Okamura nadále zůstane šéfem SPD. Na sjezdu kritizoval vládu, na místo dorazil i Zeman

Exprezident Miloš Zeman a předseda SPD Tomio Okamura na celostátní konferenci hnutí

Hnutí SPD na svém sjezdu rozhodlo, že Tomio Okamura i nadále zůstane předsedou hnutí. Při hlasování získal 195 z 216 hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Sjezd zahájil kritikou vlády a odmítnutím války, migrace i eura. Dorazil i bývalý prezident Miloš Zeman. Kritizoval SPD za neprosazování přímé volby starostů a hejtmanů. Zopakoval, že v příští vládě by rád viděl SPD a ANO. Zdravici zaslal i exprezident Klaus. Podle něj v eurovolbách budou moci voliči SPD vyjádřit, že „oni také válku nechtějí“.

„Peníze Čechům, ne Ukrajině. Chceme mír, ne válku. Ne migraci, ne euru. Chceme právo na referendum,“ uvedl Okamura. Podle něj vláda „najela na strašení Ruskem a doslova válečný mód“ a nedávné slovenské prezidentské volby pro lidi mohou být inspirací. „Pokud se spojíme všichni, kdo chceme mír, a ne diktát Bruselu, máme šanci zvítězit proti válečným štváčům z pětikoalice,“ uvedl šéf SPD. Dodal, že pokud budou „vlastenecké strany“ v eurovolbách úspěšné, mohou překreslit politickou mapu EU. Okamura také kritizoval cenzuru, migrační pakt či plány unie na snižování emisí.

ČTĚTE TAKÉ: Fiala se stal znovu šéfem ODS. Budeme bojovat o charakter našeho státu, slíbil na kongresu

Parlamentní SPD bude v sobotu na konferenci jednat i o přípravě na podzimní krajské a senátní volby. Okamura zmínil snahu získat voliče hnutí ANO. Místopředseda hnutí Radim Fiala řekl, že SPD musí posílit v komunálu a nemůže podcenit senátní volby. „Zároveň musíme dát jasný signál pro sněmovní volby v roce 2025. Musíme být připraveni podílet se na vládě,“ uvedl Fiala. Podle něj volič napoví, s kým by hnutí mohlo případně pak vládnout.

„Jako občan si přeji v parlamentních volbách vládní koalici hnutí ANO a SPD,“ řekl ve svém vystoupení Zeman. Označil za překážku a politickou chybu, že SPD „dostatečně nepodpořilo“ lídra ANO Andreje Babiše v loňské prezidentské volbě. Zmínil, že se s SPD neshodne na požadavku vystoupit z EU, v referendu by hlasoval proti. Kritizoval hnutí za neprosazování přímé demokracie. „Copak přímá demokracie je jen referendum? Je to i volba starostů, hejtmanů,“ řekl bývalý prezident. Připomněl, že poslanci SPD mohou zákony navrhnout. Uvedl, že hnutí se neumí propagovat. SPD nepovažuje za extremisty, ale za radikály.

Zeman kritizoval i vládní strany, zmínil Bezpečnostní informační službu (BIS), kterou nazval „Koudelkovou tajnou službou“. Ředitele civilní kontrarozvědky Michala Koudelku Zeman opakovaně kritizoval už v době, kdy byl prezidentem. Zhruba po hodině a půl někdejší prezident konferenci opustil.

Další bývalý prezident Klaus ve zdravici uvedl, že by konference měla aktivizovat stoupence SPD před eurovolbami. „Voliči budou mít možnost volbou vyjádřit, že oni také válku nechtějí,“ uvedl Klaus. Míní, že volby budou „soubojem o souhlas či nesouhlas“ s politikou pětikoaliční vlády. Klaus je bývalým dlouholetým předsedou ODS, která v sobotu má svůj kongres v Ostravě. Se svou bývalou stranou se ale již dříve názorově rozešel.

Konference začala minutou ticha za nedávno zesnulého poslance SPD Jaroslava Baštu. Následovala hymna. Na pódiu v jednacím sále bylo předsednictvo hnutí, které vedle Okamury a Fialy tvoří poslanci Radek Rozvoral a Radovan Vích a europoslanec Ivan David. Čestné místo připadlo Zemanovi. Přijelo celkem 225 delegátů a delegátek.

Hnutí SPD je na české politické scéně od června 2015, kdy ho Okamura založil po vnitrostranických sporech a odchodu z Úsvitu přímé demokracie. Uspělo ve sněmovních volbách v roce 2017 i 2021. Podle volebních průzkumů se teď podpora SPD pohybuje kolem deseti procent. Hnutí ve svém dlouhodobém programu píše, že je vlastenecké a prosazuje přímou demokracii, tradiční hodnoty, referendum o vystoupení z Evropské unie či rovný růst důchodů všem o stejnou částku. Odmítá přijímání migrantů, rovné manželství pro všechny či vyplácení dávek lidem, které označuje za nepřizpůsobivé.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nezastavíme-li migranty na hranicích, v Praze se bude střílet jako v Paříži, tvrdí Fiala z SPD

Tagy: