Ota Balage: Beru paraleny a mám spoustu vakcín. Chápu ale lidi, kteří očkování nevěří

Důvěru ve zdravotnictví má celý život a jako čerstvý šedesátník čeká i na třetí dávku vakcíny proti covidu. „Beru paraleny, ibuprofeny, všechno,“ prohlásil v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS hudebník Ota Balage. Chápe však ty, kteří očkování nevěří. Vláda by podle něj měla mít větší autoritu.

Hudebník Ota Balage zrovna 9. listopadu oslavil kulaté narozeniny. I proto prý na své zdraví dbá. „Ve středu půjdu na třetí dávku, jsem pro očkování, bojím se o sebe, je mi 60 let. Mám odjakživa strašnou důvěru ke zdravotnictví,“ podotkl v pořadu o Čech, to politik! Balage.

A léky nešetří. „Beru paraleny, ibuprofeny, vůbec se ničeho nebojím. Jsem očkovaný na všechno – byl jsem v Indonésii – žloutenky, všechno. Ale až tak moc se nedivím lidem, kteří nedůvěřují vakcíně,“ konstatoval.

Pandemie se ho prý jako umělce dotýká přímo. „Epidemie stoupá, nic se nebude zavírat, je to promořený. Lidi se ale bojí, že se nakazí,“ popisoval s tím, že mnohé odradí i testování nebo roušky. „Musí si koupit lístek, pak za 800 korun PCR test, mít náhubek. A to je problém,“ hodnotil.

Nelíbí se mu proto přístup vlády, která neustále hlásá, „jak je vše v háji“. Podle něj je potřeba situaci vysvětlovat a mít v republice autoritu, která by jasně řekla, co je potřeba, aby se virus přestal šířit. „V poslední době hodně lidí přestalo kouřit. Když se zakázalo kouřit v restauracích, tak všichni nadávali a dnes jsou rádi. Tehdy to bylo brutální, ale lidé si zvykli a možná si uvědomili, že je to lepší,“ vysvětlil. Podobně by to prý mohlo být i s očkováním.

Měl byste být prezidentem

Epidemiolog Jiří Beran však vnímá očkování jako osobní zodpovědnost. „Už to přestává být záležitostí veřejného zdraví. Přece víte, že očkování funguje a je to jeho (jednotlivce) volba,“ vysvětloval spíše liberální přístup Beran. A připomněl infekční mutaci delta.

Nejen toto vysvětlení Balage ocenil. „Chtěl jsem říct, že byste měl být prezident,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS Balage. „Teď se můžu přihlásit,“ vtipkoval Beran. Celý rozhovor společně s epidemiologem Romanem Prymulou si můžete pustit ve videu.

Tagy: