léky

Výpis příspěvků ke štítku „léky“

Babiš ostře k Válkovi: Nejhorší ministr zdravotnictví. Nedělá nic, jen komentuje kohouta

Vlastimil Válek (TOP 09) je nejhorším ministrem zdravotnictví v historii Česka. Místo práce komentuje kohouta. Ve Sněmovně to prohlásil šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Kromě jiného se pokusil vysvětlit okolnosti svého výstupu s kohoutem Silverem. Expremiér se po zveřejnění zmíněného videa stal terčem posměchu z řad pětikoaličních politiků.

Nebezpečný černý kašel řádí v Česku. S vakcínou jsou ale problémy, v ordinacích často není

Česko trápí problémy s dodávkami očkovacích látek proti černému kašli, kterým se letos nakazilo už skoro 900 lidí. Nejvíce ohroženi jsou novorozenci, senioři a chronicky nemocní. I když je očkování nejlepší ochranou proti nemoci, v současné chvíli ale v mnoha ordinacích chybí kvůli výpadkům vakcína. Situace by se však měla podle ministerstva zdravotnictví brzy zlepšit. Epidemiolog Roman Prymula varuje, že letos dojde ke zvýšenému počtu případů v souvislosti s proběhlou pandemií covidu.

Lék šetrnější než chemoterapie. Malému Arthurovi „blina“ vrátila úsměv, rakovinu porazil

Z chlapce, který kvůli chemoterapiím trpěl únavou a silnou nevolností, se díky nové léčbě stalo usměvavé dítě. Příběh jedenáctiletého Arthura z Velké Británie, kterému byla diagnostikována B-buněčná akutní lymfoblastická leukémie (B-ALL), má šťastný konec. Svůj boj se zákeřnou nemocí vyhrál, významně mu pomohl lék zvaný blinatumomab, který obdržel v rámci testování. Pro dospělé je léčba „blinou“ již povolena a odborníci doufají, že brzy tomu tak bude i u dětí. Díky novému typu léčby si Arthur mohl užívat dětství místo toho, aby trávil dny plné nevolnosti v nemocnici.

Léky na hubnutí pomohu předcházet nemocem, tvrdí expert. Pro postavu do plavek ale nebudou

V budoucnu pomohou medikamenty lidem s obezitou nejen shodit váhu, ale také předcházet infarktu či cévní mozkové příhodě, uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS diabetolog z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Martin Haluzík. Léky by podle něj neměly primárně sloužit těm, kteří „chtějí zhubnout tři kila či být dobře vyrýsovaní do plavek“. Expert popsal, za jakých podmínek je platí zdravotní pojišťovna.

Nejen ketamin, ale i další léky. Český expert popsal smrtelný koktejl v Perryho těle

Trvalo více než měsíc a půl, než se svět dozvěděl, co způsobilo smrt herce Matthewa Perryho. Představiteli Chandlera z kultovního seriálu Přátelé se stalo osudným předávkování ketaminem. Společně s tímto anestetikem, který Perry užíval pro svůj boj s depresemi, jsou v pitevní zprávě zmíněny další léky. „Pokud se potkaly tyto látky dohromady a pak byl nalezen v bazéně, tak bohužel asi nebylo možné nic dalšího dělat,“ konstatoval Tomáš Páleníček, psychiatr a výzkumník z Národního ústavu duševního zdraví.

Smrtnost horší než u HIV či malárie. Ukrajina čelí nejen válce, ale i těžké zdravotní krizi

S probíhající ruskou agresí proti Ukrajině čelí napadená země další naléhavé krizi. Experti z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve své zprávě informovali, že nemocnice a zdravotnická zařízení zaznamenávají znepokojující nárůst počtu infekcí, které jsou rezistentní vůči antimikrobiálním látkám. Odhaduje se, že tato odolnost bakterií, virů a plísní na léky celosvětově způsobuje větší smrtnost než HIV nebo malárie a je považována za hlavní globální krizi pro veřejné zdraví.

Občas děláme ze zdravých nemocné, přiznávají lékaři. Proč Čechům předepisují tolik léků?

Občas děláme ze zdravých nemocné. Konstatují to čeští internisté, kteří při předepisování léků podléhají tlaku pacienta či jeho rodiny nebo snaze dodržet zaběhnutou praxi. Pacienti v Česku, ale i jinde na světě, totiž užívají zbytečné množství medikamentů, které jim může i uškodit. Mnohdy navíc procházejí řadou vyšetření, která jsou někdy nadbytečná a mohou organismus zatěžovat. Právě tento fakt chtějí čeští internisté změnit, připojili se proto ke kampani Choosing Wisely aneb Vybírej moudře.

Když antibiotika ohrožují zdraví: Klíčový je přístup lékaře. Jak zajistit bezpečí?

Ve světě medicíny představují antibiotika zázračný lék, při nevhodném užívání však mohou pacienty i ohrozit. Vznikne-li u nich antibiotická rezistence, bakterie si na tento typ léčiva vybuduje odolnost a medikament ztrácí svou účinnost. Jaké jsou v zemi iniciativy, které přispívají k edukaci, co je podstatou racionální léčby podporující sílu antibiotik a jak s těmito léky pracují lékaři v nemocnicích?