
PŘEHLEDNĚ: Vyznejte se v pracovních inzerátech. Na který odpovědět a jaký raději minout?
Živnostník Petr Chrenšť z Liptaně na Osoblažsku v okrese Bruntál zatím řepkový olej prodává za cenu 59 korun za litr. Jinde už litr obyčejného rostlinného oleje stojí i 105 Kč. Zdroj: Ivan Motýl
Prodejna smíšeného zboží Romana v Liptani na Osoblažsku v okrese Bruntál. Olej tady stojí 59 korun. Zdroj: Ivan Motýl
Řepkový olej za 89 korun v prodejně Tempo ve Městě Albrechticích. Zdroj: Ivan Motýl
Za hubičku už není. Obyčejné rostlinné oleje v prodejně Centrál na hlučínském náměstí. Cena 105 korun za litr. Zdroj: Ivan Motýl
Za hubičku už není. Obyčejné rostlinné oleje v prodejně Centrál na hlučínském náměstí. Cena 105 korun za litr. Zdroj: Ivan Motýl
Prodejna v Třemešné ve Slezsku, tady prodávají řepkový olej za 69 korun. Zdroj: Ivan Motýl
Prodejna Tempo ve Městě Albrechticích Zdroj: Ivan Motýl
Pavel Škodák zvaný Víking ze slezského Města Albrechtice říká, že na houbařský úlovek moc oleje nespotřebuje. Zdroj: Ivan Motýl
Venkovská prodejna smíšeného zboží v Liptani v Osoblažském výběžku nabízí litr řepkového oleje za 59 korun. Ve stejném regionu za něj ale živnostníci žádají i 105 korun. „Zdražovat se musí rozumně. Bohužel, někteří obchodníci krizi zneužívají, chtějí si prostě udržet životní standard,“ přemítá Petr Chrenšť, majitel liptaňského koloniálu.
Tohle je kraj na konci „českého světa“, i na ten ale zprudka doléhá inflace. Osoblažský výběžek se ze tří stran zakusuje do polských rovin a od počátku devadesátých let tady padaly rekordy v počtu nezaměstnaných. Obchod se smíšeným zbožím v Liptani vede už čtvrtstoletí 54letý Petr Chrenšť a svému koloniálu dal název po manželce Romaně. „Obchod jsem založil v roce 1997, ale tak prudké zdražování prakticky veškerého zboží jsem ještě nezažil,“ porovnává.
Záhy se živnostník opraví. „Vlastně zažil, ale to jsem ještě neměl vlastní obchod,“ vzpomíná na leden roku 1991. Tehdy stát uvolnil dosud pevné ceny z éry socialismu, do té doby stály okurky, pivo, bůček, mýdlo i televizory stejně v celém Československu. Po liberalizaci cen v lednu 1991 ale třeba chléb podražil ze 3,90 na 6,50 až 8 korun, kuřecí řízky ze 60 na 76 až 80 korun a barevné televizory třeba i o dvě tisícovky. Inflace v roce 1991 vyskočila na neuvěřitelných 56 procent, ta z května 2022 dosahuje 16 procent.
Ceny mnohých potravin i dalšího zboží ovšem narostly o víc než o 16 procent. Skokově třeba stoupají náklady zákazníků za pečivo, mléčné produkty anebo rostlinné oleje. „Snažím se nakupovat u velkoobchodníků, kteří zatím nabízejí slušné podmínky, ale zdražování se stejně neubráním,“ vypráví Chrenšť a sáhne po litrové láhvi obyčejného řepkového oleje. Cenovka na láhvi oznamuje, že stojí 59 korun. „Marži nemám ani deset korun, ale až tuhle zásilku vyprodám, stejně budu muset s cenou nahoru. V těchto dnech už litr řepkového nekoupím ve velkoobchodě pod 60 korun, takže ho budu muset prodávat nejméně za 70,“ vysvětluje.
S cenami oleje se aktuálně doslova „kouzlí“, od výrobce přes velkoobchod až po krámy. Ve slezském pohraničí jsme ve středu 15. června navštívili více prodejen a v Třemešné stál litr řepkového oleje 69 korun, v Tempu ve Městě Albrechticích 89 korun a v potravinách Centrál ve slezském Hlučíně přišel litr řepkového oleje Manka na 105 korun. Výrobce oleje Fabio Produkt přitom na svém e-shopu nabízí litr této značky za 69 korun.
Petr Chrenšť z Liptaně považuje cifru 105 korun za přehnanou. A takové obchodníky podezírá, že ekonomickou krizi zneužívají ve svůj prospěch. „Řada živnostníků není ochotna ani teď v krizi snížit svoje vysoké nároky na životní standard,“ přemítá majitel krámu. Jinými slovy, udržení standardu zaplatí zákazníci. „S manželkou jsme naštěstí spíš skromní lidé. Na Kanárských ostrovech jsme nikdy nebyli a vlastně jsme pětadvacet let neměli vůbec žádnou dovolenou. Všechen čas nám sebral obchod. Maximálně si uděláme výlet někam tady do okolí, třeba na zámek do Velkých Losin,“ vypráví.
Obětavost živnostníka trochu připomíná postoje obchodníka Vendelína Bajzy ze slavné knihy Bylo nás pět od Karla Poláčka. Bajza také neznal dovolenou a v krámu seděl „imrvére“. „My máme koloniál a vedeme všecko. Kávu, cikorku, cukr, líh k pálení, biče, kartáče, čaj, likéry všeho druhu, jakož i citróny, ba i čekuládu. Vším posloužíme,“ líčil Poláček románový obchod. Podobný je i koloniál v Liptani, kde se dá pořídit téměř vše, od hřebíků přes koše na prádlo po krmné směsi pro drůbež.
Živnostník Petr Chrenšť zrovna stojí právě u pytlů, v nichž jsou krmné směsi pro nosnice: „Tenhle balík jsem mohl před měsícem prodávat za 90 korun, teď jsem musel podražit na 179 korun, a to mám pořád stejně nízkou marži.“ Když se zajímal, proč je směs o 100 procent dražší, dostal odpověď, že se zdražily všechny vstupy a inflační spirála se nadále roztáčí. „Dokonce zdražení zdůvodňovali i tím, že dražší jsou také igelitové pytle, ve kterých se směs prodává. Jenže o kolik to může být, o korunu?“ Stoprocentní růst cen směsí se mu nelíbí i z dalšího důvodu: „Vždyť je to loňská sklizeň a leželo to někde v silu. Tohle zdražování nechápu.“
Stejně se živnostník dívá i na cenu řepkového oleje. „Vždyť to je také loňská úroda, před krizí. Chápal bych, že tak drastické zdražení může přijít po nové sklizni, ale proč už teď?“
David Jungwirt, výkonný ředitel firmy Fabio Produkt, která produkuje oleje, se ale nad aktuální cenou 105 korun za litr v některých krámech nepodivuje. Výrobní vstupy, ceny za energie a další náklady prý všechny doslova drtí. „Poměrně brzy bude cena 105 korun za litr řepkového oleje úplně normální. A to ještě nebude konečná částka,“ prorokuje.
Petr Chrenšť hlavně nechce vylekat zákazníky. Kdyby olej prodával za stovku, místní si ho pojedou koupit do blízkého Polska. „Obchod nás sice s manželkou uživí, ale teď už to asi bude pořád horší. Musíme se uskromnit, přitom prodavačkám se snažím přidávat, jak jen to jde, jinak mi utečou,“ líčí strasti živnostníka na Osoblažsku v okrese Bruntál. Proto trvá na zásadě, že v jeho krámu musí platit: Náš zákazník – náš pán. Kdo chce vesničany okrádat, ten prý na Osoblažsku nakonec zkrachuje.
„Nakupuje manželka, ale já zdražení pořádně cítím, když jdu pro svačinu,“ říká zemědělský dělník Josef Průša z Liptaně. Salám a rohlíky, to byla ještě nedávno zanedbatelná položka. „Dneska mě svačina stojí dvojnásob a peněženka trpí, ale pořád to ještě ustojím,“ dodá skoro hrdě. V podniku, pro který pracuje, se pěstuje i řepka. „Neumím si proto vysvětlit, že někdo prodává litr oleje za 100 a více korun,“ kroutí hlavou.
Před samoobsluhou ve Městě Albrechticích zase sedí zedník Pavel Škodák. „Říkej mi Viking, to je moje přezdívka. Mám stovku čistého na hodinu, to mi stačí. Dělám deset hodin denně, koupím cigarety, pivo a kuře, no a ještě ušetřím. Na bytě jsem u bráchy,“ líčí o překot. Dneska si vzal volno, aby vyrazil na houby, slunko se teď pořád střídá s deštěm, ideální čas pro houbaře. „Našel jsem asi kilo hřibů, hlavně kováře,“ pochlubí se úlovkem. Na večerní smaženici ovšem potřebuje olej, ve zmíněné samoobsluze Tempo nabízejí litr řepkové Manky za 89 korun. „Je to dost, ale nikdo přece do pánve nenalije celý litr. Flaška mi vydrží na čtrnáct dnů,“ odhaduje.
Při raketovém útoku na Oděskou oblast přišlo o život 18 lidí. Ukrajinci zničili při útoku na jihu země ruskou vojenskou techniku a zabili 35 vojáků okupačních sil. Rusko se snaží zablokovat Lysyčansk, hlásí ukrajinský generální štáb. Šéf Kremlu Vladimir Putin popírá, že by za raketovým útokem na obchodní centrum v Kremenčuku stáli Rusové. Ruská vláda chce upravit zákon o obraně. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová „železná opona“. Ukrajina hlásí, že Rusové začali bombardovat Hadí ostrov.
Koncert pro Evropu v Litomyšli na počest českého předsednictví v Radě Evropské unie narušili dva demonstranti. K pódiu se připoutali plastovými pásky a protestovali proti enviromentální politice české vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Měli hesla „Zastavme fosilní šílenství a solární tunel“ a to jak v češtině, tak v angličtině.
Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy. Vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř. V hale jsou uskladněné autodíly, zřejmě i oleje a plynové láhve. Hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle starosty obce Vladimíra Vlčka slouží hala jako sklad autodílů pro společnost AD Partner.
Sledujeme on-line
Jitka Sedláčková zažívá s o dvanáct let starším přítelem Pavlem Töpferem velkou lásku. V jednom z rozhovorů dokonce uvedla, že spolu hovoří už i o svatbě. „Od té doby, co jsem s Pavlem, jsem naprosto šťastná. Byl to pro mě blesk z čistého nebe. Uklidňuje mě a máme se hodně rádi,“ přiznala herečka v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.
Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.
Videoklip k písni Žena z oceli, kterou nazpívala Eva Burešová společně se svým partnerem, je už venku. Ve snímku si také oba zahráli. Známý kuchař Přemek Forejt v něm chrání svou těhotnou ženu jako pravý rytíř, zpěvačka zas okouzluje svým zpěvem i mystickým vzhledem.
Virus opičích neštovic mutuje daleko rychleji, než vědci předpokládali. Tvrdí to nově zveřejněná studie, podle které by tak mohl být mnohem infekčnější. Odborníci spojují nové mutace s letošním nezvykle rychlým šířením viru i v zemích mimo Afriku.
Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?
Pracovní inzeráty jsou nejčastějším prostředkem, který lidem umožňuje dostat se na pohovor. Jenže jak mezi kvantem všech inzerovaných nabídek vybrat tu správnou? Na následujících řádcích vám přehledně vysvětlíme, na co se při jejich selekci zaměřit. A na co by měli myslet jejich zadavatelé?
Čerstvě propuštěný vězeň pod vlivem drog pobodal náhodného kolemjdoucího v České Lípě. Pachatele nepochopitelného brutálního útoku policisté dopadli do dvaceti minut. CNN Prima NEWS hovořila s přítelkyní napadeného i očitým svědkem.
Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.
Britská královská rodina si musí utáhnout opasek. Její výdaje se loni zvýšily o pětinu, rozpočet však není bezedný. Britští monarchové proto už loni sáhli do vlastních úspor. A s přicházející krizí nejspíš budou nuceni některé aktivity omezit.
Útoky medvědů na Slovensku nejsou až tak neobvyklé, až nyní byl ovšem jeden takový atak natočen na kameru. Muž v Západních Tatrách sledoval šelmu, která na něj náhle zaútočila.
Ukrajinci zaútočili na jednotky ruského dělostřelectva. Zničili při tom hned několik samohybných houfnic 2S3 Akacija. Útok podniklo ukrajinské dělostřelectvo pomocí obávaných tažených houfnic M777, které v květnu dodaly Spojené státy. Kdy a kde přesně k útoku došlo, není možné v průběhu války ověřit. Díky vojenské podpoře západních zemí začínají mít Ukrajinci nad okupanty obrovskou dělostřeleckou převahu – minimálně co se dostřelu týče. Na počet kusů těžké techniky vede stále Ruská federace.
Jednatřicetiletý řidič na dálnici D1 u obce Holubice na Brněnsku ujížděl policii, místy jel až dvousetkilometrovou rychlostí. Uvízl až v centru Brna v zácpě. Skončil ve vazbě. Informovala o tom Policie ČR.
Vztahy ve vládě zřejmě nejsou tak stabilní, jak by se mohlo zdát. Znovu se totiž objevují názory, že by z kabinetu měli odejít Piráti. Naposledy se do nich opřel lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, když je označil za aktivistickou bandu. Podle Pirátů ale odchod z kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) není na stole.
V jezeře Vrbice v Bohumíně na Karvinsku se ve čtvrtek utopil mladík. Okolností neštěstí prověřují kriminalisté, sdělila policejní mluvčí Daniela Vlčková.
Policie v Ústeckém kraji zajistila ve čtvrtek balík s větším obsahem kokainu. Podle informací denik.cz šlo až o 250 kilogramů. Balíčky s drogou se našly v dodávce v areálu firmy Fluorit v Sobědruhách na Teplicku, kde se zpracovávají nerostné suroviny, uvedl web. Národní protidrogová centrála bez dalších podrobností uvedla, že vyšetřuje nález většího množství kokainu v Ústeckém kraji. Mluvčí centrály Barbora Kudláčková jen řekla, že policisté na místě provádějí úkony trestního řízení.
Pozitivita testů na covid, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená významné rozšíření viru v populaci. Počty nakažených budou ještě několik týdnů dál růst. Zátěž roste ve všech regionech, zatím se ale výrazně neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče (JIP). Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Zatím podle něj nejsou nutná povinná opatření, doporučil roušky ve zdravotnictví.