reklama

Osminásobná olympijská vítězka v plavání nyní léčí nemocné s koronavirem

Jenny Thompsonová při závodech v bazénu.
Zdroj: Profimedia.cz

Osminásobná olympijská vítězka v plavání Jenny Thompsonová po aktivní kariéře vystudovala medicínu a nyní pracuje jako anestezioložka v nemocnici v americkém Charlestonu.

reklama

Také ona se v současné době musí stejně jako všichni zdravotníci vyrovnat s komplikovanou situací v době pandemie koronaviru. Účastnice čtyř olympijských her od Barcelony 1992, přes Atlantu 1996, Sydney 2000 až po Atény 2004 miluje na lékařské praxi stejně jako v bazénu rychlost.

„Na operačním sále se věci dějí rychle. Miluji akutní péči, kterou pomáháme pacientům při operacích. Jako sprinterka opravdu oceňuji rychlé fyziologické změny, které jsou vidět. Dáte léky a vidíte okamžité výsledky,“ řekla Thompsonová agentuře AP.

Měla strach

Jedinou individuální medaili na olympijských hrách získala v roce 2000 v Sydney, kdy skončila třetí na 100 metrů volným způsobem, zbývajících jedenáct má ze štafet. Po skončení kariéry měla sedm let soukromou praxi v Maine, ale předloni se s manželem a dvěma syny přestěhovala do Charlestonu.

Koronavirus, který je ve USA nejrozšířenější na světě, výrazně ovlivnil její práci. „Když to k nám přicházelo, měla jsem velký strach, jestli budu chráněná. Jakmile jsme měli dostatek ochranných prostředků, cítila jsem, že jsem připravená,“ poznamenal sedmačtyřicetiletá Thompsonová.

Jenny Thompsonová přebírá lékařský plášť po konci své aktivní kariéry.
Jenny Thompsonová přebírá lékařský plášť po konci své aktivní kariéry.
Zdroj: Profimedia.cz

V Jižní Karolíně, kde žije a pracuje, je situace lepší než v jiných amerických státech. Zatím tam bylo potvrzeno zhruba 6 500 případů a necelé tři stovky úmrtí. V její nemocnici řešili jediný těžký případ onemocnění COVID-19 a měli několik pacientů s mírnějšími příznaky.

Thompsonová varuje před možným zhoršením situace v důsledku uvolňování omezení. „Konec je v nedohlednu. Vím, že budeme mít více pacientů. Jsme na to připraveni. Je to obtížné balancování mezi tím, co mohou zvládnout lidé a co může zvládnout ekonomika,“ doplnila bývalá plavkyně, současná lékařka.

Musíme být zodpovědní

Když o víkendu viděla záběry velkých skupin lidí, kteří v parcích a na plážích nedodržovali odstup a většinou neměli roušku, bylo jí úzko. „Potřebujeme společenskou odpovědnost. Musíme nosit roušky. Musíme se držet dva metry od sebe. Nemůžeme mít večírky. Vím, že to musíme uvolňovat, ale musíme to dělat chytře, opírat se o data,“ řekla dvanáctinásobná olympijská medailistka. Věří, že v současném boji s koronavirem zužitkuje pro sebe i ostatní mentální sílu získanou při úspěšné sportovní kariéře.

Tagy: nemocnice plavání Charleston Jenny Thompsonová
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Děti pod 12 let nejsou ohrožené koronavirem, neočkujme je, shodli se v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský a chirurg Šimon Reich. Ten zdůraznil, že větší pravděpodobnost je, že se dítě utopí nebo zemře při autonehodě, než že se stane obětí nemoci COVID-19. Odborníci si také myslí, že by mladým mezi 16 a 18 lety měli dávat souhlas s vakcinací rodiče.

Anglie nedokázala vyzrát na Skoty. Díky ostrovní plichtě Češi nadále vedou skupinu
Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu
Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko
reklama
reklama
Nech se očkovat, vyzval Zeman Klause. Proti pofidérní nemoci ne, reagoval exprezident

Václav Klaus

Domácí zpravodajství

Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Další články
reklama
reklama