CNN Prima News Osoblažsko

Osoblažsko

Výpis příspěvků ke štítku „Osoblažsko“

Na „konci světa“ koupíte olej za 59, ale i za 105 Kč. Nesmíme okrádat lidi, říká prodejce

17. června 2022 06:09

Venkovská prodejna smíšeného zboží v Liptani v Osoblažském výběžku nabízí litr řepkového oleje za 59 korun. Ve stejném regionu za něj ale živnostníci žádají i 105 korun. „Zdražovat se musí rozumně. Bohužel, někteří obchodníci krizi zneužívají, chtějí si prostě udržet životní standard,“ přemítá Petr Chrenšť, majitel liptaňského koloniálu.

Ostatky sestřeleného letce patří muži z Donbasu aneb Jak na Osoblažsku našli bitevník Il-2

29. srpna 2021 06:29

Historik Radovan Frait pátrá po rodině sovětského letce Michaila Fronoviče Šutěnka. V průběhu srpna totiž potěžkal v rukách pilotovy ostatky, když se mu s kolegy podařilo vykopat sovětský bitevník Iljušin Il-2 (šturmovik) sestřelený 21. března 1945 v bitvě na Osoblažsku, které se přezdívá český Stalingrad. „Zatím vím, že pilot pocházel z Adrejevky v Doněcké oblasti, těch Adrejevek je tam ovšem víc,“ říká Frait a v bádání usilovně pokračuje.

Osoblaha aneb Jak se město v pohraničí rychle mění ve vyloučenou lokalitu

1. července 2020 06:39

Na panelovém sídlišti v centru Osoblahy na Krnovsku přibývá Romů vystěhovaných z Opavy, Ostravy ale i z Kolína, Brna a dalších měst. Osoblaha má pověst jednoho z největších zapadákovů v republice, je to „díra kdesi ve Slezsku“ obklopená ze tří stran Polskem. Ale také skvostnou přírodou. „Máme jedenáct set obyvatel, Romové už tvoří třetinu. Dřív se tu slibně rozvíjel turismus, teď se návštěvníci začínají městu vyhýbat,“ stěžuje si osoblažský zastupitel a učitel Marian Hrabovský. V obavách, aby vývoj v městečku nekopíroval Chánov. Romové to vidí jinak a místního obchodníka s byty a chudobou chválí do nebes: „Pan majitel je zlatý, děkujme Bohu, že nám dal byty. Jinde už nás nechtějí.“

Dva utopení v rozvodněné Osoblaze tvořili pár. Muž prý ženě vyhrožoval zabitím

21. června 2020 15:30

Rozvodněná říčka Osoblaha v obci Petrovice na úpatí Jeseníků připravila o život dvě osoby. Místní obyvatelé ale nad neštěstím kroutí hlavou. „Je to divné, vody tu sice máme hodně, ale zatím se ani nevylila z koryta. Museli se pohádat, třeba se opilí strkali na břehu a spadli tam,“ spekuluje jeden z nich. Starostka Petrovic Radka Drgáčová zatím potvrdila úmrtí jednoho obyvatele obce, po jeho partnerce se stále pátrá.