Benda: Fiala zvyšuje české šance v Evropě. Všichni tuší, že je něco špatně, zní z SPD

Poslanci Marek Benda (ODS) a Radim Fiala (ODS)

360° (103)

Politika, kterou předvádí premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vláda, zvyšuje šance Česka na vlivný post v Evropské komisi, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Poslanec Radim Fiala (SPD) ve vysílání zkritizoval schválený unijní migrační pakt. EU podle něj migraci přímo podporuje.

Oba politici se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli na tom, že důležitým tématem před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu bude migrace. Benda zkritizoval současné složení europarlamentu, které prý migrační pakt vyjednaný ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) v době českého předsednictví v Radě EU změnilo do podoby, kdy jej vláda nemohla podpořit.

PŘEHLEDNĚ: Migrační pakt stručně a jasně. Co obsahují hlavní body schváleného balíčku?

„Příliš progresivistický europarlament začal pakt výrazně zmírňovat, a proto jsme se nakonec rozhodli aspoň v části věcí hlasovat proti nebo se zdržet,“ uvedl Benda v pořadu 360°. Podle něj byly zmírněny zejména body týkající se záchytných míst na hranicích Schengenského prostoru či jednotného informačního systému.

Předseda poslaneckého klubu SPD Fiala si ještě přisadil. „Evropská unie pro to nic nedělá, ona ji podporuje, protože eurokomisařka, která má migraci na starosti, říká, že EU bude muset ročně přijmout minimálně milion migrantů,“ sdělil. Vlády členských států podle něj proto přestávají pakt podporovat. „Dnes už všichni vidí, že to je špatně,“ dodal svůj pohled na problematiku.

Schválená podoba migračního paktu je podle něj předpis, jakým se budou ročně po všech zemích Evropské unie rozdělovat příchozí do Evropy. Pro Českou republiku je to podle Fialy špatně.

Benda: Fialův klid Česku zvyšuje šance

Oba se v diskuzi dotkli také tématu příštího českého eurokomisaře. Podle Fialy Česko nezíská obzvlášť silné portfolio, a to protože jsme malá země. „I v EU je třeba politická síla. Navíc, pokud nabídneme takového kandidáta, jako je Danuše Nerudová, tak se nemůžeme divit, že dostaneme něco úplně nepodstatného,“ řekl Fiala.

ČTĚTE TAKÉ: Přetlak mezi radikály. Z osmi lídrů v superdebatě stáli čtyři na straně Putina, říká Schmarcz

Benda v reakci na to zdůraznil, že co do počtu obyvatel je Česko mezi středně velkými zeměmi. „Samozřejmě, že jsou země, které mají větší sílu, ale politika, kterou poslední dva roky předvádí vláda ve vztahu k Ukrajině i k celé řadě dalších zahraničních věcí a klid a rozvaha Petra Fialy velmi zvýšily možnosti a šance České republiky,“ nesouhlasil Benda s názorem oponenta.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Lídři kandidátek do voleb do Evropského parlamentu se střetli v superdebatě České zájmy v Evropě na CNN Prima NEWS. Neshodli se například v názorech na migraci

Tagy: