CNN Prima News lékaři

lékaři

Výpis příspěvků ke štítku „lékaři“

Lékaři bijí na poplach. Ostravu sužuje epidemie žloutenky, nakazit se může kdokoli

V Ostravě se šíří největší lokální epidemie žloutenky typu A za posledních nejméně deset let. Na poplach bijí hygienici i lékaři, kteří vyzývají, aby se lidé proti „nemoci špinavých rukou“ očkovali. Žloutenkou se může v moravskoslezské metropoli nakazit prakticky kdokoli. Stačí, když se v tramvaji dotkne madla nebo v obchodě nákupního košíku a doma si pak neumyje ruce. Informace přinesl web iDnes.cz.

Když si tělo splete břízu s jablkem: Jak se projevuje zkřížená alergie, o níž nemusíte vědět?

Pokud přijdete na alergologii kvůli reakci po požití jablka a odejdete s diagnostikovanou alergií na břízu, neblouzníte ani vy, ani lékař. Přesně to se může stát, pokud se u vás projeví takzvaná zkřížená alergie. Tělo si jednoduše plete alergen pylu s ovocem na základě jejich vývojové podobnosti. Ve skutečnosti tak není člověk například na zmíněné jablko alergický, může však přesto pociťovat nepříjemné příznaky. Co všechno se mezi sebou může křížit, jak vypadá orálně alergický syndrom a jak zjistit, zda zkříženou alergií trpíte?

Šikovný sluha, už nyní však i zpochybňovaný pomocník. Jak umělá inteligence mění medicínu?

V medicíně se už umělá inteligence, neboli AI, v některých oborech běžně využívá – a její role dále roste. Lékařské fakulty čelí jednak výzvě naučit studenty používat AI pro jejich budoucí praxi a jednak ji začlenit do výukových metod. Nejčastěji zmiňovaným benefitem pro medicínu je úspora času díky možnosti „delegovat“ na umělou inteligenci rutinní úkoly. Lékaři doufají, že jim tak zbude více času na pacienty a složitější úkoly. Šikovný nástroj má však i své stinné a podle některých i možná nebezpečné stránky.

Lékaři, kteří uprchli z Ukrajiny, budou pečovat o české pacienty. Uleví přetíženým ordinacím

První lékaři a lékařky z Ukrajiny, kteří utekli před válečným konfliktem do České republiky, budou už zanedlouho léčit zdejší pacienty. Deset se jich již zapojilo do procesu uznání lékařského vzdělání, který je u nás pro výkon jejich povolání nutný. Pomáhají jim v tom kolegové praktici ze Společnosti všeobecného lékařství (SVL) v rámci Projektu Ukrajina. Zapojení ukrajinských lékařů pomůže podle SVL přetíženým ordinacím. Tito lékaři dosud mohli vykonávat jen pomocné profese nebo pracovat mimo zdravotnictví.

Zeman byl v umělém spánku, je to křehký pacient. Hrozí opakování trombózy, oznámili lékaři

Exprezident Miloš Zeman byl po hospitalizaci v pražské motolské nemocnici v umělém spánku. Oznámili to lékaři na páteční tiskové konferenci. Někdejší hlava státu zahájila rehabilitaci a je při vědomí. Podle personálu jde o křehkého pacienta, během náhlé chirurgické operace se Zemanovi musely naříznout svaly kvůli otoku. Jeho zdravotní stav nadále hodnotí jako závažný. Lékaři poznamenali, že v budoucnu hrozí opakovaná hospitalizace – i kvůli tomu, že trpí více chorobami. Délku léčby zatím nedokázali odhadnout.

Opuchlé rty, deformace a bolesti. V Česku přibývá falešných plastických klinik

Úprava nosu, zvětšení rtů nebo vyhlazení vrásek. To vše jsou estetické úpravy, které mohou dělat jen lékaři. Podle plastických chirurgů ale přibývá zařízení, kde výplně aplikují i lidé bez potřebného vzdělání a mnohdy používají i necertifikované přípravky. Ženy, které taková zařízení navštívily, skončily s nateklými rty, bolestmi a někdy i nevratnými deformacemi. Ministerstvo zdravotnictví proto doporučuje pročíst si recenze na internetu a hlavně vyžádat si oprávnění k takovým zákrokům.

Převratné změny v léčbě nádorů pomáhají častěji přežít. O pacienty se ale nemá kdo starat

Krevních nádorů v Česku neustále přibývá, každou hodinu a půl řeší lékaři nový případ pacienta s tímto typem rakoviny. Díky moderním lékům a novým metodám přežívá čím dál více nemocných – chybí však zdravotní sestry a další odborníci, kteří se o hematologické pacienty starají. Stejně tak přestává stačit kapacita lůžkových zařízení. S tímto problémem se lékaři nepotýkají jen v tuzemsku, ale v celé Evropě.