Otec Davidové: Devatenáctkrát jsem si oddechl, podvacáté ne. I tak to bylo nádherné

Markéta Davidová v cíli vytrvalostního závodu. Medaili si odstřelila poslední ranou.

Rozhovor s otcem Markéty Davidové

Od olympijského zlata ji dělilo 30 sekund. To je v biatlonovém vytrvalostním závodě polovina penalizace za jednu chybu na střelnici. Češka Markéta Davidová udělala za celý závod jen jedinou, bohužel při vůbec poslední ráně čtyřpoložkového vystoupení. Nakonec byla šestá. „Poslední výstřel se dává, ale nevyšlo to. Škoda,“ komentuje pro CNN Prima NEWS smůlovatý závěr její otec Daniel David.

Sama Davidová poznamenala po nešťastném vyústění závodu toto: „Vzpomněla jsem si na svého bývalého trenéra Jindřicha Šikolu, který říkal, že poslední ránu nedává jen blbec. Samozřejmě mě to mrzí, ale předvedla jsem dobrý výkon. A některé holky byly prostě lepší.“

Kdyby vybílila i úplně poslední terč, získala by pro českou výpravu premiérovou medaili na hrách v Pekingu. A hned zlatou. Na nakonec první Němku Denise Hermannovou ztratila lehce přes půl minuty, což je manko, které by úspěšná rána s přehledem smáznula. Ale nestalo se.

Daniel David, otec 25leté české závodnice, nechtěl spekulovat, co se stalo. „Já nejsem ten, kdo by na to měl odpovídat. Buď chyba nebo nervozita, možná poryv větru,“ uvedl starosta obce Janov nad Nisou. „Sledoval jsem to s velkou nervozitou. Poslední výstřel se dává, ale nevyšlo to. Škoda.“

Jak sám naznačil, u představení své dcery byl hodně nervózní. Nicméně při prvních třech položkách se mohl na chvíli uklidnit. Až celkově dvacátá rána šla mimo takzvaně na 11 hodin, tedy nad levou horní stranu terče.. „Devatenáctkrát jsem si oddechl, podvacáté bohužel ne. Ale takový je sport, i tak to bylo hezké. Doufám, že ji to pozitivně naladí a třeba předvede ještě něco lepšího. I když zopakuju, že už tak to bylo nádherné.“

Další příležitost zabojovat o medaili bude mít Davidová – úřadující mistryně světa z vytrvalostního závodu a čerstvá majitelka malého glóbu za tuto disciplínu – v pátek. To se jede sprint na 7,5 kilometru. V biatlonové „rychlovce“ už zvládla ve Světovém poháru získat čtyři pódiová umístění. V sezoně 2018/2019 dokonce závod v italské Anterselvě vyhrála.

rozhovor biatlon olympijské hry sport Markéta Davidová vytrvalostní závod Zimní olympijské hry v Pekingu 2022 Daniel David