
Nerudová se stala největším expertem na Trumpa, rýpl si Kolář. Mlejnek zmínil „zpátečku“ Babiše
Evropská civilizace stojí na zásadní křižovatce. Americký prezident Donald Trump dává protekcionismu Evropské unie ochutnat její vlastní medicínu, uvedl europoslanec za Motoristy sobě Filip Turek na konferenci o směřování evropské politiky. Na akci vystoupili i exprezident Václav Klaus či konzervativec Christopher DeMuth, který v minulosti pracoval v administrativě prezidenta Ronalda Reagana. „Doufám, že se na konci konference nepřistihnu, že budu plakat jako hostitel mnichovského kongresu,“ rýpnul si Turek do Christopha Heusgena, který v únoru neudržel slzy po kritickém projevu amerického viceprezidenta J. D. Vance.
V Senátu PČR se 6. března 2025 konal druhý ročník konference věnované budoucnosti českého zemědělství a potravinářství. Mezi hlavní témata patřila konkurenceschopnost, modernizace sektoru, potravinová bezpečnost a budoucnost Společné zemědělské politiky po roce 2027. Konference přinesla zásadní výstupy, které mohou ovlivnit budoucnost celého odvětví. Kam se bude ubírat evropské a s ním tedy české zemědělství? A odpovídají nové vize Evropské komise požadavkům zemědělců? I o tom mluvil v pořadu Interview PLUS předseda Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha.
Jak decentralizované technologie proměňují internet a jaký mají dopad na společnost? Jaké výzvy představují pro oblast regulace, ekonomiky a transparentnosti? Tyto a další klíčové otázky otevře ETHPragueConf 2025 – mezinárodní konference, která propojuje blockchain, decentralizaci a inovace s reálnými společenskými výzvami. Událost se uskuteční ve dnech 27.–29. května v pražské Holešovické tržnici a nabídne tři dny přednášek, diskusí, praktických ukázek a networkingových setkání.
Více než 20 let může každý dospělý Čech sepsat své dříve vyslovené přání (DVP) – souhlas či nesouhlas s poskytnutím zdravotních služeb pro situaci, kdy se dostane do stavu, v němž tak již nebude moci učinit. Z nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos však vyplynulo, že o tomto institutu ví minimum občanů, navíc se s ním pojí několik komplikací. S některými by mohl pomoci vznik centrálního registru, díky němuž by přání byla snadno dohledatelná. Inspiraci mohou odborníci najít v Dánsku.
První obecná umělá inteligence, tedy nový typ AI schopnější než člověk, vznikne již v tomto desetiletí. Půjde o největší technologický průlom v dějinách lidstva. Jde o nebiologický systém, který je schopen dosahovat jakéhokoli cíle. Pro EU je ale její dosažení velmi vzdálené, řekl na konferenci Zážeh AI Spolupráce expert na AI Jan Romportl.
Letošní jarní Den rovného odměňování, nebo také Equal Pay Day (EPD), připadá na 6. března. Toto symbolické datum nám připomíná, že ženy musí pracovat v průměru déle, aby si za rok vydělaly tolik, co muži. Letos se jedná o 65 dní navíc. Tento den upozorňuje také na přetrvávající problém nerovnosti odměňování mužů a žen, takzvaný gender pay gap (GPG). Podle posledního meziročního srovnání tento rozdíl znovu plíživě stoupá, na což upozorňuje organizace Business & Professional Women CR (BPWCR). Tomuto tématu se bude věnovat i konference Equal Pay Day, která se bude konat ve dnech 25. a 26. března 2025 v Clarion Congress Hotel Prague.
Půjde sociální demokracie do letošních voleb s hnutím ANO? Otázka, na kterou se ptají i členové strany a očekávají, že odpověď dostanou již tento víkend na programové konferenci SOCDEM. Předsedkyně Jana Maláčová často skloňovanou možnost dohody s Andrejem Babišem přirovnala k randění s tím, že oficiálně zatím nic nevzniká. Podle zdrojů CNN Prima NEWS jsou ale lídři obou stran v kontaktu a hnutí ANO má minimálně zájem o známé tváře nejstarší levicové partaje.
Budování společné bezpečnostní struktury s USA je naším dlouhodobým zájmem, ale pokud se Spojené státy vydají jinou cestou, musíme na to adekvátně reagovat. V projevu na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost to prohlásil prezident Petr Pavel. Zdůraznil, že jsme svědky začínající proměny bezpečnostního světového řádu, s níž souvisí nutné redefinování geopolitických vztahů. Pavel také brzy navštíví Kyjev, kde se setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Uvedl to Zelenského poradce Oleksandr Kamyšin.
Svět se mění rychleji, než jsme byli zvyklí. Už nesmíme váhat, Evropané ztratili příliš mnoho času, řekl premiér Petr Fiala (ODS) ve své videozdravici na Central Europe Conference v Londýně. Před českými a slovenskými studenty uvedl, že Evropu nečeká jednoduché období, a zdůraznil, že je potřeba větších investic nejen do obrany, ale také udržitelných energetických zdrojů. „Proto nás čekají zásadní, někdy i nepříjemné reformy. Neméně důležitá je schopnost zachovat si společenský konsensus,“ dodal předseda vlády.
Brazilské úřady vykácely 13kilometrový pás amazonského deštného pralesa, na kterém vznikne čtyřproudová dálnice. Po ní se mají lidé dostat do města Belém, v němž se v listopadu koná klimatická konference COP30. Někteří místní a ochránci přírody varují před dalekosáhlými důsledky pro životní prostředí, napsal web stanice BBC. Podle něj kvůli konferenci dorazí do Belému na 50 000 lidí.
Spojené státy americké už nechtějí být pro Evropu mamahotelem. To je jeden z výstupů, které USA ukázaly na bezpečnostní konferenci v Mnichově. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný. Dodal, že pro Evropu je určitě problém, že nebude sedět u jednání o míru na Ukrajině.
V Mnichově v neděli skončila ostře sledovaná bezpečnostní konference, která měla přiblížit svět řešení konfliktu na Ukrajině. Jednání ale přinesla více otázek než odpovědí. Mimo jiné z nich vyplynuly značné rozdíly v evropské a americké politice. Předseda konference se při závěrečné řeči rozplakal.