Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Jazz

Netradiční křestní jména

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Jedním z poměrně nových jmen v České republice je „Jazz“. Jmenuje se tak sedmiletý chlapec, který hraje na tři hudební nástroje. Asi není žádným překvapením, že jeho nejoblíbenějším hudebním stylem je jazz.

Původ chlapcova jména vysvětlil jeho tatínek Petr následovně: „Kdybych se jmenoval příjmením Konipásek, tak si takové jméno asi nedovolíme. Ale Jazz Fink se nám zdálo jako příhodné, vzhledem k tomu, že já jako muzikant od dětství miluju jazz,“ řekl.

O zapsání jména do rodného listu ale museli rodiče žádat úřady. Jazz je v Česku na rozdíl od jiných, mnohdy i výstřednějších, jméno naprosto jediné. Například v trutnovské porodnici se nedávno narodil malý Ohňon.

Investici, Ferrari nebo Análii úřady neschválily

Že v Česku přibývají nová originální jména, CNN Prima NEWS potvrdila i mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová. „Loni jsme děvčatům zapisovali jména jako Trinity, Roňa nebo Ákos, u chlapců jsme tady zase měli Bentleyho, Rolexe nebo třeba Hannibala,“ uvedla.

Ne vždy ale dojde ke schválení zvoleného jména rodičů úřady. Čeští úředníci v minulosti nepovolili například jména jako Investice, Ferrari nebo Análie. Bez ohledu na úřady by rodiče při výběru jména měli být obezřetní. Na to upozorňuje například psycholog Jiří Brančík.

„Musí zvážit, jak na to může okolí reagovat. Neměli by zbytečně komplikovat potomkovi život. Může to způsobit určité komplikace ve škole. Ale že by to zase způsobovalo celoživotní trauma, to dost pochybuji,“ řekl.

Tagy: