reklama

Omezená rychlost a žádná klimatizace. Fiat má svéráznou funkci pro úsporu elektřiny

Zvláštní způsob, jak ušetřit poslední dílky elektrické energie, představila italská automobilka. Pokud jejímu modelu do zásuvky bude docházet energie, omezí řadu funkcí. Jde třeba o vyhřívání sedadel nebo klimatizaci. Řidiči ale navíc určí, jak rychle smí jet.

reklama

Tuhle funkci určitě mnozí znají ze svých chytrých mobilních telefonů nebo notebooků – když začne docházet baterie, stáhnou jas obrazovky nebo výkon procesoru. Práce s nimi je pak méně pohodlná, výsledkem je ale delší výdrž v posledních minutách, která se může hodit. Teď chce podobnou funkci u svých elektromobilů nabízet i italská automobilka.

Elektrický Fiat 500 zapne svůj úsporný mód ve chvíli, kdy bude v bateriích vozu zbývat elektřina k dojetí maximálně 50 kilometrů. V takovém případě bude mít řidič omezenou maximální rychlost na 80 km/h. Informační displej mu doporučí, aby ke zpomalování vozu používal spíš rekuperaci než brzdy. Systém také vypne klimatizaci, popřípadě vyhřívání sedadel, čelního skla a zpětných zrcátek.

Více důvěry?

„Tento speciální režim na úsporu energie snad dodá více důvěry těm, kteří se poohlíží po svém prvním elektrickém voze,“ řekl Greg Taylor, šéf prodejů Fiatu ve Velké Británii. Mínil tím fakt, že se někteří lidé bojí elektromobilů kvůli tomu, že jim může při cestě dojít energie.

Paradoxně by ale takový režim mohl lidem poslední kilometry cesty znepříjemnit. Proto bude možné jej po jeho spuštění deaktivovat pro případ, kdy bude řidič vědět, že už mu zbývá k zásuvce třeba jen pár kilometrů. Stačit má dlouhý stisk tlačítka pro výběr jiného jízdního režimu. Pokud bude potřeba jet rychleji, musí řidič prošlápnout plynový pedál.

Fiat ale upozorňuje, že úsporný mód má opravdu sloužit jen jako poslední záchrana. Zdůrazňuje solidní dojezd u modelu 500, který podle měřícího cyklu WLTP dosahuje na 320 kilometrů v průměru a 399 kilometrů po městě. Díky výkonné palubní nabíječce pak vůz dokáže doplnit zmíněných 50 kilometrů z veřejné stanice za pouhých pět minut.

Tagy:

Hlavní zprávy

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Aktualizováno

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

reklama