na nepřátelských pozicích. Hoří místní sklad ropy,“ uvedl.

Zda se jednalo o další přesný zásah raketometů z USA, zatím není potvrzené. O požáru skladu nicméně na svém telegramovém účtu informovalo i Centrum strategické komunikace spadající pod ukrajinské ministerstvo obrany. „V noci byla ohňová show na koncertě, který se konal v ropném skladu v okupované Makijivce. Hořelo a plálo jasně a dlouho. Někde daleko zoufale zavylo stádo podvyživených orků (ukrajinské označení ruských vojáků, pozn. red.),“ stojí v ironicky a posměšně laděném příspěvku, který naznačuje, že se sklad stal terčem ukrajinského útoku.

Problémy i na okupovaném jihu

Podle britského deníku Express velké výbuchy v týdnu otřásly také městem Skadovsk na jihu Ukrajiny, okupovaným ruskou armádou. Operační velitelství Jih se nechalo slyšet, že se podařilo překazit i tři průzkumné snahy ruských vojenských sil ve vesnicích Bilohirka a Trudoliubivka v Chersonské oblasti.

Zástupce šéfa svržené Chersonské regionální rady Jurij Sobolevskyj řekl, že ukrajinské jednotky v oblasti osvobodily asi 50 měst a Rusové utrpěli značné ztráty. Podle deníku Express se Ukrajincům podařilo během úterý na jihu země zlikvidovat 32 ruských vojáků a zničit další vojenské vybavení, a to včetně houfnic, raketového systému země-vzduch nebo čtyř obrněných vozidel.

Tagy: