reklama

Ota Balage: Beru paraleny a mám spoustu vakcín. Chápu ale lidi, kteří očkování nevěří

Důvěru ve zdravotnictví má celý život a jako čerstvý šedesátník čeká i na třetí dávku vakcíny proti covidu. „Beru paraleny, ibuprofeny, všechno,“ prohlásil v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS hudebník Ota Balage. Chápe však ty, kteří očkování nevěří. Vláda by podle něj měla mít větší autoritu.

reklama

Hudebník Ota Balage zrovna 9. listopadu oslavil kulaté narozeniny. I proto prý na své zdraví dbá. „Ve středu půjdu na třetí dávku, jsem pro očkování, bojím se o sebe, je mi 60 let. Mám odjakživa strašnou důvěru ke zdravotnictví,“ podotkl v pořadu o Čech, to politik! Balage.

A léky nešetří. „Beru paraleny, ibuprofeny, vůbec se ničeho nebojím. Jsem očkovaný na všechno – byl jsem v Indonésii – žloutenky, všechno. Ale až tak moc se nedivím lidem, kteří nedůvěřují vakcíně,“ konstatoval.

Pandemie se ho prý jako umělce dotýká přímo. „Epidemie stoupá, nic se nebude zavírat, je to promořený. Lidi se ale bojí, že se nakazí,“ popisoval s tím, že mnohé odradí i testování nebo roušky. „Musí si koupit lístek, pak za 800 korun PCR test, mít náhubek. A to je problém,“ hodnotil.

Nelíbí se mu proto přístup vlády, která neustále hlásá, „jak je vše v háji“. Podle něj je potřeba situaci vysvětlovat a mít v republice autoritu, která by jasně řekla, co je potřeba, aby se virus přestal šířit. „V poslední době hodně lidí přestalo kouřit. Když se zakázalo kouřit v restauracích, tak všichni nadávali a dnes jsou rádi. Tehdy to bylo brutální, ale lidé si zvykli a možná si uvědomili, že je to lepší,“ vysvětlil. Podobně by to prý mohlo být i s očkováním.

Měl byste být prezidentem

Epidemiolog Jiří Beran však vnímá očkování jako osobní zodpovědnost. „Už to přestává být záležitostí veřejného zdraví. Přece víte, že očkování funguje a je to jeho (jednotlivce) volba,“ vysvětloval spíše liberální přístup Beran. A připomněl infekční mutaci delta.

Nejen toto vysvětlení Balage ocenil. „Chtěl jsem říct, že byste měl být prezident,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS Balage. „Teď se můžu přihlásit,“ vtipkoval Beran. Celý rozhovor společně s epidemiologem Romanem Prymulou si můžete pustit ve videu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila covidem. V izolaci zůstane dva týdny
Koronavirus

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila covidem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Podle mluvčího zůstane Svrčinová dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na covid ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh, pracovat chce z domova.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi
Názory

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

reklama