reklama

Osminásobná olympijská vítězka v plavání nyní léčí nemocné s koronavirem

Jenny Thompsonová při závodech v bazénu.
Zdroj: Profimedia.cz

Osminásobná olympijská vítězka v plavání Jenny Thompsonová po aktivní kariéře vystudovala medicínu a nyní pracuje jako anestezioložka v nemocnici v americkém Charlestonu.

reklama

Také ona se v současné době musí stejně jako všichni zdravotníci vyrovnat s komplikovanou situací v době pandemie koronaviru. Účastnice čtyř olympijských her od Barcelony 1992, přes Atlantu 1996, Sydney 2000 až po Atény 2004 miluje na lékařské praxi stejně jako v bazénu rychlost.

„Na operačním sále se věci dějí rychle. Miluji akutní péči, kterou pomáháme pacientům při operacích. Jako sprinterka opravdu oceňuji rychlé fyziologické změny, které jsou vidět. Dáte léky a vidíte okamžité výsledky,“ řekla Thompsonová agentuře AP.

Měla strach

Jedinou individuální medaili na olympijských hrách získala v roce 2000 v Sydney, kdy skončila třetí na 100 metrů volným způsobem, zbývajících jedenáct má ze štafet. Po skončení kariéry měla sedm let soukromou praxi v Maine, ale předloni se s manželem a dvěma syny přestěhovala do Charlestonu.

Koronavirus, který je ve USA nejrozšířenější na světě, výrazně ovlivnil její práci. „Když to k nám přicházelo, měla jsem velký strach, jestli budu chráněná. Jakmile jsme měli dostatek ochranných prostředků, cítila jsem, že jsem připravená,“ poznamenal sedmačtyřicetiletá Thompsonová.

Jenny Thompsonová přebírá lékařský plášť po konci své aktivní kariéry.
Jenny Thompsonová přebírá lékařský plášť po konci své aktivní kariéry.
Zdroj: Profimedia.cz

V Jižní Karolíně, kde žije a pracuje, je situace lepší než v jiných amerických státech. Zatím tam bylo potvrzeno zhruba 6 500 případů a necelé tři stovky úmrtí. V její nemocnici řešili jediný těžký případ onemocnění COVID-19 a měli několik pacientů s mírnějšími příznaky.

Thompsonová varuje před možným zhoršením situace v důsledku uvolňování omezení. „Konec je v nedohlednu. Vím, že budeme mít více pacientů. Jsme na to připraveni. Je to obtížné balancování mezi tím, co mohou zvládnout lidé a co může zvládnout ekonomika,“ doplnila bývalá plavkyně, současná lékařka.

Musíme být zodpovědní

Když o víkendu viděla záběry velkých skupin lidí, kteří v parcích a na plážích nedodržovali odstup a většinou neměli roušku, bylo jí úzko. „Potřebujeme společenskou odpovědnost. Musíme nosit roušky. Musíme se držet dva metry od sebe. Nemůžeme mít večírky. Vím, že to musíme uvolňovat, ale musíme to dělat chytře, opírat se o data,“ řekla dvanáctinásobná olympijská medailistka. Věří, že v současném boji s koronavirem zužitkuje pro sebe i ostatní mentální sílu získanou při úspěšné sportovní kariéře.

Tagy: nemocnice plavání Charleston Jenny Thompsonová
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama