reklama

Automobilový šok: Legendární italská značka bude za pár let výhradně elektrická

Pět z celkových dvanácti automobilových značek koncernu Stellantis se v brzké době stane výhradně elektrickými. To znamená, že osobní automobily těchto značek budou brzy v prodeji výhradně na bateriový elektrický pohon (BEV), naftové i benzinové pohony se časem z nabídky zcela vytratí. Píše o tom magazín Automotive News Europe.

reklama

První značka, Lancia, se přitom stane plně elektrickou již od roku 2024, tedy za tři roky. Ve stejném roce ji napodobí i prémiová značka DS. Počínaje rokem 2024 se obě značky (Lancia a DS) přestanou angažovat v uvádění nových modelů se spalovacím motorem, ale prodeje dosud vyráběných modelů ještě budou pokračovat až do roku 2026.

Italská svatokrádež?

V Itálii populární Lancii bude následovat neméně legendární značka Alfa Romeo, takže od roku 2027 už budou i její nově představené modely poháněné výhradně elektrickou energii z akumulátorů.

Pro mnohé fanoušky italské automobilky to je nepochybně velké zklamání, protože věřili, že právě Alfa Romeo zůstane v portfoliu Stellantisu jakýmsi posledním Mohykánem i v době rozsáhlé elektrifikace. Zejména kvůli svému bohatému sportovnímu dědictví.

Plány koncernu Stellantis jsou ale nekompromisní, rozsáhlá elektrifikace je v současnosti jediným realistickým způsobem, jak automobilové značky v Evropě udržet naživu. Plány elektrifikace Alfy Romeo se přitom týkají nejen evropského, ale také severoamerického a čínského trhu.

Starý svět odchází

Automobilový průmysl dnes prochází nejhlubšími změnami ve své historii. Na jedné straně stále existuje obrovská poptávka po nových autech, na druhé straně na něj intenzivně tlačí kontroverzní regulace týkajících se vypouštěných emisí.

Záměrem nejen Evropské unie je, aby byly automobily v osobní dopravě lokálně emisně neutrální a aby se podílely na zvyšování kvality životního prostředí tím, že ho alespoň nebudou ničit.

Samotné elektromobily za svoje postavení nemohou. Ty nejmodernější mají vynikající jízdní vlastnosti, rychle se nabíjejí, jsou cenově stále dostupnější a spolu s inovativním pohonem přinášejí do běžného života i množství nových technologií zvyšujících bezpečnost a komfort.

Přechod z benzinu a nafty na elektřinu tedy nemusí být ani v případě Alfa Romeo tak negativním jevem, jak se dnes mnozí domnívají. Je to spíš otázka zvyku nebo ještě lépe nevyhnutelnosti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama