reklama

Pákistánská vláda drží české horolezce. Zaplaťte půl milionu korun, žádají tamní úřady

Čeští horolezci Jakub Vlček a Petr Macek jsou podle všeho drženi v Pákistánu. Tamní ministr turismu oznámil, že po nich požaduje zaplacení vzletu vrtulníku, který je po uvíznutí na hoře Rakapoši vyzvedl. Nárokuje na nich zhruba čtyři miliony rupií, což činí asi půl milionu korun.

reklama

Pákistánský ministr turismu Rádž Násir Ali Chán tvrdí, že Češi společně se svým pákistánským kolegou na horu Rakapoši vyrazili bez vládního povolení. To označil za „neetické“.

Pro pákistánský deník Dawn šéf vládního resortu pro turismus uvedl, že čeští horolezci společně se svým pákistánským parťákem Vadžídulláhem Nagrím neměli zaplacené pojištění, které by krylo jejich vyzvednutí armádním vrtulníkem. Cenu za takovou akci pak ministr vyčíslil na zhruba čtyři miliony pákistánských rupií, tedy asi půl milionu korun.

Ty chce nyní po českých horolezcích uhradit, jinak je nepustí. „Podnikneme proti nim akci. Dokud nezaplatí náklady za vrtulník, tak je budeme držet v Gilgitu,“ uvedl Ali Chán pro deník Dawn a dodal, že stejný postup plánuje i proti Nagrímu, pákistánskému parťákovi Vlčka a Macka.

Ministr dodal, že celá akce prý zanechala na Pákistáncích „skvrnu“. „Naši lidé by se měli ujistit, že kdokoliv sem přijde, tak má správná cestovní povolení,“ konstatoval. Ten pro pákistánský deník dodal, že stížnost podal i českým úřadům.

Vlček na Facebooku napsal, že aktuálně řeší zdravotní problém a logistické otázky spjaté se získáním vybavení ze základního a dalších předsunutých táborů. „K veškerým otázkám formálnějšího rázu se dostaneme nejspíše až po našem snad již brzkém návratu domů. Nyní je nebudeme komentovat,“ uvedl Vlček.

Níže jsme se pokusili popsat veškeré okolnosti našeho výstupu na Rakaposhi. Momentálně řešíme zdravotní problémy a...

Posted by Jakub Vlček - Race around the World by Bike on Thursday, September 16, 2021

Zdolali vrchol, pak přišly potíže

Česko-pákistánská trojice zdolala vrchol Rakapoši vysoký 7788 metrů již minulý pátek. Při sestupu do základního tábora se však dostali do potíží, což svým blízkým napsali přes satelitní telefon, přes který byli posléze i nadále v kontaktu s rodinami i místními úřady.

Nakonec pro ně ve středu přiletěl vrtulník pákistánské armády, který horolezeckou trojici dopravil do bezpečí do města Gilgit, kde jsou i nadále.

Vlček ve čtvrtek odpoledne SEČ na Facebooku napsal, že má omrzlý malíček na ruce. „Wajid – omrzlé palce u nohou, já – omrzlý malíček na ruce, Máca (Macek, pozn. red.) – drobné omrzliny na rukou,“ uvedl horolezec.

Tagy:
pojišťovna vrtulník peníze Pákistán platba horolezectví sport uvíznutí horolezci Jakub Vlček Petr Macek

Hlavní zprávy

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování
Rusko

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování

Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34 303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek od počátku pandemie. Vykázalo rovněž 997 úmrtí spojených s nemocí COVID-19. Počet nových úmrtí tak pouze nepatrně klesl oproti předchozímu dnu, kdy poprvé překonal hranici jednoho tisíce. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ruských úřadů.

Vystrčil: Mám pochybnosti, zda Zeman ví, co vše říká jeho kancelář. Důkazy nemám

Způsob, jakým aktuálně vystupuje Kancelář prezidenta republiky, příliš nesedí k Miloši Zemanovi. Otázka je, zda vůbec prezident ví, jak komunikují jeho spolupracovníci, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Dodal, že nemá tuto myšlenku podloženou ani potvrzenou, jde o jeho osobní pocit. Podle něj by se ale Zeman tímto způsobem nechoval, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Rozpočet přepracujeme a pomůžeme lidem v nouzi, slibuje Vondra. Nereálné, říká Havlíček

Návrh státního rozpočtu na rok 2022, který už schválila dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO), zřejmě dozná změn. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to avizoval místopředseda ODS Alexandr Vondra. Zároveň ale chce pomoci domácnostem, které jsou vystaveny na milost a nemilost aktuálnímu dění na energetickém trhu. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) ale považuje za nereálné skloubit úspory v rozpočtu s tím, že stát bude chtít lidem ceny energií kompenzovat.

Do Pekingu jen s očkovanými hráči. Pro nás žádný problém, říká manažer nároďáku Nedvěd

Daleko přísnější režim než v Tokiu. Pokud na zimní olympijské hry v Pekingu zamíří neočkovaný sportovec, musí napřed v Číně do třítýdenní karantény. Na nadcházejícím sportovním svátku bude vysoce sledovaný hokejový turnaj, na který zavítají hvězdy z NHL. V celé elitní zámořské lize jsou však jen čtyři hráči ze 700, kteří za sebou nemají vakcinaci. A mezi ně Češi nepatří. Vysoká proočkovanost je i v tuzemské extralize, a tak trenérovi národního týmu Filipu Pešánovi při skládání nominace nepřibydou zbytečné vrásky.

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

reklama