reklama

Pákistánská vláda drží české horolezce. Zaplaťte půl milionu korun, žádají tamní úřady

Čeští horolezci Jakub Vlček a Petr Macek jsou podle všeho drženi v Pákistánu. Tamní ministr turismu oznámil, že po nich požaduje zaplacení vzletu vrtulníku, který je po uvíznutí na hoře Rakapoši vyzvedl. Nárokuje na nich zhruba čtyři miliony rupií, což činí asi půl milionu korun.

reklama

Pákistánský ministr turismu Rádž Násir Ali Chán tvrdí, že Češi společně se svým pákistánským kolegou na horu Rakapoši vyrazili bez vládního povolení. To označil za „neetické“.

Pro pákistánský deník Dawn šéf vládního resortu pro turismus uvedl, že čeští horolezci společně se svým pákistánským parťákem Vadžídulláhem Nagrím neměli zaplacené pojištění, které by krylo jejich vyzvednutí armádním vrtulníkem. Cenu za takovou akci pak ministr vyčíslil na zhruba čtyři miliony pákistánských rupií, tedy asi půl milionu korun.

Ty chce nyní po českých horolezcích uhradit, jinak je nepustí. „Podnikneme proti nim akci. Dokud nezaplatí náklady za vrtulník, tak je budeme držet v Gilgitu,“ uvedl Ali Chán pro deník Dawn a dodal, že stejný postup plánuje i proti Nagrímu, pákistánskému parťákovi Vlčka a Macka.

Ministr dodal, že celá akce prý zanechala na Pákistáncích „skvrnu“. „Naši lidé by se měli ujistit, že kdokoliv sem přijde, tak má správná cestovní povolení,“ konstatoval. Ten pro pákistánský deník dodal, že stížnost podal i českým úřadům.

Vlček na Facebooku napsal, že aktuálně řeší zdravotní problém a logistické otázky spjaté se získáním vybavení ze základního a dalších předsunutých táborů. „K veškerým otázkám formálnějšího rázu se dostaneme nejspíše až po našem snad již brzkém návratu domů. Nyní je nebudeme komentovat,“ uvedl Vlček.

Níže jsme se pokusili popsat veškeré okolnosti našeho výstupu na Rakaposhi. Momentálně řešíme zdravotní problémy a...

Posted by Jakub Vlček - Race around the World by Bike on Thursday, September 16, 2021

Zdolali vrchol, pak přišly potíže

Česko-pákistánská trojice zdolala vrchol Rakapoši vysoký 7788 metrů již minulý pátek. Při sestupu do základního tábora se však dostali do potíží, což svým blízkým napsali přes satelitní telefon, přes který byli posléze i nadále v kontaktu s rodinami i místními úřady.

Nakonec pro ně ve středu přiletěl vrtulník pákistánské armády, který horolezeckou trojici dopravil do bezpečí do města Gilgit, kde jsou i nadále.

Vlček ve čtvrtek odpoledne SEČ na Facebooku napsal, že má omrzlý malíček na ruce. „Wajid – omrzlé palce u nohou, já – omrzlý malíček na ruce, Máca (Macek, pozn. red.) – drobné omrzliny na rukou,“ uvedl horolezec.

Tagy:
pojišťovna vrtulník peníze Pákistán platba horolezectví sport uvíznutí horolezci Jakub Vlček Petr Macek

Hlavní zprávy

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?
Koronavirus

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?
Tenis

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?

Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Tenista prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později má přistát v rodném Bělehradě. Na CNN Prima NEWS můžete sledovat, jak byl 20násobný grandslamový šampion na domácí půdě přivítán.

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

Blažkův náměstek Daňhel zpracovával účetnictví firmě zapojené do daňových podvodů

Radomír Daňhel, politický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), zpracovával účetnictví firmě, která byla zapojená do stamilionových daňových podvodů. Podnikatelé Hussein Rekhem a Saman El-Talabani za ně loni dostali několikaleté tresty. Daňhel v kauze figuroval jen jako svědek. O podvodech podle svého vyjádření nevěděl. Podle odborníků si ale podezřelého jednání svých klientů všimnout musel. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) a server Aktuálně.cz.

Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče

Na začátek roku 2022 rozhodně nebude Novak Djokovič vzpomínat v dobrém. Mise Australian Open se u neočkovaného tenisty zvrtla dávno před startem turnaje. Bylo mu sebráno vízum a u Australanů se stal od příletu veřejným nepřítelem. To u Srbů se status miláčka národa vzhledem ke strastem, které v posledních dnech prožil, ještě posílil. A deportované světové jedničce chtějí přichystat co nejlepší návrat do vlasti.

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

reklama

Domácí zpravodajství

Ministr Baxa položil funkci primátora Plzně. Nástupcem je dosavadní náměstek Šindelář

Novým primátorem Plzně se v pondělí stal jednačtyřicetiletý dosavadní technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Primátora volili zastupitelé poté, co předtím na funkci rezignoval dosavadní primátor, ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle koaliční dohody post v čele čtvrtého největšího města v Česku připadá ODS. Šindelář byl jediným navrženým kandidátem. V tajné volbě dostal 33 z 37 hlasů.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama