
Začíná tuhý boj o voliče v zahraničí: Spolu a ANO prozradily plány. Motoristé kampaň vypustí
Barva a tvar tabletky nebo vzhled krabičky. Podle lékárníků jsou Češi na své léky, které berou dlouhodobě, velmi fixovaní. Například barvy totiž ovlivňují vnímaný účinek tabletky. Modrá a zelená uklidňují, červená a žlutá naopak povzbuzují. A pacienti si podle lékárníků na změnu, pokud je jejich lék zrovna nedostupný, těžko zvykají.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval o stažení léku Methylrosanilinii chloridi solutio 0,5 %, který slouží k léčbě onemocnění ústní dutiny u malých dětí a dospělých. Podle ústavu vyřazená šarže léku nevyhovovala požadavkům na kvalitu, stojí v oznámení. Přípravek se konkrétně používá jako dezinfekční prostředek na afty a mykotické infekce a jako antibakteriální prostředek na puchýře a rány.
Nechápu výhrůžky amerického prezidenta Donalda Trumpa směrem k farmaceutickým firmám, aby převedly výrobu do USA, řekl epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS. Zdůraznil, že přesunutí produkce by vedlo k dlouhému výpadku a mohlo by znamenat riziko prudkého zdražení léčiv. Trumpova slova na adresu tohoto sektoru však považuje jen za silné řeči.
Alternativní školu v jižních Čechách její bývalí zaměstnanci popisují jako základku hrůzy. V areálu, kde se děti pohybovaly, se měly povalovat léky a lysohlávky. Vše vyvrcholilo před pár týdny zásahem záchranářů. Jeden ze žáků se podle svědků měl předávkovat. Ředitel školy odmítá, že by k otravě došlo právě zde.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před doručováním léků do samoobslužných boxů. Léky v boxech z online objednávek mohou být kvůli skladování a nestálé teplotě nebezpečné. V lepším případě ztrácí účinnost, v horším mohou ohrozit zdraví.
S výpadky léků se v poslední době musejí potýkat i veterinární lékaři. V ordinacích jim chybí hlavně antiepileptika. Státní ústav pro kontrolu léčiv přitom obnovení dodávek očekává až na přelomu letošního června a července.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na svých webových stránkách upozornil na chystané přerušení dodávek Brufenu. V lékárnách může chybět od poloviny dubna až do konce května.
Americký prezident Donald Trump se po nástupu do úřadu rozhodl stopnout většinu aktivit Agentury USA pro mezinárodní rozvoj (USAID). Spojené státy skrze program miliardami dolarů financovaly humanitární programy po celém světě. List Washington Post upozornil, že konec financování se v zemích okamžitě projevil.
Australský tribunál uznal vinnými všech 14 obviněných v kauze zesnulé osmileté Elizabeth Struhsové. Členové sekty, mezi něž patřili i rodiče dívky, která trpěla cukrovkou, jí odepřeli inzulin a místo toho věřili, že ji z nemoci vyléčí boží síla. Když se její stav v lednu 2022 zhoršil, náboženští fanatici kolem její postele zpívali písně. Sestra zemřelé Jayde Struhsová po vynesení rozsudku uvedla, že se jí ulevilo. Píše o tom web CNN.
V Česku stoupá počet lidí, kteří si z ciziny přivezou exotickou nemoc, třeba horečku dengue nebo malárii. Ta se stala osudnou i starší ženě ze Šumperka, která slavila Vánoce na Zanzibaru a po návratu zemřela v nemocnici. Podle odborníků je při cestách za exotikou klíčová prevence, včetně potřebných očkování nebo antimalarik.
Počet bakterií odolných vůči antibiotikům ve světě dramaticky narůstá. Podle lékařů za to může mimo jiné nesprávné užívání léků, které vede k antibiotické rezistenci. Pokud se situace nezmění, hrozí dle vědeckých odhadů vážné následky – do roku 2050 bude na infekční onemocnění celosvětově umírat více lidí než na rakovinu, a to až 10 milionů osob ročně. Lze děsivý trend zvrátit? Zapojit se do nového přístupu musí dle odborníků jak pacienti, tak lékaři.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal varování před dvěma šaržemi léku Pomalidomid Viatris, který se používá k léčbě nádorového onemocnění kostní dřeně. O stažení šarží informoval na svém webu.