léky

Výpis příspěvků ke štítku „léky“

Výroba penicilinu v Česku? Další Válkův balonek, nelze podporovat jen jeden lék, říká Farhan

Oznámení ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) o možném obnovení výroby penicilinu v Česku je nesystémovým krokem a dalším vypuštěným „balonkem“, zhodnotil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS stínový ministr zdravotnictví Kamal Farhan (ANO). Není podle něj jasné, jakým způsobem by výroba probíhala, a zároveň je potřeba podporovat produkci u širší škály léků.

Expert o Válkově plánu vyrábět penicilin v Česku: Není nereálný, ale ani nejsprávnější

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) přišel s ambiciózním plánem. Do roka a půl by chtěl v Česku rozjet výrobu nedostatkového penicilinu. Jeho úřad o tom již začal jednat s držiteli příslušných licencí. Médiím prozradil, co vše je podle něj třeba zajistit, aby se situace kolem výpadku léků stabilizovala. Výkonný ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Tomáš Votruba pro CNN Prima NEWS dodal, že vize o zdejší výrobě medikamentu „není nereálná“, nepovažuje ji však za nejsprávnější.

O léky je nouze i kvůli „socialistickým“ cenám. Viníkem je ministerstvo, zlobí se lékař

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.

Léková krize nekončí. Podívejte se, které medikamenty budou během podzimu chybět

Základní penicilinová antibiotika, přípravky pro děti, oční kapky či masti. Nejen těchto léků se v letošním roce týkaly velké výpadky dodávek. Jak však vyplývá z otevřených dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), problém s jejich nedostatkem nastane i na podzim. Kteří výrobci léků hlásí výpadky a jaké medikamenty budou někdy i do konce roku chybět? Podívejte se.

Nové detaily v případu únosu Soni: Zadržený se živil záchranou druhých, před činem měl volno

Zadrženým v případě brutálního znásilnění 22leté Soni ze Slovenska má být člen záchranného sboru. Ze zařízení, kde pracoval, mizely léky, zvláště diazepam. V posledních dnech před činem se zdál svým kolegům podrážděný, dokonce požádal v zaměstnání o volno. Podle nich měl již dříve problémy s obtěžováním mladých studentek. O detailech případu píše web Noviny.sk.

Léků bude dost, slibuje opět Válek. Má to však háček, distribuce drhne

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už zase slibuje, že léků bude dost. Tentokrát mluvil hlavně o penicilinu, který podle lékárníků chybí. Stejně jako například některé léky na astma nebo alergie. Válek tvrdí, že než aby nějakému pacientovi chyběl, zajistí jeho nadbytek. I s rizikem, že by se později musel pálit. Opozice už se jen usmívá a mluví o bájné lhavosti ministra.

Farhan: Podpořme výrobu léků v ČR. Ty běžné neuděláme levněji než Indie, kontroval náměstek

Česko by mělo posílit výrobu vlastních léků, čímž by zvýšilo svoji soběstačnost, prohlásil v pořadu 360° stínový ministr zdravotnictví Kamal Farhan (ANO). Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka Evropa není a nikdy nebude schopna u léčivých přípravků s nízkou přidanou hodnotou konkurovat výrobě z Asie. K soběstačnosti se prý máme šanci dostat pouze jako celý kontinent, nikoliv však jako samostatná Česká republika.

SÚKL varuje před „lékovými šmejdy“. Podívejte se, jakým obchodům a přípravkům se vyhnout

Za nelegální prodej či uchovávání léčivých přípravků uložil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v tomto roce zatím deset pokut za 138 tisíc korun. V dalších 23 případech zahájil přestupková řízení. Loni bylo finančních postihů za celý rok 25, nezákonní prodejci tehdy zaplatili 534 tisíc korun. Množství podvodníků podle ředitelky ústavu Ireny Storové nesouvisí s nedostatkem léků. V článku přinášíme seznam internetových obchodů a přípravků, kterým byste se měli vyhnout.